Review: Manchester United – AFC Sunderland

Na druhý sviatok vianočný prišli na Old Trafford hráči Sunderlandu, aby tu zohrali svoj druhý vzájomný zápas s Manchesterem United v tejto sezóne.

Trochu matúce obdobie a situácia na Britských ostrovoch spôsobili, že United si od zápasu s Arsenalom (13.12. – 1:0) už takmer štrnásť dní mohli do lopty kopnúť len na tréningu. V tomto mesiaci zohrali iba dva zápasy a my tak môžeme len dúfať, že nevypadli zo zápasového tempa a budú schopní pokračovať vo víťaznom ťažení.

Za to rozbehnuté čierne kočky majú na svojom účte všetky plánované zápasy odohrané a do Divadla snov pricestovali rozohratí a s veľkou chuťou zdolať papierového favorita. Sunderlandu aktuálne patrí na ich pomery výborná 6. priečka a zverenci bývalého hráča United Stevena Bruca tak majú v polovičke sezóny skvelé našliapnuté splniť si svoje predsavzatie a umiestniť sa na pozícií zaisťujúcej historický postup do pohárovej Európy. Zatiaľ sa im táto možnosť naskytla len jeden krát a to v rokoch 1973/1974, keď boli v 2. kole vtedajšieho PVP vyradený Sportingom Lisabon.

K tohto sezónnym najcennejším skalpom Sunderlandu patrí výhra nad Manchesterom City z úvodu sezóny, víťazstvo na Stamford Bridge, kde spravili hanbu Chelsea výsledkom 0:3, alebo taktiež posledné zvládnuté stretnutie s dobre hrajúcim Boltonom 1:0. Black Cats momentálne hrajú vo veľkej  pohode a na konte majú len tri prehry, s ktorými sú v tejto disciplíne po United druhým najúspešnejším týmom súťaže Premier League.

Húževnaté mužstvo uhralo 2. októbra s Red Devils na domácom štadióne cennú remízu a podobného úspechu by chceli Mackems dosiahnuť aj teraz. Tým zo severovýchodu Anglicka tiahnu predovšetkým góly trojlístka Bent, Gyan a Welbeck. Tretieho menovaného pripomínať snáď ani nemusím. V skvelej forme hrajúci kmeňový hráč United Danny Welbeck, ktorý hosťuje v Sunderlande do konca sezóny, však v dnešnom zápase práve z dôvodu hosťovania nastúpiť nemôže.

Sunderlandu sa proti Red Devils nikdy nijak zvlášť nedarilo. Za posledných desať rokov nás Black Cats nedokázali ani jeden krát  poraziť a uhrali s nami z 15 posledných zápasov 4 remízy. Posledná prehra od Čiernych kočiek je datovaná na deň 28. 11. 2000, kedy sme Sunderlandu na Stadium of Light podľahli 1:2 v Ligovom pohári. Ale ako dobre vieme, časy sa menia a mení sa aj Sunderland. A tak išli štatistiky pred týmto duelom viac menej stranou a bolo nutné sa sústrediť na aktuálne dianie.

Pred zápasom vyjadril svoje uznanie Sunderlandu manažér Červených diablov Sir Alex Ferguson, ktorý zároveň pripomenul ich víťazstvo nad Citizens a Chelsea a vzatie bodov v remízových zápasoch súperom ako Liverpool, Arsenal či Tottenham a v neposlednej rade aj United.

„Sunderland hrá v tejto sezóne naozaj skvele. Ich zápas proti Chelsea môžem označiť za perfektný výkon. Dalo by sa povedať, že pre nás bol ich úspech takisto úspechom, pretože pripravili nášho veľkého súpera o tri body. Steve by so mnou určíte súhlasil v tom, že to bol jeden z ich najlepších zápasov v sezóne. Boli priamo vynikajúci a mohli kľudne vyhrať aj výraznejším skóre o šesť alebo sedem gólov. To nám pripomína, že pred sebou máme ťažkého protivníka, s ktorým budeme mať čo robiť. Ich mužstvo je momentálne schopné vyhrať i zápasy s tými najťažšími súpermi. Preto to bude obzvlášť ťažký zápas aj pre nás.“

Manchester United si v tejto sezóne drží na Old Trafford neporaziteľnosť. Z trinásť zápasov, ktoré sa v Divadle snov  zatiaľ odohrali, si len tri týmy odviezli aspoň bod za remízu (Rangers, Bolton a Valencia), ostatní odchádzali domov s prázdnymi rukami. Pokiaľ chcú mať United istotu, že si udržia vedenie v Premier League, musia zápas určite vyhrať.

