Review: Birmingham City vs. Manchester United

Uplynuly jen dva dny od nedělního vítězství doma proti Sunderlandu a United měli na programu další utkání. Tentokrát se museli poprat s velmi sebevědomě hrajícím Birminghamem, který je na domácím hřišti těžko k poražení.

Manchester United byl před tímto zápasem rozhodně dobře naladěný. Poslední 4 zápasy znamenaly 4 výhry a z toho třikrát udržené čisté konto. Poslední utkání proti Sunderlandu bylo zvládnuté velmi dobře, když United zvítězili díky dvěma brankám Dimitara Berbatova 2:0.

Birmingham se naopak v této sezóně trápí. Potácí se na spodních místech tabulky a nedaří se mu zápasy vyhrávat. Na domácím hřišti však tuto sezónu prohrál jen jedinkrát, takže to pro United slibovalo velmi těžký úkol. Ostatně pro tuto statistiku hovoří i momentální počet 10 remíz, které už svěřenci Alexe McLeishe nasbírali.

Každý z nás si určitě pamatuje poslední setkání těchto dvou mužstev na půdě Birminghamu. United zde se štěstím uhráli remízu 1:1 a několik hráčů dokonce nebylo vůbec spokojeno s hrací plochou. Patrice Evra se včera před zápasem vyjádřil, že ještě v žádném utkání, než v tom z minulé sezóny, mu nebyla taková zima. Prý ani nemohl při rozcvičování dýchat. Jenže podmínky jsou pro oba týmy stejné, takže United – ať se jim to líbilo, nebo ne – měli za úkol vyhrát i na tomto stadionu.

Průběh prvního poločasu:

Birmingham do utkání vstoupil lehce aktivněji, snažil se hodně pressovat naše hráče a nutno napsat, že se mu to dařilo. První náznak šance si však vytvořili United – Carrick ze středu hřiště poslal přesný pas na Rooneyho, ten neváhal, rychle se otočil a zkusil vystřelit. Jeho pokus šel však vedle branky. Birmingham si moc příležitostí nevypracovával, snažil se spíše trochu podržet míč a hlavně dobře bránit. Manchester měl hlavní problém s tím, že jim jejich soupeř nedával čas na rozehrávku a objevily se časté a velmi zbytečné ztráty míče. V 17. minutě se vytáhl náš veterán Ryan Giggs, který si s míčem naběhl na pravou stranu a těžko říct, jestli chtěl centrovat, nebo Fostera takto překvapit, ale nebýt rychlé reakce bývalého brankáře Manchesteru United, který míč usměrnil na tyčku, byl by to moc krásný gól, protože Giggsovi se málem povedlo Fostera přehodit. Na začátku 22. minuty zahrával Birmingham přímý kop, ale střela šla vedle van der Sarovy branky. Utkání dále pokračovalo ve stále stejném tempu. Občas se sice Manchesteru podařilo dostat míč pod větší kontrolu a trochu Birmingham zatlačil, ale nic z toho nebylo. Hráči Birminghamu naopak pokračovali ve svém napadání. 38. minuta přinesla střelu na branku od Craiga Gardnera, ale pokus šel mimo branku. Ve 41. se ten samý hráč dostal po menší chybce obrany United ke střele znovu, ale mířil snad ještě hůř, než při prvním pokusu. Více už se v první půli nestalo, a tak oba týmy šly do kabin za stavu 0:0

Průběh druhého poločasu:

