Něco málo o Paulu Scholesovi

Zkusíme vložit pod drobnohled pětatřicetiletého Paula Scholese, jakožto živoucí legendu Manchesteru United a podívat se blíže na jeho život a herní schopnosti. K tomuto tématu řekla pár slov i legenda Sir Bobby Charlton, manažer Rudých ďáblů Sir Alex Ferguson i sám Scholes o sobě prozradil několik věcí.

 Scholes neměl, od doby co hraje za Rudé ďábly, nikdy v úmyslu opustit tento klub. Klubová věrnost se mu jak se zdá vyplatila více než skvěle. V očích fanoušků se stal nezapomenutelným hráčem a srdcařem a pro mnohé mladé hráče velkým fotbalovým vzorem.

V úvodním zápase sezóny, ve kterém Manchester United porazil 3:0 Newcastle United, hrál Paul ústřední roli a byl to především on, kdo se nejvíce zapříčinil o naši výhru. Znovu tak dokázal svou důležitost pro tým a Sir Alex Ferguson jej po zápase nemohl vynachválit.

Scholes byl pánem na hřišti a ozdobou duelu a jeho eleganci a lehkost nikdo nemohl napodobit. Tento výkon však nebyl z jeho strany ničím novým nebo výjimečným. Paul již odehrál podobně fantastickým způsobem řadu utkání, jelikož tímto zápasem zahájil už svůj sedmnáctý ročník v Manchesteru United. V tomto klubu tak zanechal nesmazatelnou stopu a dal jasně najevo, že si zaslouží své místo v bohaté historii tohoto klubu.

Herní styl

I když odehrál za Anglii 66 zápasů, ve kterých vstřelil 14 gólů, ukončil Paul reprezentační kariéru v srpnu roku 2004 ve svých 29 letech. Uplynulo již šest let a Scholes na svém názoru nic neměnil. Odmítl tak reprezentovat Anglii i na MS 2010 i přes to, že měl za sebou fantastickou sezónu. Mnoho lidí si přálo, aby Paul na turnaj, který opanovali Španělé, odjel, jelikož jeho schopnosti by celé záložní řadě Anglie jistě jedině prospěly. Jeho vynikající umění však na šampionátu chybělo.

Již téměř dvě desetiletí jsou totiž přihrávky pouze 170 centimetrů vysokého Scholese považovány za nejdokonalejší vůbec. Ve velmi rušném a bláznivém středu zálohy, kdy musejí přihrávky chodit v rychlém sledu od nohy, je Paul ve svém živlu. Dokáže skvěle kombinovat a i z první okamžitě a velice přesně přihrávat do jakékoliv pozice volnému spoluhráči, jako málokdo jiný. A nesmíme zde zapomínat ani na jeho exkluzivní dlouhé pasy, kterými ve většině případů najdou své adresáty

I jeho houževnatost je pověstná a jeho nevybíravé zákroky rovněž. Svou tvrdou hrou však sám posouvá celý tým dál a i tento prvek lze na jeho herním postě považovat za nezbytný.

Sir Bobby Charlton o něm říká:

 „Nemusím dlouho přemýšlet, abych řekl jméno, které nejlépe ztělesňuje vše, co od fotbalu očekáváte. Je to Paul Scholes.“

Hodně velkých hráčů nosilo dres Manchesteru United. Mezi nimi i hráči, které uctíváme dodnes a které jsme ztratili jako mladé v Mnichově.

„Hráče jako Denise Lawa nebo George Besta, jsem znal dobře a užil jsem si být s nimi v jednom týmu jako spoluhráč. V tuto chvíli zase mohu pozorně sledovat hráče z éry Sira Alexe. Mezi nimi je mým velkým oblíbencem právě Paul Scholes a to ve všech směrech a ohledech.“

„Vždy jsem přesvědčen, že najde způsob jak vyhrát, ať už bude přihrávat na gól nebo se rozhodne vystřelit. Když se hra dostává do fáze, kdy je potřeba dát gól, snaží se ze všech sil, aby pro to svými schopnostmi udělal maximum. Je hrou doslova pohlcený,“ uvádí Sir Bobby Charlton

