Mame Biram Diouf- udrží se na Old Trafford?

Když Mame Biram Diouf podepsal smlouvu s Manchesterem United, bylo jasné, že se nejedná o ledajaký příchod. Fergie jej údajně sledoval přes dva roky.

Tento senegalský útočník přišel na Old Trafford jako naprosto neznámý hráč, což mu dává velkou volnost ukázat co v něm vlastně je a proč mu Sir Alex Ferguson nabídl smlouvu. Zpočátku na něj navíc není vyvíjen žádný nátlak jako na jeho starší spoluhráče. Může tedy jenom získat. Udělat si jméno, získat renomé nebo mít další příjemné starosti spojené s mistrovským titulem. Neúspěch se jej dotkne minimálně.

Diouf se svou schopností skórovat, s rychlostí nebo se sílou a důrazem v osobních soubojích už nemusí na svůj premiérový zásah čekat. Prosadil se ve svém druhém utkání, do kterého nastoupil. Nutno říci, že v tom prvním proti Brums ani neměl nejmenší šanci se prosadit. Vše si ovšem vynahradil 16. ledna, kdy na Old Trafford zpečetil výhru United proti Burnley v poměru 3:0. Ze jmenovaných schopností rychlosti a síly neměla tato branka s první abilitou mnoho společného. Za to s tou druhou o to víc. Přehled, s jakým si počkal na dlouhý míč od Valencii a s jakou jistotou se vrhl do souboje s Jensenem, byla obdivuhodná. A po parádním zakončení to dal náležitě najevo před vyprodaným Stretford End, kdy poukazoval na své jméno a číslo na dresu. Byl to skvělý začátek, ovšem nyní je to jenom jeden gól z mnoha startů, které si tento mladík připsal. V tomto kontextu je tedy velmi brzy na to, abychom jej hodnotili. Ať už kladně po vydařeném startu, nebo záporně po zápasech, kde se výrazněji neprosadil. V FK Molde ovšem vstřelil v 62 utkáních 30 branek, proto obě nohy levé určitě nemá a nechme se překvapit, jaké úrovně se mu podaří dosáhnout.

Se vstupem do závěrečné fáze sezony, kdy každý zápas může rozhodnout o titulu, je velmi nepravděpodobné, že bychom Dioufa vídávali hrát pravidelně od začátku. Fergie sice dává šanci čas od času mladým hráčům, přes Rooneyho s Berbatovem si ale bude muset Diouf na svou výraznější šanci počkat. A možná na ni bude čekat až do sezony příští, kdy s týmem absolvuje letní přípravu a podle zanechaného dojmu bude zařazen do týmu. Vezmeme-li v úvahu, že trio útočníků pro sezonu 2010/2011 bude Rooney, Berbatov a Owen, o poslední místo se svede tuhý boj mezi několika hráči. Zdraví Michaela Owena je s velkým otazníkem, nicméně Diouf s Berbatovem by mohli být parťáky k Wazzovi s téměř stoprocentní jistotou. Jako další do počtu je tu však ještě Danny Welbeck, jenž se pro zranění vrátil z hostování předčasně, a Federico Macheda. Nutno ovšem říci, že Welbeck, Macheda i Diouf mají srovnatelnou (ne-li totožnou) výchozí pozici.

Mame Biram Diouf následuje kroky Ole Gunnara Solskjaera, jenž do United přišel rovněž z FK Molde. Pod jeho vedením jakožto kouče rezervy má Diouf velkou šanci se stát útočníkem, jakým Ole sám kdysi býval. Sám 2Ole na jeho adresu řekl: „Diouf je mladý chlapec a dostane svou šanci. Počítá se s ním ale spíše do budoucna. Je to jiný typ hráče než ostatní z týmu. Samozřejmě, když někoho přivedete a nabídnete mu smlouvu, počítáte s tím, že se mu podaří prosadit se v A-týmu. Nemyslím si, že potřebuje poradit. Znám jej, mluvil jsem s ním už několikrát v Norsku a ví co chce.“ Jestliže tedy bude pod tímto legendárním útočníkem vzkvétat, bude jeho cesta do prvního týmu United přirozeným vývojem a nikde není napsáno, že nemůže dopomoci k zopakování The Treble, kterého Solskjaer dosáhl.

Jestliže hráč věří v osud, splňuje první důležitý předpoklad stát se skvělým útočníkem v dresu United. Gólem před Stretford End, hattrickem za rezervu a chválou od Solskjaera s Fergusonem dokazuje, že je na správné cestě. Vědomí, že hrajete za Manchester musí být dobré i pro Dioufa, protože to dokazuje jeho kvalitu, navíc při tak úzkém počtu útočníků v týmu. I když přichází z méně kvalitní norské ligy,  už několikrát jsme mohli být svědky, že i odtud se dají získat skvělí fotbalisté. Pokud vše půjde tak jak má, dočkáme se jeho vlastní písně z úst fanoušků na Stretford End už brzy.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.