Názov: Old Trafford
Kapacita: 76,212, všetko na sedenie
Osvetlenie: 1524 luxov
Adresa: Sir Matt Busby Way, Old Trafford, Manchester
Rozmery hracej plochy: 127 x 87 metrov
Rok otvorenia: 1910
Rekordná návšteva: 76 962 divákov ,25 marec 1939, zápas Grimsby – Wolves
Kritéria UEFA: ***** 5 hviezdičiek
Architekt: Archibald Leitch

História

Old Trafford otvorili v roku 1910, hneď sa naň nasťahoval Manchester United zo starého stánku Bank Street. Štadión dostavali v roku 1909 za vtedy rekordných 60 000 libier.Stánok s kapacitou 80 000 divákov navrhol slávny škótsky architekt štadiónov Archibald Leitch, ktorý tiež naprojektoval také stánky ako Ibrox park, Hampden park či White Hart Lane.

V rokoch 1911 a 1915 hostil prestížne finále FA cupu. Najväčšiu návštevu na zápas United pojmul v roku 1920 proti Aston Ville, keď na zápas prišlo 70 504 divákov. Najväčšiu návštevu však zaznamenal v zápase Pourtsmouthu proti Grimbsy, v zápase semifinále FA cupu roku 1939. Došlo naň 76 962 ľudí. Štadión bol ,ale počas druhej svetovej vojny ťažko poškodený a tak sa United dočasne stahovali na Maine Road, štadión rivala City.

Po troch rokoch sa opäť Manchester vrátil na svoj stánok. Neskôr ho celý prikrili a pristavili zopár nových poschodí. Štadión, ale už nebol to čo býval a tak sa očakávali na ňom zmeny. Pre majstrovstvá sveta v Anglicku 1966 ho 6 rokov dopredu zmodernizovali, pridali viac miest na sedenie. Nakoniec sa na ňom odohralo viacero stretnutí majstrovstiev. V 70tych rokoch sa stal starý trafford prvým štadiónom, ktorý bol oplotený kvôli vandalom.

Po pohrome v Hillsborough požadoval Taylor Report na začiatku 90tych rokov aby všetky špičkové tímy v Anglicku mali miesta len na sedenie. Po dokončení všetkých miest na sedenie klesla kapacita štadiónu na len 44 000. To sa zdalo vedeniu dosť málo na taký klub akým sú United. Nasledovali prestavby štadióna v rokoch 1995-96 kedy boli pridané tri poschodia na North Stand čo ju zdvyhlo o vyše 200 stôp. Navyše vlastní najväčšiu samonostnú strechu v Európe. Tiež bolo pridané múzeum, miestnosť na trofeje, reštaurácia Red Cafe a samozrejme dva pási VIP lóží.

Ďalšia prestavba prišla v roku 2000, keď bola zvýšená kapacita štadiónu na 68 174 sediacich divákov. Veľký moment nastal v roku 2003 pri finále ligy majstrov medzi Milánom a juventusom, keď tento prestížny zápas hostil práve Old Trafford.

Počas sezóny 2006/2007 sa štadión rozrástol približne o 8 tisíc miest. Nová kapacita stánku je 76 212 no v budúcnosti sa plánuje navýšiť kapacitu niečo nad 90 000 miest na sedenie.

Tribúny

The North Stand – Severní sektor Old Trafford byl roku 1996 přestavěn a zvětšen na 25 tisíc míst. Je to obrovský trojpodlažní konstrukce a k její stavbě bylo použito 4000 tun železa a 4500 tun betonu. Tribuna měří 60 m a má 4 věže a největší svého druhu na světě střechu. Masivní věže vyčnívající nad hřiště mají za cíl zastrašit a zneklidnit protivníka. Při stavbě střechy byl použit 58 metrů dlouhý podpůrný sloup. Tribuna má dvě řady VIP loží.

