Rozhovor s Dimitarem Berbatovem

Zde si můžete přečíst rozhovor s bulharským útočníkem Dimitarem Berbatovem, který nám na sebe prozradí některé zajímavé věci.

Našel jste si v létě čas na analýzu minulé sezony?
Ano, přemýšlel jsem o tom, když jsem byl doma v Bulharsku. Všichni jsme chtěli vyhrát titul a vydali jsme ze sebe to nejlepší, ale nakonec to nedopadlo dobře. Když skončí jedna sezona, další začíná poměrně brzy a každý je připraven jít do toho znovu.

V květnu jste se rozhodl ukončit reprezentační kariéru – jaké důvody vás k tomu vedly a bude z toho těžit vaše klubová kariéra?
Všechno jednou skončí a už dávno jsem si říkal, že až se budu blížit ke třicítce, tak bych měl asi ustoupit a uvolnit místo mladším. Musíte vědět, kdy máte přestat, a myslím si, že to byl pro mne ten správný moment. Nyní se mohu plně soustředit na fotbal v United, během sezony budu mít více odpočinku a rád budu sledovat svoji zemi.

Manažer uvedl, že právě tato sezona by mohla být vaše, souhlasíte?
Chci, aby toto byla naše sezona. Nejdůležitější věc je to, aby byl úspěšný tým a všichni se těšíme na výzvu. Chceme vyhrát každou soutěž, v které budeme hrát, a důležité je také dobře pobavit fanoušky. Podle mě je fotbal právě o tomhle.

Hráči vždy říkají, že se během každé sezony v United naučí něco nového, co jste se naučil vy během vašich dvou sezon s Rudými ďábly?
Když hrajete s nejlepšími hráči, tak víte, že musíte tvrdě pracovat, aby jste byli na jejich úrovni. A pokud toto učiníte, začnete růst, jak na hřišti, tak mimo něj. Když se připojíte ke klubu, uvědomíte si, jaké je to skvělé místo, kde se toho spoustu naučíte. Je to jako škola pro mladé hráče, aby se naučili, jak být lepšími hráči. Je to jedinečný a skutečně rodinný klub. Když slyšíte někoho mluvit o Manchesteru United, ihned se vám vybaví největší tým na světě a když máte šanci tady být a hrát a vidět, jaké to je uvnitř, jste velmi šťastní, že můžete být součástí toho všeho.

Váš kolega z útoku Javier Hernandez se už představil v dobrém světle, co byste mu poradil v rámci vyrovnání se mediálnímu tlaku v United?
Nejsem zvyklý dávat rady. Potřebuje poslouchat nejbližší lidi kolem sebe a manažera a pokračovat v tom, co právě dělá. Viděl jsem jeho branky na MS a během předsezonního turné. V tréninku je skvělý, stejně tak jeho výkony v zápasech jsou dobré, navíc je to skvělý chlapec. Pokud bude v tomto pokračovat, pak má před sebou velkou budoucnost.

Jeho příchod spolu s návratem Michaela Owena po zranění nyní dává manažerovi v útoku řadu možností…
Určitě. V každém zápase je na všechna místa velká konkurence, což vás motivuje každý den ze sebe vydat to nejlepší a ukázat tak manažerovi, že se chcete neustále rozvíjet. To vám pomáhá zlepšit se jako hráč a nakonec to pomáhá i celému týmu.

Jaké jsou vaše osobní ambice v této sezoně?
Chci hrát dobře, užívat si to, střílet a připravovat branky. Fotbal je jako umění a mým cílem je vytvářet krásné věci na hřišti a pomoci tak týmu být úspěšný. Naším cílem je získat zpátky titul a vím, že máme hráče, kteří to mohou dokázat.

Koho považujete za největšího bulharského fotbalistu všech dob?
Je jich spousta. Když byl v naší zemi ještě komunismus, hráči nemohli hrát v cizině a tak zůstali v Bulharsku. Proto nebyli mimo zemi tak známí, kde byli legendami. Pak jsou tu samozřejmě hráči jako Stoičkov, Penev, Kostadinov, Balakov… všichni byli součástí velké generace. Doufám, že až skončím s fotbalem, budu mezi nimi.

Co děláte mimo hřiště?
Nyní, když mám dceru, tak nemám mnoho času na ostatní věci. Rád trávím čas se svojí rodinou, sleduji filmy a rád kreslím.

Už jste namaloval někoho ze svých spoluhráčů?
(Smích). Cokoliv vidím, dokážu nakreslit. Už jsem nakreslil karikatury Vidy, Fletche a Wazzy. Hodně jsme se u toho nasmáli a myslím si, že se jim to líbilo.

Jaké máte rád další sporty?
Americký fotbal, basketbal, baseball a dokonce i wrestling.

Jakou muziku posloucháte?
Mám rád hip-hop, R&B a bulharskou muziku.

Někteří fanoušci se už vyptávali na vaše nové tetování…
Vždycky se snažím navrhnout si svoje tetování. Strávil jsem spoustu času s navrhováním právě tohoto tetování. Nyní už pracuju na dalším.

Jaké sledujete seriály?
Sleduji spoustu amerických seriálů – jsem fanouškem Dr. House, pak mám rád seriály Hrdinové, Ztraceni, Mad Men, Rodina Sopránů, Nip/Tuck…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.