Review: Manchester United – Wolverhampton Wanderers

Red Devils udolali v 11. kole Premier League Wolverhampton na svém hřišti po dramatickém zápase gólem v poslední minutě, zvítězili a za vydřenou výhru získávají další body do tabulky.

S Wolves se United střetávají během krátké časové doby podruhé za sebou. V úterý 26. října hráči Red Devils porazili na domácím stadionu Wolverhampton 3:2 a postoupil tak do čtvrtfinále Carling Cupu. Red Devils přesto dobře vědí, že jejich soupeř není směrem vpřed úplně neškodný. Výhru United navíc zařídil až v úplném závěru zápasu svým gólem Chicharito. Nyní se jednalo o bitvu ligovou a ta se rovněž hrála na Old Trafford.

Wolverhampton se v současné době nachází na předposledním místě tabulky Premier League, nicméně její dolní polovina je na body velmi vyrovnaná. Svěřenci Micka McCartyho se nacházejí v nejnáročnějším období sezóny, co se obtížnosti zápasů týče. Vše načal prohraný zápas s Chelsea, poté přišlo vyřazení z Carling Cupu od United, následně však Vlci zaznamenali velice cennou výhru nad Manchesterem City, nyní se ovšem opět střetli s námi a v dalším kole, které je na programu ve středu, přijede na jejich stadion Arsenal. S vítězstvím nad Citizens počítal asi jen málokdo, ale podařilo se. Dost možná to však byl jen výkřik ze tmy, i když i ten se samozřejmě počítá.

Wolves jsou velmi sympatickým a sebevědomým týmem a svou kůži nedávají lacino. K úspěchu ale možná potřebují také trochu štěstí, protože nehrají špatný fotbal. Že by si ale nějaké body odvezli také z Divadla snů, bylo málo pravděpodobné. Ale jak už víme, na tohle se v Anglii hrát nemůže. Pro United měl být tenhle zápas jasnou záležitostí. Ovšem koncentrace na utkání byla povinností stejně velkou jako vytěžit z duelu všechny body. Bylo tedy nutné zdánlivě neškodného soupeře nepodcenit. Tohle dobře věděl i John O’shea, který před utkání upozornil na přednosti soupeře, zejména pak na jméno Mattew Jarvise:

„Wolves dokážou hrát ofenzivní fotbal, ale myslím si, že v zápase s námi budou spíše bránit. Nicméně jejich rozestavení 4-5-1 se může rychle změnit na 4-3-3 a to pro nás znamená hrozbu zejména z protiútoků. Na tohle si musíme myslet a pohlídat si tyto situace. V týmu mají dobré hráče jako třeba Matt Jarvis. Je to dobrý hráče. Je velmi rychlý a jeho hra znamená pro jeho tým velký přínos. Jako obránce mohu říci, že je někdy velmi složité ho ubránit, hlavně pak v soubojích jeden na jednoho. Hodně lidí by jej rádo vidělo v národním dresu Anglie. Matt má velký potenciál a pro Wolves je důležitým hráčem,“ uvedl O’shea.

Stále neporažený tým Manchesteru United si v tomhle utkání nemohl dovolit jakkoliv zaváhat a tři body tak byly prioritou. Ale stačilo málo a…

Sir Alex Ferguson opět zamíchal sestavou a většina z nás se nestačila divit, co náš boss vymyslel a kdo že se to na trávníku objevil. Klasické rozestavení 4 – 4 – 2 byla jasná záležitost. V útoku však zápas po boku Chicharita odehrál Obertan, na levý kraj zálohy byl nasazen Evra, ale určitě nejpříjemnější překvapení nás čekalo ve středu zálohy, kde se vedle Fletchera objevil Owen Hargreaves. Kapitánskou pásku si už tradičně navlékl Nemanja Vidič, jemuž se do stoperské dvojice vrátil parťák Rio Ferdinand.

Ke svému prvnímu zápasu v základní sestavě po více než dvou letech nastoupil Owen Hargreaves.

Dnes je tomu na den přesně 24 let, co se ujal funkce trenéra Red Devils Sir Alex Ferguson.

Hrálo se na Old Trafford v Manchesteru. Bylo polojasné počasí, nad Divadlem snů jsme během utkání mohli pozorovat duhu; teplota 9°C

Zaplněné tribuny Divadla snů byly výborně naladěné, oslavenec Sir Alex měl úsměv na tváři a za těchto příznivých podmínek mohl zápas začít.

