Review: Sunderland – Manchester United

Ani další venkovní ligový zápas Red Devils nedokázali nevyhrát. Po nepříliš utěšeném duelu se Sunderlandem si hráči Manchesteru United připisují do tabulky alespoň bod za bezgólovou remízu.

Mackems v letošním ročníku pro zatím zaznamenali jedinou, ale za to velmi cennou ligovou výhru, když doma zvítězili nad Manchesterem City. Remízu dokázali doma uhrát také s Arsenalem a cenný bod si přivezli rovněž z Anfield Road. Z těchto poznatků bylo patrné, že se svěřenci Stevena Bruce proti favoritům hrát umí. Což se dnes také potvrdilo. Našé obraně měl nejvíce problémů dělat Darren Benta, který zatím v 6 zápasech nastřílel 5 pět gólů.

Manchester si na Stadium of Light přijel pro první ligovou výhru na hřišti soupeře. Ale nečekal je vůbec jednoduchý zápas. Do zápasu krom Giggse nemohl nastoupit ani zraněný Wayne Rooney. Že bude mít naše defenziva nemalé potíže s útočnými výpady Sunderlandu veděl i John O’shea, který před utkáním mimo jiné poznamenal:

„Víme, že Sunderland je velmi nebezpečný zahrává-li přímý nebo rohový kop. To je jedna z hlavních věcí, na kterou si budeme muset dát v obranné činnosti pozor. Navíc, pokud získají vhazování, nebo vybojují standartní situaci, jejich fanoušci rázem ožijí a hlasitě své hráče povzbuzují. Budeme muset Sunderlandu zamezit přístup do našeho pokutového území. Nebude to však nic jednoduchého,“ přiznal své obavy zkušený univerzál United.

Sir Alex Ferguson i tentokrát většinu z nás překvapil volbou hráčů, které zařadil do základní jedenáctky. Na levém kraji obrany se místo Evry objevil O’shea, před ním hrál na levém křídle Anderson a zřejmě nejneočekávanější byla útočná dvojice se složení Owen, Macheda. Berbatov tedy zůstal sedět pouze na lavičce náhradníků. Zpět do středu zálohy se po lehčím zranění naopak vrátil Scholes. Kapitánskou pásku si navlékl Nemanja Vidič. V rozestavení 4 – 4 – 2 se Red Devil vydali vstříc prvnímu ligovému vítězství na hřišti soupeře.

Hrálo se na Stadium of Light v Sunderlandu. Bylo zataženo, ale nepršelo; teplota 15°C.

Krátce před utkáním bylo předesláno, že výkop zápasu by měl být asi o dvacet minut zpožděn, kvůli problému s potrubím v šatně United, které prasklo ze kterého do šatny vytékala voda.

Průběh prvního poločasu:

Výkop se nakonec posunul asi o 17 minut, než bylo původně plánováno a začalo se tedy v 16:17 (SEČ).

První minuty patřili hráčům Mackems, kteří se ujali míče, a z jejich snahy vznikly během úvodu hned tři rohové kopy. Přímočará hra dělala našim obráncům nepříjemnosti. United měli stejně tak problém s rozehrávkou a vpřed se zatím dostávali pouze sporadicky. Ve 12‘ zkoušel z dálky štěstí Henderson. Na konci 15‘ měli obrovskou příležitost hráči Sunderlandu. Cattermole potáhl míč středem a přesnou přihrávkou poslal do 100% šance Malbranqua. Naše obrana v této situaci trestuhodně propadla, a tak mohla poděkovat Van der Sarovi, který Malbranqua, jenž stál tváří v tvář našemu gólmanovi, vynikajícím způsobem vychytal, když mu svým vyběhnutím zmenšil úhel a nedovolil mu poslat míč za jeho záda. V 17‘ dostal první žlutou kartu zápasu Vidič. United působili velmi pasivně a ani po půlhodině hry nedokázali ohrozit bránu soupeře. Ve 26‘ zahrávali Black Cats přímý kop, který musel Van der Sar vyboxovat, ale míč do pokutového území našeho vrátil Al-Muhammadi, kde se nejlépe zorientoval Bent, ale na štěstí trefil pouze dobře postaveného Vidiče.To co většinou vídáme na naší straně, jsme teď zažívali na vlastní kůži. Red Devils byli uzamčeni na vlastní polovině a nedokázali vymyslet nějakou kloudnou akci. Krom několika neškodných centrů jsme směrem vpřed nevymysleli prakticky nic. Na konci 35‘ vyslal technickou střelu Bent, ale Vad der Sar tentokrát mnoho práce neměl, a pokus zachytil do připravené náruče. Ve 37‘ nejprve zpoza vápna střílel Malbranque, kterému střelu zblokoval Vidič, odražený míč se ale dostal k Zendenovi, jenž se pokusil napodobit svého kolegu, a jeho přízemní rána trefila levou tyč! Na konci 37‘ Byl zhruba ve vzdálenosti 18 metrů od brány Sunderlandu Brambelem faulován Anderson. Míč si k zahrání přímého kopu postavil Nani, a však jeho střela minula jen o několik centimetrů pravou tyč Mignoletovi brány. United byli i nadále pod tlakem. I v závěru druhého poločasu naše rozehrávka vázla a přihrávky létaly hlavně vzduchem. Nakopávané míče a množství nepřesností se navíc jen podepisovalo na špatné komunikaci a sehranosti. Rozhodčí přidal do druhého dějství dvě minuty. Ty už nic zajímavého nepřenesly a tak se šlo do šaten za stavu – 0:0

