Nebýt pracovníků z Lancashire a Yorkshire Railways tak by slavný Manchester United nikdy neexistoval. Newton Heath LYR Football Club byl tvořen nákladními vagóny a pracovníky ve východním Manchesteru v oblasti Newton Heath někdy kolem roku 1878 ( přesné datum není známo ). “ Pohané“ jak byli přezdíváni milovali jejich fotbal, mnoho hráčů muselo platit za právo a tento koníček je mínil jednou z nejlepších oblastí v tomto sportu.

Brzy, oni byli lepší než týmy z jiných oblastí a začali se poohlížet po nějakém poli na hraní zápasů. Když profesionalismus byl v roce 1895 legální, byli schopni přivést kvalitní hráče jako 5 welšských reprezentantů, protože mohli nabídnout hráčům bonusy v železniční společnosti. Newton Heath vyhrál jejich místo v roce 1892 ve Football League a stal se tak limitovanou společností. Původně hráli na hřišti v North Road se šatnami v místní hospodě zvané The Three Crowns. Tým hrál v zelených dresech z půlky zlatých, které byli barvami LYR železniční společnost, ale také nosily soupravu s bílými dresy a černými trenky. V roce 1893 se klub přestěhoval na Bank Street, jejich HQ byl dřevěný domek s hřištěm obklopeným vysoko vztyčeným komínem a zdí, blízko které byla chemická továrna.

Nicméně roky plynuly s malým úspěchem. 1902 bojoval klub před bankrotem a sledoval jak se náhle mění historie. Klubový vedoucí Harry Stafford musel sehnat 1000 Liber, aby uchránil jeho klub před bankrotem , když jeho oblíbený pes, který byl s ním zmizel. Pes byl spatřený místním obchodníkem Johnem Daviesem. Když Stafford jel pro svého psa, využil jeho setkání a pokusil se přesvědčit Daviese, aby do klubu investoval. Davies s tím souhlasil a společně s místní skupinou obchodníků splatil všechny dluhy a v roce 1902 založil nový klub. Dresy byly červené, trenky bílé a štulpny černé a klub nesl jméno Manchester United. Zbytek, jak říkají je historie, ale zní to ironicky, že nejbohatší klub na světě téměř padl dluhem 1000 Liber a jestli by se pes Harryho Stafforda neztratil, tak byste v tomto momentu na internetu nečetli o Manchesteru United.