„Pokaždé, když dostane míč, otočí se s ním čelem k bráně soupeře a snaží se zapojit do hry své spoluhráče, které na hřišti nachází svými přesnými přihrávkami. A když tým nevyhraje na držení míče, říkáte si, Paul musí být nejspíš nemocný.“

"Podle mého názoru, je Paul Scholes jedním z nejdůležitějších hráčů United pod vedením Sira Alexe Fergusona,“ uvedl vítěz Mistrovství světa z roku 1966 a nejlepší střelec historie Manchesteru United

Klíčové rozhodnutí v kariéře

Nejtěžší okamžik ve fotbalovém světě je vědět, kdy je ten správný čas odejít, ale Scholesovo rozhodnutí bylo zdá se o něco jednodušší.

Paul Scholes se rozhodl přidat se k dlouhověkým hráčům Red devils. A tak po skončení Eura 2004, kde vedl Anglii Sven-Goran Eriksson, se tehdy 29-letý Scholes rozhodl odevzdat všechny své služby Manchesteru United. Chtěl se zároveň více věnovat své rodině a soustředit se už pouze na působení ve svém milovaném klubu. Nechtěl zkrátka věnovat všechen svůj čas pouze fotbalu na již tak dost náročné klubové úrovni a ještě k tomu plnit závazky své země v reprezentačním dresu a vystavovat se ještě větší zátěži.

Jak kouč Anglie Švéd Eriksson, tak Steve McClean, stejně jako Fabio Capello. Ti všichni mu několikrát nabídli se do národního týmu vrátit. On však pokaždé odmítl ze stejných důvodů.

Jeden člověk byl však schopen jej vždy přesvědčit. Ovšem nebyl to trenér reprezentační, nýbrž Sir Alex Ferguson. Boss Rudých ďáblů přiznal, že v květnu před koncem minulé sezóny hovořil s Paulem o odchodu do fotbalového důchodu.

Sir Alex Ferguson k tomu prozradil:

„Mluvili jsme spolu. Už mi naznačoval, že by chtěl ukončit kariéru po skončení sezóny. Řekl jsem mu: ‚Já rozhodnu o tom, jestli máš na to hrát a nebo jít to fotbalového důchodu…Podívej Paule, můžeš hrát, o tom není pochyb. Stále k tomu máš dobré předpoklady a o nějakém zhoršení v Tvé hře nemůže být řeč,‘“ řekl Ferguson

„Když se dostanete do jeho věku a totéž platí i pro Ryana Giggse a Garyho Nevilla, je tu zhoršení z hlediska fyzické připravenosti. To je přirozené. My všichni jsme si toho vědomi. Ovšem z hlediska jeho schopností, se o nějakém zhoršení nemůžeme vůbec bavit. Ve skutečnosti je Paul stále dobrý, ne-li ještě lepší, protože může čerpat ze své velké zkušenosti. Tudíž je pro nás stále velkým přínosem, jako třeba při zápase s Manchesterem City, které hlavičkou rozhodl v nastavení a k tomu výrazně pomohl řídit hru týmu během utkání.“

V polovině května 2010 se Scholes po delších jednáních rozhodl prodloužit smlouvu ještě o jeden rok.

Vztah s manažerem

Sir Alex Ferguson v životě pracoval s mnoha špičkovými hráči moderního fotbalu, ale s jeho spoluprácí a vztahem se Scholesem jakoby se dostával na novou úroveň.

Skotský kouč vkládá do svých hráčů důvěru a požaduje, aby mu ji stejnou měrou vraceli zpět. Zatímco třeba takový David Beckham se ztratil ve světě celebrit, Scholes se koncentruje pouze na hru a tím je Sir Alex Ferguson velmi potěšen.