Průběh druhého poločasu:

Manchester United mohl být rád, že je skóre bezbrankové. Naprosto neúčelná a bezzubá ofenziva United si nevěděla proti dobře hrajícímu soupeři rady a stejně tak defenziva nepůsobila vůbec jistě a hrála velmi lehkomyslně. A tak nezbývalo, než doufat, že během přestávky přišel Fergusonův fén a naše hra se rapidně zlepší. Sir Alex také přistoupil k prvnímu, ale nutnému střídání, když do druhého poločasu nastoupil Berbatov, místo takřka neviditelného Owena. Na začátku 48‘ se míč odrazil ke Scholesovi, který vypálil, ale střela mu nesedla a dostala se k Berbatovovi, jenž poslal míč do sítě. Kvůli jasnému ofsajdu, ve kterém se nacházel mu, ale gól být uznán nemohl. Od prvních minut druhé půle se naše hra skutečně o něco zlepšila. Na kopačky United se postupně vracela jistota a přihrávky byly o poznání přesnější. Od 49‘ nastala pasáž, ve které se hra odehrávala ve středu pole a viděli jsme velký počet faulů v osobních soubojích. V 63‘ se po přímém kopu snažil poslat míč do sítě Al-Muhammadi, ale ani nadvakrát neuspěl, když jeho druhý pokus skončil nad. Na začátku 65‘ Sir Alex Ferguson podruhé střídal. Machedu, který toho v utkání také mnoho nepředvedl, nahradil Chicharito. V 67‘ tečoval Malbranquovu střelu Ferdinand a ta skončila jen těsně nad břevnem Van der Sara. V 73‘ měl velkou šanci Bent, který si skvěle zběhl do našeho vápna, ale jeho střelu z první mu v čas na roh zblokoval Vidič. V 77‘ vypálil z 23 metrů Nani a umístěnou razantní ranou vybídl Mignoleta k vážnějšímu zákroku. V 79‘ si svou ligovou premiéru v dresu United odbyl Bebé, který vystřídal Andersona. Na konci 80‘ přihrál Chicharito do středu pole Berbatovovi, který z poza hranice šestnáctky vystřelil po zemi, ovšem jeho střela jen těsně minula levou tyč domácí brány. Poté připravil hned dvojité střídání také manažer Sunderlandu. V 82‘ odešel Zenden, místo něhož přišel Reid a v 83‘ nahradil Gyan a hřišti Malbranqua. Gyan se o pár chvil později dostal do své první šance, když po jeho efektních nůžkách musel Van der Sar zachytit míč u své pravé tyče. Po pěkné kombinaci Berbatova s Chicharitem druhý jmenovaný v 86‘ vypálil, ale mířil hodně mimo bránu. Mackems se ke konci opět ujali míče a zatlačili naše hráče na naší polovině. Výraznější možnost z toho však nevyplynula. V 90‘ dostal Turner žlutou kartu za faul na Berbatova. Sudí Foy nastavil do druhého poločasu tři minuty. V nich se do posledních vteřin bojovalo o výhru. Po přímém kopu Scholese se v 92‘ k hlavičce dostal Vidič, ale obránci mu ji zablokovali. Poté se vstříc naší svatyni vydali hráči domácích. Jejich protiútok však zastavil za cenu žluté karty Rafael. Poté Black Cats obklopili naše velké vápno a my jsme se do poslední chvíle museli strachovat o výsledek. Ze závěrečného tlaku vznikly ještě tři rohy pro svěřence Stevena Bruce, ale ani další minuta nad rámec nastavených minut už gól nepřinesla. Manchesteru United se tak Sunderlandem podařilo zuby nehty uhájit bezgólovou remízu – 0:0

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Rafael, Vidič, R. Ferdinand, O’Shea – Nani, Fletcher, Scholes, Anderson ( 80‘ Bebé) – Macheda (64‘ Chicharito), Owen (46‘ Berbatov)

Lavička: Kuszczak, Evra, Smalling, Bebé, Gibson, Chicharito, Berbatov

Základní sestava Sunderlandu: Mignolet – Onuoha, Turner, Bramble, Bardsley – Malbranque (83‘ Gyan), Cattermole, Zenden (82‘ Reid), Henderson, Al-Muhammadi – Bent

Lavička: Gordon, Mensah, A. Ferdinand, Reid, P. Da Silva, Riveros, Gyan

Góly: bez branek

Žluté karty: Manchester United – 17‘ Vidič, 90+2‘ Rafael,

Sunderland – 90‘ Turner

Hlavní rozhodčí: Chris Foy

Návštěva:  41, 709 diváků

Statistika zápasu: (převzato z livesport.cz)