Druhý poločas začal tak, jak skončil první. Jediné, co se změnilo na hře Manchesteru bylo, že se hráči více snažili zklidnit a podržet míč. V 53. minutě se kopal Birmingham roh, který byl rozehrán na krátko a Larsson poslal míč do středu hřiště, kde se o střelu pokusil jeden ze stoperů Birminghamu a po závaru v šestnáctce se nakonec do velké šance dostal Gardner, ale mířil přesně do rukavic Edwina. V 58. minutě přišla veliká radost pro fanoušky Manchesteru United. Carrick nejdřív na své polovině rozehrál míč na Giggse, který přesným pasem našel Berbatova. K tomu sice rychle přistoupil jeden z hráčů Birminghamu, ale bulharský reprezentant se ho efektivní patičkou na Gibsona zbavil. Gibson míč potáhl dopředu a před pokutovým územím Birminghamu přihrál zpět Berbatovovi, který s míčem urazil ještě pár metrů a přesnou střelou zakončil k pravému rohu branky – United tedli vedli 0:1. Gól byl nejspíše zasloužený, protože chuť do hry byla hlavně v druhé půli na straně Manchesteru United. O 2 minuty později to mohlo být o dva góly. Anderson přesně přihrál Berbatovovi, ten se kličkou zbavil dotírajícího obránce a vystřelil – jeho pokus orazítkoval tyč! United začali celkově hrát lépe, bylo vidět, že gól jim pomohl. 68. minuta přinesla pokus mimo branku od Andersona. V minutě 73. byl střídán právě Anderson a na hřiště přišel Darren Fletcher, jehož úkol byl jasný – snažit se udělat co nejvíce černé práce a pomoct obraně. 83. minuta přinesla další velikou šanci United – na Giggsův rohový kop si naběhl Nemanja Vidic, hlavičkoval však přesně do středu branky a Foster jeho pokus vyrazil. V posledních fázích utkání se Birmingham nadechoval k závěrečnému náporu. Na začátku 90. minuty přišel centr z pravé strany, v pokutovém území se k míči dostal Zigic, který přihrál Bowyerovi, a ten měl už lehkou úlohu – 1:1. Nutno však napsat, že tento gól byl dost kontroverzní. Zaprvé, Zigic možná při přihrávce ve vzduchu fauloval Ferdinanda. Zadruhé, přihrávka byla zcela očividně rukou a zatřetí, přihrávka nejspíš šla do těsného offsidu. United se ještě snažili něco se zápasem udělat. Na hřiště přišel Chicharito, který vystřídal dost nevýrazného Gibsona. Ale 3 minuty na rozehřátí se je prostě málo. Zápas tedy skončil remízou 1:1.

Základní sestava Manchesteru United: Edwin Van der Sar – Rafael – Ferdinand – Vidic – Evra – Gibson – Carrick – Anderson – Giggs – Berbatov – Rooney

Lavička: Obertan, Hernandez, Evans, Macheda, Fletcher, Neville, Kuszczak

Základní sestava Birminghamu City: Foster – Carr, Johnson, Dann, Ridgewell – Larsson, Ferguson, Gardner, Bowyer, Beausejour – Jerome

Lavička: Zigic, Jiranek, Phillips, Derbyshire, Fahey, Hleb, Taylor

Branky: 90. Bowyer – 58. Berbatov

Žluté karty: 27. Gardner, 29. Bowyer, 76. Dann – 26. Anderson, 31. Vidic, 90. Giggs

Hlavní rozhodčí: Lee Mason

Návštěva: 28242 diváků

Závěr:

Manchester United nepředvedl na Birminghamu nějaký líbivý fotbal, ale to se ani nedalo předpokládat. Vstřelil však důležitou branku a utkání vypadalo, že by konečně mohlo dopadnout ‘‘tříbodově‘‘. Gól Birminghamu bych označil jako naprosto neregulérní, ale to nemění nic na tom, že jsme se neměli zatáhnout takto hluboko do obrany. Další špatný tah byl podle mě ve střídaní – na hřišti zůstal Gibson, který byl prakticky neviditelný, ale stažen byl místo něho Anderson, který podle mě zahrál o třídu lépe. Samozřejmě, Darren Fletcher byl dobrý taktický tah. Pro příští utkání se musíme vypořádat s naší venkovní bilancí a konečně zvítězit, nebo nás další podobné výsledky mohou stát titul.