Review: Everton FC – Manchester United 3:3

Manchester dnes v ťažkej skúške na Goodisonovom Parku nenaplnil očakávania a len remizoval s bojovným Evertonom 3:3 …

Pred zápasom sa množstvo očí upieralo na Wayna Rooneyho a viedli sa diskusie o tom, či hlavný tromf Alexa Fergusona dokáže zvládnuť tlak, ktorý naňho doľahol počas tohto týždňa. Rooney sa však napokon nedostal ani do zápasovej nominácie a spolu sním sa ani na lavičku náhradníkov nedostali aj Javier Hernandez, či Antonio Valencia.

Everton nastúpil do zápasu mimoriadne motivovaný a bolo to práve mužstvo Davida Moyesa, ktoré v úvodných minútach prvého polčasu diktovalo hru. Svedčalo o tom aj mimoriadne vysoké držanie lopty na strane Evertonu, ktoré počas prvého polčasu dosiahlo 71% celkového času. Veľké problémy mal Van der Sar už v 6 minúte, keď lopta smerovaná z priameho kopu Artety len tesne pohladila hornú žrď Holanďanovej brány. O niekoľko minút z odrazenej lopty zaútočil aj Manchester, konkrétne to bol John Oshea, ktorý nebezpečne vystrelil a jeho strela opečiatkovala spojnicu Howardovej brány. V ďalších minútach mal Everton loptu vo svojej moci a hráči United na čele s Van der Sarom v bráne tak museli pozorne brániť, bol to však Tim Howard, ktorý zabránil už takmer istým gólom. Najprv zo štandardnej situácie nebezpečne vykryl strelu Scholesa z úctihodnej vzdialenosti a vyznamenal sa aj proti Ryanovi Giggsovi už o minútu neskôr. Heroický výkon amerického brankára dodal modrým množstvo odvahy, z čoho vyplynul ich následný kontra útok v 39. minúte. V situácií sám na Van der Sara sa ocitol Mikel Arteta, mieril však len do stredu brány, lopta sa však odrazila až k Stevenovi Pienaarovi ktorý sa nemýlil a otvoril skóre. Everton tak viedol 1:0. Karamelky sa však z vedenia netešili príliš dlho, keďže už v 43 minúte si do pokutového územia nabehol Darren Fletcher a po fantastickom centri od Luisa Naniho dokázal ešte pred prestávkou vyrovnať stav na 1:1.  Ešte pred koncom prvého polčasu ale mohli zverenci Alexa Fergusona vyhrávať. Ryan Giggs našiel ďalekonosným pasom Dimitara Berbatova, ktorý z ťažkej pozície minul bránu len o niekoľko centimetrov.

Po zmene strán sa diabli rýchlo snažili zobrať iniciatívu zápasu do svojich rúk a možný podiel na tom mohol mať aj Alex ferguson, keďže celý tím začal hrať o čosi živší a pohyblivejší futbal. V 47.minúte predviedol ďalší presný center Portugalec Nani, ktorý našiel Nemanju Vidica a pre neho už nebol problém poslať svoj tím do vedenia. Manchester vyhrával 2:1. Neveľa chýbalo, aby mužstvo Evertonu inkasovalo v krátkom čase aj tretíkrát. V 63.minúte prenikol do pokutového územia Dimitar Berbatov, prihral Nanimu, jeho strelu však výborne vykryl magický Tim Howard. Americký brankár bol už ale bezradný o niekoľko minút neskôr, keď Paul Scholes svojím nenapodobiteľným pasom našiel Dimitara Berbatova, ten sa zbavil svojho strážcu a strelou po zemi k vzdialenejšej tyči prekonal vo vynikajúcej forme hrajúceho brankára The Tofees. 1:3 pre Manchester. Inkasovanie 3 gólu však nevyviedlo hráčov Evertonu z miery. Svojím bojovným výkonom neustále ohrozovali bránu holandského brankára. V 77.minúte zahodil vynikajúcu príležitosť Leon Osman, to však ani zďaleka nebolo zo strany domácich všetko. V nadstavenom čase po centri Pienaara a následnom zakončení Cahilla dokázali najprv skorigovať stav zápasu na 2:3, o pár sekúnd neskôr dokázali červeným diablom zasadiť už smrteľný úder, keď sa trafil Mikel Arteta a upravil na konečných 3:3. Naši hráči  zápas, ktorí mali už takmer vo vlastných rukách nezvládli a domov si napokon vezú len jediný bod, čo znamená ďalšiu stratu na čelo tabuľky.