Otevřený dopis pro Wayna Rooneyho

Portál stretford-end.com napsal otevřený dopis pro Wayna Rooneyho jako reakci na spekulace, že si hráč přeje opustit Manchester United. Tento dopis byl odeslán přes samotný klub.

Wayne!

Než uděláš další krok v této šachové partii s médii, důkladně se nad vším zamysli.

Přemýšlej o tom, zda opravdu chceš opustit Manchester United.

V médiích se dočítáme, že podle některých informací, které jsi řekl ,,přes zavřené dveře‘‘, chceš odejít do City. Nepochybně jsou hlavním faktorem peníze, ale hlavním důvodem je prý tvoje rapidní zhoršení vztahu se Sirem Alexem Fergusonem.

Co vlastně způsobilo zhoršení tvého vztahu s manažerem? Je to něco, co ti Sir Alex sám udělal, nebo jen jeho reakce na tvoje jednání? Pokud ano, možná, že právě tvé 25. narozeniny, které máš tento týden, ti pomohou k tomu, abys získal trochu rozumu. Už nějakou dobu se tvoje tvrdohlavost nedá omlouvat věkem. Fanoušci už nemohou bránit tvoji nerozvážnost tím, že budou dokola opakovat, že jsi ještě mladý.

Musíš v celé situaci převzít odpovědnost a rozhodnout se pro možnost první, nebo druhou. Chceme, abys řekl, že chceš zůstat, anebo odejít.

My, fanoušci, tě za to nebudeme více respektovat, ale alespoň budeme vědět, jak se věci mají. Pokud chceš zůstat, pak budeme rádi! Fanoušci United mají velkou tradici v tom, že se dokážou postavit za své hrdiny, kteří procházejí těžkým obdobím. Ať už to byl Eric Cantona, Roy Keane, Rio Ferdinand, anebo také ty s Cristianem Ronaldem po mistrovství světa v roce 2006. Vzpomeň si, jak jsme vás oba vzali zpět a podporovali. To samé jsme připraveni udělat znovu, pro tebe.

Pokud chceš odejít, pak buď upřímný a řekni nám to. Ale jedno upozornění – buď hlavně upřímný sám k sobě. Obviňování Sira Alexe je házení špíny tam, kde je to nejméně zasloužené. I přes některé tvé výstřelky, stál pořád při tobě a dal ti pokaždé dost času na to, aby sis své soukromé problémy mohl v klidu vyřešit. Dělal to pro tvé vlastní dobro, ve prospěch tvého osobního života a bez ohledu na dopad tvé absence na hřišti pro tým. Házení viny na někoho jiného je čistá zbabělost. Pokud chceš víc peněz a pokud si opravdu myslíš, že možnost vydělat si milion liber za pár týdnů pro tebe není dost – přestože si o takovéto sumě může mnoho lidí nechat jen zdát – buď alespoň upřímný a přiznej to. Rozhodně neházej vinu na někoho, kdo udělal vše, aby tě chránil a pomohl ti dosáhnout ve fotbale takových úspěchů, kterých bys jinde dosáhnout nemohl. Dlužíš mu tak moc… ale stačí, když ho nebudeš pomlouvat a urážet. Když budeš odcházet, dlužíš mu minimálně poděkování za vše, co pro tebe udělal.

Ale předtím, než to uděláš, ještě se několikrát zamysli. Přemýšlej o tom, jak velkou laskavost pro tebe Fergie udělal – kdo jiný by zašel tak daleko jen proto, aby tě chránil? Kdo jiný by stále věřil, že se zlepšíš? Pokud potřebuješ příklad, podívej se na Paula Gascoine. Hráč, na jehož ramena vkládala celá země své naděje a sny, se snažil vyrovnat se svou fotbalovou kariérou a poté začal mít velké problémy i s jeho osobním životem. Hráč, který otevřeně přiznal politování nad tím, že se otáčel zády k Siru Alexovi a United, i když měl příležitost. Podívej se, co se mu stalo bez správného dozoru a rad a přemýšlej, jestli se opravdu chceš také otočit zády ke všem, které v současnosti máš? Na co jsou dobré peníze, když život za nic nestojí?

Nikdo v United nechce, abys odcházel. Jsi součástí rodiny. Dokonce i když si Ronaldo vychutnával po sezóně 2007/08 zasloužené ovace a střílel hodně gólů, stále jsme tě měli za srdce týmu. Bylo senzační, když jsi vstřelil vítězný gól, který z nás udělal mistry světa. Když jsi byl vypískán fanoušky Anglie a kritizován v tisku za mistrovství světa v Jižní Africe a za zápas proti Německu, kteří fanoušci za tebou stáli? Kteří fanoušci – i přes tvé poslední problémy – skandovali tvé jméno 70 minut jen proto, že chtěli, abys přišel na hřiště, i když většina z nich dobře věděla, že něco není v pořádku? Byli jsme to my. Stáli jsme při tobě, a to i přesto, že většina z nás nesouhlasí s tím, co jsi udělal.

Co se stane s hráči poté, co opustí United? Ti, kteří se od odchodu dostali fotbalově ještě výš, jsou ve znatelné menšině. Zlepšil se snad Beckham? Ne. Ruud? Ne. Stam? Ne. Keane? Ne. A Cristiano? Ten se učí, že tráva není vždy zelenější – ostatní fanoušci nejsou totiž tak věrní a loajální jako fanoušci United.

Po tomhle všem, máš stále šanci vše napravit. Máš ještě dva měsíce do ledna, abys nechal všechny zvěsti o tvé osobě stranou. Můžeš učinit veřejné prohlášení. Můžeš promluvit přímo na hřišti. Využij této příležitosti. Podívej se na Paula Scholese a Ryana Giggse. Podívej se na Sira Bobbyho Charltona. Je tu stále šance, aby ses dostal tam, co oni. Můžeš přepsat gólové rekordy, můžeš se zapsat do historie – vše je na tobě. Co na tom záleží, že někde jinde vyděláš o pár milionů víc, když zde můžeš být součástí opravdové fotbalové historie? Zůstaň v United a určitě se staneš nejlepším střelcem všech dob. To není špatné, když jste v největším klubu světa, ne?

Pokud nyní řekneš, že své přání zůstat v United do konce kariéry neměníš, udržíš si svoji pověst hrdiny pro nás, fanoušky.

Ale nenech se mýlit, Wayne. Manchester United bude existovat dál, ať už s tebou nebo bez tebe. Pokud přestoupíš jinam, budeš to ty, kdo toho bude litovat.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.