Review: Valencia – Manchester United

Svůj druhý zápas Ligy Mistrů Rudí Ďáblové úspěšně zvládli a z Valencie si odvážejí cenné tři body, které sedm minut před koncem zajistil přesnou střelou Chicharito.

Odchody Davida Silvy a Davida Villy Valencii nijak zvlášť nepoznamenaly. Třetí tým loňského ročníku španělské ligy letos pro zatím hraje dobrý fotbal. Mužstvo je sehrané a týmový duch je zřejmě hlavním důvodem toho, proč Valencia v tomto ročníku ještě neprohrála. Místo Villy přišel z Getafe útočník Roberto Soldado, kterému dělá parťáka forvard Ariz Aduriz. Oba tito hráči patří k hlavním letním posilám tohoto týmu.

Svěřenci Unaie Emeryho neměli být pro United vůbec jednoduchý soupeř. Horká Španělská půda slibovala prestižní duel, a však Manchester United nemohl do zápasu nasadit všechny své opory. Krom dlouhodobě zraněného Valencii s týmem nepřiletěli ani zraněný Giggs a Rooney ani odpočívající Scholes.

Ostatně Sir Alex Ferguson na tiskové předzápasové konferenci prohlásil:

"Když jsem se byl minulý týden podívat na zápas Valencie, tak jsem viděl hodně dobré mužstvo. Očekáváme velmi obtížné utkání, vždyť jsou v tabulce na prvním místě a hrají kvalitní fotbal."

Sir Alex Ferguson do duelu poslal zřejmě to nejlepší, co mohl. Zvolil spíše defenzivní rozestavení 4 – 5 – 1, používané výhradně pro venkovní zápasy. Do sestavy se po zdravotních potížích vrátil Ferdinand a Carrick,v zápase se objevil také Anderson a svůj první letošní start za A-tým si připsal obránce Rafael. Sám na hrotu operoval Berbatov. Kapitánskou pásku si navlékl Nemanja Vidič.

Hrálo se na Mestalla Stadium ve Valencii. Počasí bylo jasné; teplota 22°C.

Průběh prvního poločasu:

Po zaznění známé hymny Champions League začal samotný zápas. Týmy začaly opatrně. První vážná akce byla k vidění v 5‘, kdy ze střední vzdálenosti vystřelil Berbatov, jehož rána jen o kousek minula pravou spojnici Sanchézovi brány. Mužstva se střídala v držení míče, ale vpřed toho moc nepředváděla. V16‘ střílel z dálky Hernandéz, ale rána šla nad bránu Van der Sara. V 17‘ se dobře nedomluvili naši stopeři s Van der Sarem a centrovaný míč skončil na hlavě Soldada. Ten naštěstí špatně zareagoval a poslal míč nad břevno naší svatyně. Následně obě mužstva žádnou výraznější šanci neměla. Naši hráči se snažili rychlou kombinační hrou vymyslet nějakou překvapivou akci, ale defenziva Valencie byla pozorná. Měli jsme možnost sledovat několik průniků po křídlech a následný centr. Vážnější nebezpečí z toho ovšem ani na jedné straně nevyplynulo. Naše obrana také pracovala celkem dobře, i když úplně bezchybná rozhodně nebyla. Držení míče bylo po čtyřiceti minutách vyrovnané. Poměrně opatrný vyčkávací způsob hry nenabídl směrem dopředu nic výrazného. Ve 43‘ zkoušel střílet Domingéz, ale Vidič srazil jeho ránu na roh. Z následné akce Valencie se zrodila nebezpečná střela, ale vše už bylo po odpískání faulu na jednoho z hráčů United. Rozhodčí Kassai do prvního poločasu žádnou minutu navíc nepřidal, a tak se šlo po celkem pasivní první půli z obou stran do šaten za bezgólového stavu – 0:0

Průběh druhého poločasu:

