Review: Glasgow Rangers vs. Manchester United

Red Devils na cestě do osmifinále Ligy mistrů dokázali ve venkovním utkání na Ibrox Park porazit Glasgow Rangers. Jediný gól utkání si připsal za proměněnou penaltu navrátilec do sestavy Wayne Rooney.

Glasgow Rangers však rozhodně nechtěli darovat 3 body United zadarmo. Napovídal tomu také předchozí vzájemný zápas hraný na Old Trafford, kde Rangers díky úporné defenzívě dokázali udržet bezbrankovou remízu. V základní sestavě Manchesteru se poprvé po delší pauze objevil Wayne Rooney.

Výkop byl stanoven na 20:45. Atmosféra na stadionu v Glasgow byla výborná, a tak se mohlo začít.

Průběh 1. poločasu

Už od začátku utkání bylo zřejmé, že Rangers chtějí rozhodně pokračovat ve své taktice z Old Trafford, která spočívala v úporném bránění prakticky v 10 lidech. United se tedy často do plných snažili něco vymyslet. V 6. minutě přišel první střelecký pokus – centr Fabia da Silvy z levé strany našel hlavu Berbatova, ale ten mířil jen do rukavic připraveného Allana McGregora. Na začátku 16. minuty také poprvé zahrozili i Rangers – po přímém kopu a nešťastném odrazu míče se k hlavičce probojoval útočník Kenny Miller, ale byl už v záklonu a bránu netrefil. United poté dlouhou dobu obléhali pokutové území domácích, ale žádná větší šance zatím nepřicházela. Ve 35. minutě přišla menší chybka v obraně Rangers, když se brankář McGregor vůbec nedomluvil s obránci a situace zaváněla opravdu velkým nebezpečím. Minutu poté se Nani po velmi zajímavé narážečce s Carrickem dostal do dobré palebné pozice, bohužel však mířil hodně nad bránu. Na počátku minuty 40. přišla rozhodně největší šance Rudých Ďáblů v prvním poločase. Na centr Fabia si naskočil Wayne Rooney a výborně nasměrovanou hlavičkou poslal míč na bránu – trefil dokonce břevno! Prakticky hned po této obrovské šanci přišla i dost podobná na druhé straně – Kenny Miller se z pravé strany dostal až před branku Van der Sara, ale zachoval se dost sobecky a místo přihrávky lépe postaveným spoluhráčům zkusil zakončit sám, ale nizozemský brankář mu střelu vyrazil. Více už se v první půli nestalo a hráči tedy šli do kabin s poločasovým výsledkem 0:0.

Průběh 2. poločasu

Začátek druhé půle se vůbec nelišil od té první – United se opět snažili vyzrát na dobře bránící tým Glasgow Rangers. V 52. minutě měl po centru Giggse z levé strany náznak šance Berbatov, ale netrefil míč z první ideálně. O 2 minuty později se však dostal do další gólové šance tentokrát Michael Carrick – po skvělé přihrávce Berbatova na Rooneyho a následném přiťuknutí druhého jmenovaného měl tento záložník volný prostor směrem k brance. Zakončil však velmi špatně a McGregor jeho pokus úspěšně zneškodnil. V 57. minutě přišla chyba v obraně United – Jonny Evans při přetaženém centru Millera absolutně nezvládl udržet Naismithe za svými zády a vše musel složitě řešit Van der Sar. 59. minuta přinesla další střelecký pokus Dimitara Berbatova. Ten dostal přihrávku od Naniho, rychle se otočil kolem obránce a vypálil. McGregor však jeho pokus opět kryl. Tento brankář se vyznamenal také v minutě 62., kdy obrana Rangers udělala na pravé straně chybu, které využil Nani, vběhl do pokutového území a snažil se míč správně přihrát doprostřed – jenže tomu právě McGregor zabránil výborným zákrokem. Dalších 20 minut bylo více méně bez větších šancí s jedinou změnou – díky tomu, že Valencia celkem jistě přehrávala Bursaspor, musel Glasgow Rangers za každou cenu toto utkání vyhrát. Proto se snažil více útočit, ale proti United to zejména ve včerejším zápase bylo hodně těžké. V 84. minutě zkoušel technickou střelu Wayne Rooney, ale mířil nad. Tento anglický ostrostřelec však dostal obrovskou šanci ke vstřelení gólu o dvě minuty později. V šestnáctce Rangers byl totiž hrubě nakopnut Fabio, rozhodčí odpískal penaltu pro Manchester United a kopnout ji šel Wayne Rooney. Ten ji také bez problému proměnil – střelou k levé tyči nedal McGregorovi vůbec žádnou šanci – 0:1 pro United. V 89. minutě mohl ještě navýšit skóre střídající Chicharito, ale při své střele ze slušné pozice byl v tísni a jeho pokus skončil v rukavicích McGregora.

Více už se v utkání nestalo, a tak si Manchester United odváží nutno říci zasloužené vítězství. O to sladší je, že se konečně trefil Wayne Rooney, který si tak pomalu začíná udobřovat některé své fanoušky.

Základní sestava Glasgow Rangers:  McGregor – Foster, Weir, Broadfoot, Whittaker – Weiss (Fleck J.), McCulloch, Hutton (88. Beatie), Davis, Naismith – Miller

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – O‘Shea, Evans, Smalling, Fabio – Nani (77. Obertan), Carrick, Scholes (67. Anderson), Giggs – Rooney, Berbatov (76. Hernandez)

Góly: Manchester United – 87. Rooney (penalta)

Žluté karty: Glasgow Rangers – 83. Hutton, 86. Naismith, 90. Whittaker

Rozhodčí: Massimo Busacca

Návštěva: 49, 764 diváků

Další utkání: Manchester United přivítá v 15. kole Premier League na svém hřišti Blackburn Rovers.