Průběh prvního poločasu:

Ve 2‘ Van der Sar trochu narychlo a špatně rozehrál a následně se k míči dostal Jarvis, který chtěl našeho gólmana střelou z dálky překvapit, ale to se mu nepodařilo, protože Van der Sar byl v bráně v čas a míč chytil. Co zprvu vypadalo velmi nadějně, bylo záhy pryč a proměnilo se v další velké zklamání. Po pěti minutách hry musel být Hargreaves z trávníku stažen kvůli zranění. United hráli chvíli o deseti hráčích. V 10‘ pak bylo signalizováno střídání. Místo Hargreavese přišel Bebé. Pozice hráčů se tak změnily a do středu zálohy se posunul O‘shea. Ale chyběl tvůrce hry a to byl trn v patě naší hry. Začátek utkání byl spíše klidnější. Bebé se na začátku 13‘ dral do zakončení, ale jeho střelu mu obránci zablokovali. Ve 14‘ střílel Park, ale rána šla hodně nad bránu. Mnoho šancí jsme zatím neviděli. Týmy se střídaly v držení míče, ale směrem vpřed toho zatím nepředváděly. Ve 24‘ zavezl míč po pravé straně Bebé, na středu si všiml dobře naběhnutého Obertana, kterému také přihrál, ale tomu rána nesedla a skončila mimo bránu Hahnemanna. Ve 25‘ fauloval Brown na pravé straně našeho velkého vápna Miljase nebezpečně blízko naší bráně. Wolves však z velkého úhlu nedokázali vymyslet něco váženějšího pro naši defenzivu a tak po několika odrazech skončil míč v zámezí po nepovedené střele Edwardse zpoza vápna. O minutu později se ke střele dostal Miljas, tu reflexivně tečoval Vidič, a my si mohli oddechnout, protože míč skončil těsně vedle pravé tyče naší brány. Po odehrané půlhodině, měli více ze hry hráči Wolves, kteří nepůsobili vůbec zakřiknutě a naopak se snažili rychlou kombinací dostávat ke střelám. Kombinace Red Devils naproti tomu poněkud vázla a nepřesnost přihrávek nám znemožňovala založit nějakou kloudnou akci. Ve 32‘ se našim hráčům podařilo rozhýbat obranu hostů a Fletcher poslal do šance Parka. Ten však v těžkém úhlu trefil pouze dobře postaveného Hahnemanna. Ve 40‘ se v hlavičkovém souboji hlavami srazili Stearman a Chicharito, museli být ošetřováni a oba také nakonec pokračovali ve hře. Ve 42‘ se po dobrém centru Hunta z levé strany dral do zakončení Jarvis, ale míč zasáhnout nedokázal. V závěru prvního dějství se hrálo hodně nahoru dolů, ale ke střele, kterou by ohrozili bránu soupeře, se ani jednomu celku nepodařilo. Ve 45‘ jsme si už ale mohli zakřičet gól. Fletcher našel přihrávkou na středu hřiště v pokutovém území Parka, který si skvěle zběhl do volného prostoru mezi obránce Wolves a nedal tváří v tvář brankáři Hahnemanovi šanci, když poslal míč zkušeně po zemi za jeho záda – 1:0

Takže jsme se v první půli nakonec gólu přece jen dočkali. Rozhodčí nastavil do prvního poločasu jednu minutu. V té se ale už nic zajímavého neudálo a United si tak po tzv. gólu do šatny mohli jít odpočinout s vedením – 1:0

Průběh druhého poločasu:

Úkol byl do druhé půle zápasu jasně zadaný. Důležitý náskok udržet a nejlépe přidat další zásahy. United se ve druhém poločase nikam výrazněji nehnali. Klid z jejich vedení byl znatelný na zlepšené kombinaci. Red Devils drželi míč a uspávací taktikou vyčkávali na chybu hostů. Občasné útočné výpady zatím k šancím nevedly a tak byl míč s rozvahou často vracen zpět mnohdy až k Van der Sarovi. V 59‘ se šikovně uvolnil a střeleckou pozici si připravil Chicharito, ale jeho následný pokus se mu vůbec nevydařil a skončil hodně mimo bránu. V 62‘ se s míčem do vápna dostal Evra, přihrál na šestnáctku volnému Bebému a ten vypálil střelu do prostřed brány po zemi mezi nohama před ním stojícího obránce, která Hahnemannovi vypadla, ale brankář Wolves míč před dotírajícím O’sheou stihl na dvakrát ukrýt v rukavicích. V 64‘ Wolves provedli dvojnásobné střídání. Místo Hunta přišel na hřiště Ebans-Blake a Edwardse nahradil S. Fletcher. Aktivita hostí rázem prudce vzrostla a střídání se vyplatilo. Wolves totiž potrestali naši přílišnou pasivitu a v 66‘ skóre srovnali. United si špatně obsadili protihráče a tak S. Fletcher přihrál Miljasovi, ten zpoza vápna vypálil, ale jeho střelu po zemi zachytil nový muž na hřišti Ebans-Blake, který se obtočil kolem Vidiče a střelou, která prošla Van der Sarovi nešťastně mezi nohama, vyrovnal na – 1:1