The South Stand – Hlavní část Old Trafford. Zde se nachází mimo jiné press box, čili prostor pro novináře a reportéry. Je vybaven elektronickými panely u každého sedadla. Na South Stand se také nachází sektory pro manažery , ředitele klubu a jiné „velké ryby“. Najdete tam také restaurace a apartmány vysokých osobností klubu. Úhel, který svírají sedadla je trochu jiný, než na zbytku stadiónu, a proto tribuna budí dojem, že je nižší než zbylé sektory. Zajímavostí je, že prvních 20 řad je umístěných níže, než povrch ulice, na které OT sídlí. Z televizních záběrů je zřídkakdy vidět jižní sektory, protože je tam mnoho jeřábů a konstrukcí s kamerami. Tunel pro hráče byl kdysi uprostřed stadionu, v roce 1993 však byl přesunut do rohu mezi jižním a západním sektorem. Původní tunel ale zůstal a je otvírán příležitostně, hlavně během exkurzí.

The East Stand – Východní sektor, dříve znám jako Scoreboard End, kvůli velké tabuli, která zde byla až do konce 60´ let, tu pak vyměnili za elektronickou. Posledně ji vyměnili za dvě velice moderní na rozích North Stand. Tribuna je určena pro fanoušky United, nachází se tam však i část pro fanoušky hostů a pro tělesně postižené. Fanoušci hostů mají vždy zaručených 3800 míst. Na evropské poháry je to vždy o 3 tisíce víc. Byl to poslední sektor, kde byly k dispozici místa na stání. V roce 1993 však kvůli bezpečnosti však byla všechna místa na stání nahrazena sedícími. V důsledku přestavby stadiónu v roce 2000 bylo přidáno druhé podlaží. Konstrukce zevnitř tribuny je skleněná, vypadá jako moderní kancelářské budovy v hlavních městech. Před ní stojí socha Sira Matta Busbyho, památní tabule a slavné hodiny, které připomínají smutnou mnichovskou tragédii z 6.2.1958. Nalezneme tady taky MU Megastore.

The West Stand – Západní Tribuna, jinak Stretford End. V době, když ještě nebyly sedící místa, byla tato tribuna doslova čítajícím 20 000 fanoušků vlnícím se tělesem, kteří patřili k nejhlučnějším v Anglii. Bylo dokonce změřeno, že hluk davu byl hlasitější než startující JumboJet. Staré podlaží  zrušili v roce 1993 a za 10 mln liber postavili novou tribunu. V roce 2000 přibylo druhé podlaží, čímž se zvětšil objem stadionu na 67 750. V západní části je také místo pro rodiny. Spolu s rodiči a dětmi fandícími Manchesteru United zasedají v tomto sektoru také rodiny a děti podporující tým hostů. Stalo se tak, aby později nedocházelo k agresi mládeže a aby se mladí naučili zdravému dopingu a přátelství s fanoušky jiných klubů. Na rohu dole na The West Stand jsou šatny hráčů, tunel a odpočívací místnost. K tomu v horní části tribuny je pomník Denisa Lawa přezdívaného „The King of The Stretford End. Součástí dalších plánů přestavby je rekonstrukce jižní části na styl severní a vyplnění rohových částí stadionu na konečných 90 tisíc míst. Jedinou překážkou může být sousedící Bridgewater Canal a kolejová trať, které obléhají okolí stadionu. Zatím se však žádné konkrétnější návrhy na přestavbu nekonaly.

Zajímavosti

Stadion je od světa odtržen několikametrovou zdí. Když projdete bránami této zdi, uvidíte plakáty velký hvězd United jako Giggs, Rooney, Beckham či Solskjaer. Celý objekt je sledován nepřetržitě kamerami a ochrankou. Vstup během běžného dne je možný pouze s průvodcem. Prohlídka trvá asi 5 hodin.

Old Trafford má také mnoho místností, mimo jiné tiskový sekretariát, do kterého se vejde až 60 novinářů. Konají se tady konference po každém zápase a také při nějakém výročí nebo významné události. Nachází se tady taky monitoring tribun. Nad ním je ještě jedna místnost, že které se řídí výsledková tabule a odkud hlásá komentátor. Odpočinková místnost se nachází na západní tribuně, tam hráči jedí 3 hodiny před zápasem a relaxují.