Review: West Ham United vs. Manchester United

Hráči Manchesteru United dnes měli jasný úkol – porazit na Upton Parku West Ham a posunout se do semifinále Carling Cupu. To se jim však hrubě nepovedlo a odvážejí si z tohoto stadionu pořádný výprask.

Do základní sestavy bylo postaveno hodně hráčů ze širšího kádru. Sir Alex věřil, že se mladí opět ukážou v dobrém světle, jako tomu bylo už v předchozích kolech. Tentokrát to však vůbec nevyšlo. Na Upton Parku vládlo doslova hrůzostrašné počasí – hustě sněžilo a teplota se pohybovala pod bodem mrazu. Bohužel nutno poznamenat, že na podobném bodu se dnes pohybovala forma našich Red Devils.

Průběh prvního poločasu

Manchester United začal utkání velice opatrně a prvních zhruba pět minut utkání naprosto přenechal taktovku West Hamu. Londýnský klub měl určité náznaky šancí, ale zatím je ještě nedokázali využít. Manchester se naopak na druhé straně dostával do slibných příležitostí po dobrých centrech z Giggsovy levé strany. Za zmínku například stojí situace, kdy se v šestnáctce West Hamu probojoval k míči Gabriel Obertan, potáhl si ho kolem obránce a vystřelil. Brankář Green jeho pokus vytěsnil na poslední chvíli na tyč. Situaci poté zachraňovala obrana West Hamu. V 16. minutě padl první gól zápasu, který ale posléze nebyl uznán. Útočník Obinna totiž poslel na Kuzsczakovu branku střelu, která však byla tečovaná v offsidu stojícím Spectorem. Stav se tedy zatím neměnil. United si ale i přes toto důrazné varování nedali říct a obrana stále nepůsobila vůbec pevně. A přišel opravdový trest – ve 22. minutě se k centrovanému míči do šestnáctky dostal přes velmi nedůrazného Darrena Fletchera Spector, který se hlavou trefil přesně do rohu branky – 1:0 pro West Ham. To bylo pro United jako studená sprcha. A aby toho nebylo málo, přišla za 15 minut další rána. Ve 37. minutě si to k šestnáctce United namířil znovu Spector, který poslal sice nepřesnou přihrávku na Obinnu, ale sám měl možnost dostat se k míči znovu, protože Fabio podklouzl a nedokázal ho odkopnout. To se Spectorovi také povedlo a tváří v tvář Kuzsczakovi byl opět bezchybný – 2:0. Na straně Manchesteru se s tím pokoušel zejména Ryan Giggs něco udělat, ale jeho kvalitní centry (ať už z rohových kopů, nebo přímých) nedokázal nikdo zužitkovat. Do kabin tak šli hráči za stavu 2:0 pro londýnské Hammers.

Průběh druhého poločasu

Ihned na začátku byl střídán nevýrazný Bébé, kterého nahradil Macheda. United se dali opět do útočení, ale stále to byla ta samá pohádka – míč na křídlo, často i docela kvalitní centr, který neměl kdo zužitkovat. Plynuly z toho čím dál častější protiútoky West Hamu a tím pádem i hrozba dalšího inkasovaného gólu. Ten bohužel přišel o něco později –  centr z levé strany se snesl na hlavu Carltona Colea a ten (nikým nestrážený, ačkoliv u něj stál Jonny Evans – ten se však ani nepokusil vyskočit) úplně v pohodě uklidil hlavou míč do sítě – 3:0. Touto brankou zápas prakticky skončil a dohrávalo se. Naprosto tragická obrana United jen očekávala, jestli se ještě může přivalit další pohroma. Ta nakonec přišla v 67. minutě, kdy si Obinna na levé straně udělal z Fabia ‘‘dobrý den‘‘, přesnou přihrávkou našel Colea, kterému dal Jonny Evans královsky hodně času na to, aby se s míčem otočil a s přehledem zakončil – 4:0 pro West Ham. Oba týmy poté ještě vystřídali – na straně Manchesteru už to spíše bylo střídání obránců, aby nedošlo ještě k větší pohromě. V utkání se ale už prakticky nic zajímavého nestalo, a tak si Manchester United odváží ze západu Londýna pořádný debakl a v Carling Cupu končí.

Základní sestava Manchesteru United: Kuszczak – O’Shea, Smalling, J. Evans, Fabio – Obertan, Giggs, Anderson, Fletcher, Bebé – Hernandez

Lavička: Amos, Brown, Park, Carrick, Rafael, Macheda, Eikrem

Základní sestava West Hamu United: Green – Faubert, Tomkins, Upson, Ben-Haim – Boa Morte, Kováč, Spector, Barrera – Obinna, Cole

Lavička: Boffin, Piquionne, Hines, Stanislas, McCarty, Parker, Reid

Góly: West Ham United – 22. a 37. Spector, 55. a 67. C. Cole

Zápas se hrál bez karet.

Hlavní rozhodčí: Mark Clattenburg

Závěr: Manchester United naprosto nezvládl pohárové utkání s papírově slabším soupeřem a nutno říci zaslouženě si odváží porážku. Obrana hrála velmi špatně, záloha vůbec nefungovala a moc k tomu nepřidal ani Chicharito, který byl na hrotě hodně osamocený. Prostě a jednoduše – naprosto zpackaný zápas, který pro nás znamená konec nadějí na třetí Carling Cup v řadě. Jediná útěcha může být, že to byl stále ‘‘jen‘‘ Carling Cup a ne nic většího. Jinak tu máme pouze samá negativa.