Priebeh prvého polčasu:

Zápas odštartoval útoční dvojlístok Black Cats Bent – Gyan. Prvé minúty zápasu patrili stredu ihriska. Prihrávky oboch tímov boli nepresné alebo zblokované. Prvá akcia, ktorá skončila aj gólom sa odohrala v 5. minúte. Giggs zobral loptu v strede ihriska a svojím typickým sólom potiahol loptu až pred pokutové územie Sunderlandu, kde následne našiel Rooneyho, ktorý krásnym nadýchaným oblúčikom našiel hlavu Berbatova a ten už problém so zakončeným nemal – 1:0. V 10. minúte našiel Giggs Rooneyho, ktorý si loptu potiahol a poslal nebezpečnú strelu k ľavej tyči Gordonovej brány. O 8. minút neskôr našiel Carrick nádherným centrom Berbatova, ktorého nádledne fauloval Bardsley, ale Berbatov súboj ustál, takže rozhodca poskytol výhodu. Berbatov prihral Parkovi, ktorý našiel Rooneyho, ale skvelý zákrok Gordona stav zápasu nezmenil. V 17. minúte pri spolupráci Anderson našiel rýchlym pasom Berbatova a ten strelou len ošúchal ľavú sieť bránky. O pár sekúnd neskôr United znova zaútočili. Rooney našiel Giggsa, ale pohotový zákrok Gordona gólu zabránil. V 25. minúte zaútočili aj hráči Sunderlandu, presnejšie Zenden. Ten sa snažil obísť Vidiča, ale Vidič bol plne koncentrovaný a pokus o kľučku zblokoval. Ďalší útok Sunderlandu bol zaznamenaný v 33. minúte. Bardsley nakopol loptu smerom dopredu, loptu odhlavičkoval Rafael, ale len ku Bentovi,ktorý následne ponúkol loptu Gyanovi, ale Edwin bol pri lopte skôr. Prvých 15 minút bolo držanie lopty v prospech United v pomere 72% : 28%. V 37. minúte našiel Andersom skvelým pasom Giggsa, ale Giggsovu kľučku zarazil Elmohamedy, ktorý mal plné nohy práce. Po necelých piatich minútach United znova zaútočili. Giggs zahral rohový kop, Bardsley center odhlavičkoval, ale len k Rooneymu, ktorý sa s loptou dlho nepáral a vystrelil, avšak strela bola príliš slabá, takže pre Gordona to bolo ľahké sústo. Po skončený základnej rhacej doby Phil Dowd nastavil len jednu minútu a potom šli hráči do kabín.

Priebeh druhého polčasu:

Po začatí druhého polčasu zverenci Steva Bruca hneď vystrčili rožky. Malbranque zabehol po pravej strane až k šesťnástke United a pokúsil sa o strelu, ktorá však bola zblokovaná, ale Gyan loptu dobehol a vypálil. Lopta letela nad Edwinovu bránu. O pár minút neskôr zaútočili United. Giggs zahrával rohový kop na ktorý si nabehol Vidič, avšak ten bol atakovaný viacerými hráčmi. V 57. minúte sa zvyšovalo skóre na 2:0. Anderson našiel prihrávkou Berbatova, ktorý nad ničím nerozmýšľal a vypálil, ale strela bola zblokovaná zadnicou Antona Ferdinanda, takže Gordon na zákrok nemal nárok. V 62. minúte sa prvý krát striedalo a to na strane United. Giggs bol striedaný Machedou a Anderson Gibsonom. Posledný menovaný mal ihneď po príchode na ihrisko šancu. Berbatov si vymenil s Gibsonom loptu a ten vypálil, ale len do stredu bránky. O 7. minút neskôr už striedal aj Steve Bruce. Dole išiel nevýrazný Bent a na ihrisko nastúpil Meyler. United už vedeli, že skóre si vziať nedajú, tak sa už len dohrávalo. Na oboch stranách by sa dali šance spočítať na prstoch jednej ruky. V 82. minúte išiel dole Berbatov a Malbranque, prvý menovaný bol striedaný Chicharitom a druhý menovaný Cookom. V 84. minúte mal náznak šance Gyan. Bardsley centroval, ale v poslednej chvíli sa do centra vrhol Rio Ferdinand. V poslednej minúte zápasu využil Bruce posledné striedanie. Z hry išiel dole Zenden a namiesto neho nastúpil Angeleri. Phil Dowd nastavil 3 minúty cez ktoré sa nič zaujímavé nestalo.

Záver:

Manchester United získal v tomto zápase 3 dôležitý body, ktoré ho ešte viac priblížili k titulu a to ešte má 2 zápasy k dobru. Výkon celého mužstva  bol výborný, hlavne prvých 20 minút ukázali hráči United čo v nich je. Hviezdou zápasu bol Berbatov, ktorý strelil obidva góly. Výborný zápas zahral aj Anderson, ktorý si čím viac pýta miesto v základnej zostave. Obrana bola výborne dirigovaná Vidicom, ktorý mal kapitánsku pásku. V utorok nás čaká Birmingham City, ktorého zápas bol v nedeľňajšom programe odložený.