Chelsea 2-1 Manchester United: Měla se kopat penalta nebo ne?

Důležitý match anglických gigantů vyvolal mnoho otazníků, vzhledem k “povedenému” výkonu rozhodčího Martina Atkinsona. Nebýt jeho výroků, zápas by dopadl úplně jinak. Chelsea srovnala stav díky gólu stopera Luize. Jenže ten už v té době měl být dlouho ve sprše. Rozbuška k bombě jménem Ferguson zažehla už po zákroku Luize na Rooneyho: Bomba explodovala  po (ne)faulu Smallinga na Zhirkova, Atkinson zapískal penaltu a Lampard se nemýlil. Ferguson a s ním I všichni fanoušci Manchesteru United zuří, penalta se pískat neměla.

Manchester United díky kontroverzní “jedenáctce” podlehl na Stamford Bridge 1:2 domácí Chelsea. Zápas řídil Atkinson, v Premier League proslulý rozdáváním karet často a ve velkém. „Nebudu chodit okolo horké kaše. Sebral nám body. Nechápu, že byl zrovna on pověřen řízením takhle důležitého utkání,“ běsnil po zápase SAF. I když Chelsea předvedla nadstardantní výkon a za některé pasáže si tři body zaslouží, Fergie má nárok, na to být rozhořčen. Zbývalo jedenáct minut do závěrečného hvizdu , na výsledkové tabuly zářilo skóre 1:1.  Nervydrásající souboj titánů vrcholil. Chelsea bezpodmínečně potřebovala získat tři body. Do jedenáctky vběhl nově příchozí Zhirkov, při snaze o přebrání balonu lehce trknul o nohu Smallinga a rozhodčí ukázal na značku pokutového kopu! Penaltu proměňil Lampard,  2:1 a bylo jasné kdo vyhraje. Opravdu se jednalo o penaltový zákrok, opravdu se v tak důležitém zápase měl rozhodčí uchýlit k penaltě? K nepatrnému kontaktu mezi Žirkovem a Smallingem skutečně došlo. I záběry to potvrzují, záložník Chelsea však tomu pádu hodně přidal.

Když zvážíme všechna pro a proti, penalta se pískat neměla. K podobným zákrokům „na hraně“ v penaltovém  území by se mělo přistupovat obezřetně. Zvlášť jedenáct minut před koncem důležitého utkání v boji o titul. Atkinson prostě chyboval. A myslí si to i převážná část  fanoušků na diskuzních fórech.

Atkinson ze svého “repertoáru” výtáhl i   ignoraci faulů ze strany stopera Luize. „Sejmul Javiho Hérnandéze, ten ani neměl míč, Atkinson se jen v duchu usmál a vesele si “soudil” dál. David Luiz nastavil Rooneymu nohu a samozřejmě žádná reakce od sudího. Nevím, co na hřišti dělal,“ dál soptil Ferguson.

Luiz skutečně předvedl hodně ostrých zákroků. Nakonec dostal „jen“ jednu žlutou, v šedesáté minutě po nedovoleném zákroku na Rooneyho.  Jedinou červenou dostal až v ke konci náš kapitán Nemanja Vidič.

Samozřejmě nemůžeme  házet vinu jen na “dvanáctého hráče Chelsea” Martina Atkinsona. Rooney a další  ďáblové mohli několikrát zasítit a přidat druhou (vítěznou) branku