Od mladého věku, kdy dával Scholes mnoho gólů až po dnešek, kdy je dirigentem hry a zkušeným příslušníkem United, se toho v klubu mnoho změnilo. Ale vztah se Sirem Alexem Fergusonem zůstal, jak se zdá stejný a stále se prohlubuje. Scholes vyhrál během své kariéry už 23 významných trofejí a to se dá považovat za svědectví o dobrém vztahu těchto dvou výjimečných mužů.

„Jeho přínos a kvalita jsou na vysoké úrovni a některé fantastické góly, které vstřelil, byly opravdu skvělé.“ pokračuje Ferguson

„Pamatuji si moc dobře na nedělní zápas proti Evertonu v semi-finále FA Cupu v dubnu roku 2009. Když přišel Scholes na hřiště jeho první dotek s míčem byl lepší než kohokoliv jiného během předchozí hodiny. Má neobyčejně jemný dotek a skvělou práci s míčem.“

„Loňská sezóna pro něho byla velmi vydařená a odehrál ji ve famózní formě. Ukazuje, že jeho schopnosti a chuť do hry jsou stále stejně silné.“

„Uprostřed všech situací ve hře, které mohou nastat, je skvělé vidět Paula, který ví jak si s nimi poradit,“ zakončil Sir Alex Ferguson

Životní styl a osobní život

V generaci Baby Bentleys a Super neděle, zůstal Scholes stranou, zatímco jiní hráči i daleko horší než Paul se staly populárními ikonami.

Tisk a veřejnost nevěděli o ryšavém mladíkovi prakticky vůbec nic, než si odbyl svůj debut s číslem 24 na zádech 21. září 1994 v Ligovém poháru v zápase proti Port Vale, kde svými dvěma góly zařídil výhru 2:1.

Paul neměl nikdy v oblibě být středem pozornosti a už vůbec ne médií. Rozhovory s ním proto byly vzácností a Scholes zůstával v pozadí za hráči jako Giggs, Beckham nebo Ronaldo, kteří se podobným věcem nikdy nebránili a zaplavovali stránky novin daleko častěji.

S jednoduchostí i mimo hřiště si Paul počíná i v osobním životě. Oženil se svou dětskou láskou Claire v únoru 1993 a mají spolu tři děti Arrona, Alicii a Adiena. Rodina společně žije v Saddleworthu.

V tom, aby hrál Paul za Manchester United, byl podporován už jako chlapec – na rozdíl od klamné myšlenky, že je fanouškem Oldhamu Athletic.

A na závěr ještě několik slov od samotného Scholese, který odpověděl na několik dotazů.

Paul Scholes:

„Můj ideální den? Ráno jdu na vlak, vyzvednu děti ze školy a jdu s nimi domů. Věnuji se jim a hraji si s nimi. Následně je čas na čaj, večeři a pak je musím nějak dostat do postele a uspat je (smích). Poté mi ještě zbyde trochu času podívat se na televizi.“

„Nejsem omezený publicitou. Můžu jít kamkoliv chci.“

„Nikdo mě nezastavuje, když jdu něco koupit do Tesca. Lidé mě samozřejmě poznávají, ale to je tak všechno. A pokud jsem někdy požádán o autogram, nikdy s tím nemám problém,“ pokračuje Scholes

„Nikdy jsem neměl zapotřebí utrácet velké peníze za auta nebo drahé šperky, protože jsem si chtěl žít svůj vlastní život. Jednou jsem odmítl velkou reklamu, protože jsem ostýchavý a nepotřebuji se předvádět. Stačí mi život, jaký žiju teď. Jsem spokojený s tím co mám. “

„Jednou jsem podepsal smlouvu na reklamu k novým kopačkám. Ale ne, nechci si reklamou vydělávat více než samotným fotbalem.“

„Možná je to proto, že na to nevypadám dost hezky“ (usmívá se).

Jedno se jisté. Paul Scholes bude součástí tohoto týmu ještě celou sezónu 2010/2011. Jestli bude pokračovat i nadále je ve hvězdách. Pokud se však rozhodne skončit, a žejmě to i tak bude, měli bychom jeho rozhodnutí plně respektovat. Každopádně po něm ale zůstane velká díra v záloze.

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.