Review: Manchester United vs. Stoke City

Zimní období Premier League je doslova zaplněné rychle po sobě jdoucími utkání, a jinak tomu nebylo ani v případě Manchesteru United. Po sobotním vítězství na venkovní půdě proti WBA přivítal o 3 dny později na Old Trafford další soupeř, kterým bylo Stoke City. Pro United to podle všech předpokladů měly být povinné 3 body, což se nakonec sice podařilo, ale hladké vítězství to rozhodně nebylo.

Manchester United díky svému sobotnímu vítězství na hřišti WBA zaznamenal teprve své druhé vítězství venku v sezóně 2010/11. Zápas sice mohl dopadnout jakkoliv, ale buďme rádi za ty 3 důležité body, které nám pomohly udržet se stále na vrcholu tabulky Premier League.

Stoke City v minulém kole zvládlo porazit Everton 2:0 na svém hřišti a hráči tím jen potvrdili, že se jim tuto sezónu daří. 8. místo v tabulce, 27 bodů je na tento tým velmi slušný výsledek. Hráče však včera čekal nelehký úkol – pokusit se získat alespoň bod z Old Trafford, kde se to v této sezóně podařilo pouze WBA (remíza 2:2).

Poslední setkání těchto dvou týmů proběhlo 24. října minulého roku a United i přes venkovní herní krizi dokázali svého soupeře udolat poměrem 2:1, když oba góly vstřelil Javier ‘Chicharito‘ Hernandez. Už tento výsledek naznačoval, že rozhodně není na místě tohoto soupeře nějak podcenit a pro vítězství bude potřeba vydat ze sebe to nejlepší – ostatně jako vždy.

Zápas začínal 4.1. od 21 hodin a Old Trafford byl jako obvykle téměř vyprodán.

Průběh prvního poločasu:

United – podle očekávání – nastoupili do zápasu s chutí útočit a dát co možná nejrychleji vedoucí branku. Hráči Stoke City se naopak snažili spíše vyčkávat na každou malou příležitost, která se jim naskytne a pozorně bránit. V 6. minutě střílel po přihrávce Evry z veliké vzdálenosti Darron Gibson, branku ale netrefil. Ve 14. minutě vymyslel Ryan Giggs zajímavý oblouček do šestnáctky pro Dimitara Berbatova – ten si míč zpracoval a volil přihrávku zpět na nabíhajícího Gibsona, který se znovu pokusil o střelu, ale znovu šla mimo branku. Po několika minutách přišel z obrany centr od Vidice, který hledal v pokutovém území Giggse. Akci překazil Shawcross, hráči Manchesteru však signalizovali jeho hru rukou. Rozhodčí však zůstal ledově klidný. Ve 27. minutě se domácí mohli konečně radovat. Nemanja Vidic se vydal na krátký ofenzivní výlet, posunul míč dopředu na Berbatova – ten neváhal a ihned přesně našel Naniho na pravé straně hřiště. Nani uběhl s míčem ještě několik metrů a poté vymyslel vynikající přízemní centr, který našel Javiera Hernandeze a ten díky svému výbornému zakončení vsítil první branku zápasu – 1:0 pro United. Toto vedení dodalo hráčům United potřebný klid. O 10 minut později se mohli opět po souhře Naniho s Chicharitem fanoušci radovat, ale oslavy jim skazila pozorná obrana Stoke, která Hernandezovu hlavičku stihla zblokovat na roh. Více se už v první půli nepřihodilo a týmy tedy odcházely do kabin za stavu 1:0.

Průběh druhého poločasu:

Obraz utkání se ani na začátku druhé půle příliš nezměnil. Stoke si po inkasovaném gólu nemohlo dovolit příliš otevřít hru, protože by to pro ně znamenalo rychlou smrt. Naneštěstí pro United se však hned jeden z jejich prvních útoků ujal – Tuncay nacentroval z levé strany a přesně našel hlavu Whiteheada, který trefil míč nechytatelně k tyči – 1:1. Pro United byla toto velmi studená sprcha a rychle museli začít reagovat. Naštěstí trvalo jen 12 minut a vedení bylo zpět – Nani poslal z pravé strany přihrávku na Hernandeze, ten si míč podržel, zasekávačkou se zbavil dotírajícího obránce a vrátil míč zpět Nanimu. Ten si potáhl míč doleva a přesnou technickou střelou zařídil vedení 2:1. Nutno říct, že tato branka byla velmi důležitá. United se nyní snažili co nejdéle udržet míč a v klidu kombinovat, což se jim celkem dařilo. V 70. minutě se po skvělé souhře Naniho s Rafaelem dostal k míči Chicharito, jeho střela šla však vysoko nad bránu. 78. minuta přinesla ještě střídání Sira Alexe, který poslal na hřiště Carricka s Owenem za Gibsona s Chicharitem. V 81. minutě se po centru Naniho pokoušel zakončit Giggs, mířil však nepřesně. Do konce utkání už se poté nic velkého nestalo, a tak si United stále drží svou neporazitelnost a navíc si po utkání připsali další důležité 3 body do tabulky.

Základní sestava Manchesteru United: Kuszczak – Rafael, Smalling, Vidic, Evra – Nani, Fletcher, Gibson, Giggs – Berbatov, Hernandez

Lavička: Amos, Fabio, Evans, Anderson, Carrick, Obertan, Owen

Základní sestava Stoke City: Begovic, Wilkinson, Huth, Shawcross, Collins, Delap, Wilson, Whitehead, Etherington, Jones, Tuncay

Lavička: Sorensen, Higginbotham, Whelan, Fuller, Pugh, Pennant, Walters

Branky: 27. Hernandez, 62. Nani – 50. Whitehead

Utkání se hrálo bez karet

Hlavní rozhodčí: Mark Clattenburg

Návštěva: 73401 diváků

Závěr:

Manchester United vlastně splnil, co měl. Rozhodně to však nebyl jednoduchý zápas, protože hráči Stoke velmi dobře bránili. Když bych přidal trochu subjektivního hodnocení, přišla mi jako hlavní chyba nasazení Darrona Gibsona do středu zálohy vedle Darrena Fletchera, o kterém se ví, že má na hřišti trochu jiné úkoly, než tvořit hru. Setkali jsme se opět s problémem kreativity středních záložníků. Pokud by nám včera nepomohli výborně hrající křídelníci, opravdu si netroufám tipovat, jak by utkání skončilo. Důležité ale je, že jsme získali potřebné 3 body a jdeme dál.