Poté se tempo hry výrazně zrychlilo. Útočilo se na obou stranách a vznikaly nebezpečné situace. Střel však bylo málo. V 71‘ střílel zpoza vápna Chichario, ale Hahnemann vyrazil jeho pokus na roh. Srážka Browna se Stearmanem znamenala pro oba hráče ošetření, ale oba mohli ve hře rovněž pokračovat. Ve 74‘ United vyčerpali svá střídání, který byla poslední nadějí něco změnit. Protože naše hra neměla mylšnku A tak odešel O’shea, který byl nahrazen Scholesem a trávník opustil také Bebé, místo něhož přišel Macheda. V 77‘ využili poslední možnost střídat také i Wolves. Mancienne nahradil Miljase. United se hlavně díky přichodu Scholese stále více dostávali k tlaku, ale zatím nic nebezpečného, co by ohrozilo brankáře Wolves, nevymysleli. V 80‘ naopak střílel v dobré pozici při jednom z protiútoků Mancienne, ale mířil hodně nad. V 82‘ se snažil se vymodlit penaltu Chicharito, ale sudí Dowd jeho nafilmovaný pád dobře viděl a správně jej ocenil žlutou kartou. Tlak United rostl, jenže Wolverhampton už byl zformován do obranného bloku a pozorně bránil.  Čas ovšem rychle utíkal a do hry vstupovala nervozita. Napětí rostlo, a však fanoušci svůj tým hnali vpřed. United bojovali a soupeře tlačili. Jenže koncové situace se jim stále nedařili. Buď nevyšla finální přihrávka anebo selhala střelba. Závěrečné minuty patřili Rudým ďáblům a všichni jsme si přáli, aby to remízovým výsledkem neskončilo. Jenže důsledná defenziva hostů se měla na pozoru. Rozhodčí přidal do druhé půle 4 minuty. United v nich vyvíjeli stále větší a větší tlak nevzdávali se a nakonec se úspěchu dočkali. Ve 3‘ nastavení dostal míč od Fletchera Park Ji- Sung, prošel s ním až do vápna, obelstil tři obránce, dostal se do ideální střelecké pozice a svůj průnik zakončil naprosto přesnou střelou po zemi k bližší tyči Hahnemanna, který nemohl zasáhnout. Obrovská radost a nadšení propukla v srdcích u všech fanoušků United, protože skóre se přehouplo na naši stranu a na světelné tabuli svítil výsledek – 2:1

Všichni jsme si tak mohli oddechnout, protože Manchesteru United se podařilo strhnout vedení na svou stranu. Zápas se pak už dohrál bez výrazných okamžiků. Hrdinou utkání se tak stal Park Ji-Sung a Red Devils svého soupeře díky jeho dvěma gólům porazili výsledkem 2:1.

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Brown, Ferdinand, Vidič, O’shea (74‘ Mancheda) – Evra, Hargreaves (10‘ Bebé, (74‘ Scholes)), D. Fletcher, Park – Obertan, Chicharito

Lavička: Kuszczak, Fábio, Evans, Smalling, Scholes, Bebé, Macheda

Základní sestava Wolverhamptonu Wanderers: Hahnemann – Foley, Stearman, Berra, Ward – Jarvis, Miljas (77‘ Mancienne), Henry, Edward (64‘ S. Fletcher), Hunt (64‘ Ebans-Blake), Jones – Doyle

Lavička: Hennesey, Van Damme, Elokobi, Mancienne, Mouyokolo, Ebans-Blake, S. Fletcher

Góly: Manchester United – 45‘ a 90+3‘ Park

Wolverhamptonu Wanderers – 66‘ Ebans-Blake

Žluté karty: Manchester United – 82‘ Chicharito

Hlavní rozhodčí: Phil Dowd

Návštěva: 75, 285 diváků

Statistika zápasu: (převzato z livesport.cz)