Druhé dějství pokračovalo ve stejném duchu, jako skončilo to první. Na konci 49‘ pálil z levé strany Hernandéz, který mířil ke vzdálenější tyči, ovšem míč prolétl mimo levou tyč. Na konci 56‘ se na levé straně skvěle uvolnil Berbatov a postupoval na Sanchéze, kterému se mu ale z úhlu prostřelit nepodařilo. V 58‘ se ke střele z dálky odhodlal Carrick, ale mířil hodně nad. V 59 přišlo první střídání zápasu. Hřiště opustil hráč Valencie Domingéz, kterého nahradil jiný ofenzivní hráč Aduriz. V 60‘ se po rohu Valencie se ve vápně k míči dostal Soldado, ale jeho střela v pádu minula levou tyč našeho brankáře. V 62‘srazil nedovoleně na hranici vápna Soldada Rafael, ale rozhodčí posoudil situaci nesprávně a k naší úlevě do píšťalky nepískl. V 64‘ dostal přihrávku do našeho vápna Mata, ale střelu mu stihl zblokovat svým skluzem obětavý  Vidič. V 74‘ hlavičkoval přes Ferdinanda Soldado, ale míč skončil mimo bránu Van der Sara. Ve stejné minutě Valencia podruhé střídala. Tino Costa přenechal své místo na hřišti Fernandézovi. Nový hráč na hřišti se o pár chvil odhodlal ke své první střele a Van der Sar musel zasahovat a vyrazit jeho přízemní pokus na roh. Poté střídali také United. Anderson opustil trávník a místo něj přišel na plac Chicharito. Valencia se následně ujala iniciativy v držení míče a snažila se ohrožovat naši bránu stále častěji. Naše obrana ale srdnatě bojovala a odolávala útočným nájezdům hráčů v bílých dresech. Na konci 82‘ dostal od Naniho dobrý míč Chicharito, ale z úhlu brankáře nezaskočil. Pak se karta začala obracet. V 84‘ se hráčům Red Devils naskytla asi největší šance v dosavadním průběhu tohoto zápasu. Z pravé strany centroval Nani a Chicharito v pádu v těžké pozici trefil pouze tyč Sanchézovi brány! Následně střídal Sir Alex Ferguson podruhé Berbatova nahradil Macheda. Nakonec jsme se gólu přece jen dočkali a k radosti nás všech padl do sítě Valencie. V 85‘ šli tedy United dovedení. O gól se postarali  Nani a dva hráči, kteří přišli před chvíli na hřiště. Nani přihrál Machedovi ten přistrčil míč do středu Chicharitovi, který skvěle zareagoval, míč si předkopl vpřed a poté jej po zemi poslal umístěnou ranou k pravé tyči mimo dosah domácího gólmana  – 0:1

Valencia se poté snažila se stavem rychle něco udělat a reagovala střídáním. V 86‘ přišel místo Albeda Topal. United si na případný kiks, který se jim ve venkovních zápasech stával osudným, dávali dobrý pozor a zkušeně drželi míč. Hlavní sudí nastavil do druhé půle 3 minuty. V nastavení ještě Red Devils takticky střídali. Rafaela vystřídal O’shea. Jedinou žlutou kartu zápasu si ještě za řeči vysloužil Aduriz. Více už se do zápasu nevešlo. Manchester United si zápas už pohlídal a z Valencie si tak odváží velice cenné tři body za nejtěsnější možnou výhru – 0:1

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Rafael ( 90+2‘ O’shea), Ferdinand, Vidič, Evra – Park, Anderson (77‘ Chicharito), Carrick, Fletcher, Nani – Berbatov (85‘ Macheda)

Lavička: Kuszczak, Smalling, O’shea, Gibson, Chicharito, Macheda, Owen

Základní sestava Valencie: Sanchéz – Miguel, Navarro, Maduro, Mathieu – Mata, Costa (74‘ Fernandéz), Albeda (86‘ Topal), Hernandéz – Domingéz (59‘ Aduriz) – Soldado

Lavička: Bruno, Costa, Topal, Moya, Feghouli, Fernandéz, Aduritz

Góly: Manchester United – 85‘ Chicharito

Žluté karty: Valencia –  90+2‘ Aduriz

Hlavní rozhodčí: Viktor Kassai  (z Maďarska)

Návštěva: 34, 949 diváků

Statistika zápasu: (převzato z livesport.cz)

Glasgow Rangers 1-0 Bursaspor

Závěr: Manchester United ve druhém kole Ligy Mistrů vybojoval na hřišti Valencie veledůležité tři body, když se po celkem vyrovnaném zápase ujal těsně před koncem vedení, které také uhájil. Naše obrana místy nepůsobila nejistěji, ale odhodlaným a obětavým výkonem se našemu týmu podařilo udržet čistý štít. Díky jedinému střelci střídajícímu Chicharitovi si odváží ze Španělska hubenou, ale cennou výhru 0:1.

Následující zápas:

Další utkání odehrají Red Devils v sobotu 2. října proti Sunderlandu, kde se na Stadium of Light poperou o první letošní ligovou venkovní výhru.