Review: Manchester United – Fulham

Ve 30. kole Premier league přijel na Old Trafford Fulham. Cottagers nedokázali navázat na předchozí úspěch s Rudými ďábly a v dnešním duelu jim po celkem jednoznačném ději zápasu podlehli.

Dobře organizovaný tým Fulhamu, který v loňské sezóně skončil na 7. místě, se drží v klidném středu tabulky a v současné době jej zajímá především Evropská liga, kde v osmifinále narazil na slavný italský Juventus Turín. Svěřenci Roye Hodgsona zřejmě ani nepomýšleli na výraznější úspěch v Divadle snů, ale i přes to zaslouží uznání za snahu být nám rovnocenným protivníkem. Manchester United měl však přece jen větší ambice na vítězství a tak klopýtnutí ani v nejmenším nepřipustil.

Témeř ideální složení základní jedenáctky v rozestavení 4 – 4 – 2, napovídalo jednoznačnému vývoji zápasu. Zřejmě největší pozornost vzbuzoval Nani, který tak nějak musel dokázat a potvrdit, že do základu patří a můžeme s ním i nadále počítat. Dále jsme mohli vidět do herní pohody se dostávající a dnes bezchybnou stoperskou dvojici Vidiče s Ferdinandem. Kapitánskou pásku si navlékl Gary Neville.

Zajímavostí byla přítomnost obránce Olivera Gilla na naší hráčské lavičce.

V Manchesteru na Old Trafford bylo polojasno; teplota okolo 9°C.

Průběh prvního poločasu:

O první střelu se postaral ve 2´ Dempsey, ale ta byla velmi slabá. V 4´ centroval Nani na hlavu Berbatova a ten tísněn, zařídil alespoň roh. Podobná situace nastala i v 8´, tentokrát Berbatov hlavičkoval mimo.  V 10´ přišla krásná akce United. Fletcher si skvěle narazil s Berbatovem a postupoval do vápna, kde se ještě snažil najít Rooneyho, ale toho obrana ustrážila a do kloudného zakončení ho nepustila. Ve 14´ střílel z velké dálky Dempsey a svou nakonec nepřesnou střelou trochu postrašil Sara. Po další pěkné akci na jeden dotek, se Berbatov k míči nedostal a i kdyby byl by mu odmáván ofsajd. V 19´ zahrával přímý kop Nani, ale byl z toho jen roh. Po jeho zahrání střílel z první Berbatov a po něm se snažil střelu ztečovat Rooney, ovšem to se mu nepodařilo a míč tak skončil v zámezí. Utkání začínalo postupně nabírat potřebný náboj a tempo a hra se zrychlovala Rudí ďáblové vysouvali svůj pressing a znepříjemňovali jím protihráčům život. Ve 25´ centroval Nani opět na Berbatova a však ten hlavou přestřelil. Naši hráči si vytvářeli velký útočný tlak a pro zatím vázla pouze finální přihrávka. Po další pohledné souhře tvrdě pálil z hranice vápna Rooney a Schwarzer musel předvést první těžký zákrok. Po centru Naniho ze 34´ slabě hlavičkoval Rooney. Na druhé straně zkoušel štěstí Dempsey, jenže jeho střela byla nedůrazná a Sar s ní problém neměl. Ve 36´ Rooney skvěle vysunul Berbatova, ale ten se místo aby střílel, ve vápně zastavil a ještě vracel míč zpět Rooneymu, jehož rána byla zblokována obránci a skončila v zámezí, tudíž se kopal roh. Ve 38´ se pokoušel nepokrytý Zamora po dobré přihrávce přelobovat Sara, ale to se mu na štěstí nepodařilo. Ve 40´ nedokázal ze vzduchu v dobré pozici trefit Nani krásný centr Nevilla. Ve 42´ sklepl Evrův centr Rooney pro Berbatova, ale jeho střela byla zablokovaná, stejně jako následný pokus Naniho. Ve 43´ dostal první žlutou kartu zápasu Valenci, za nezaviněný faul na Kellyho. Ve 44´ vyslal pěknou střelu Rooney, ovšem té přeci jen pár centimetrů scházelo. Do druhého poločasu přidal sudí jednu minutu. Na začátku nastavení fauloval Murphy v blízkosti vápna Evru. Z přímého kopu, který zahrával Nani, se ale Schwarzera ohrozit nepodařilo. Po chvíli byl poločas ukončen. United předváděli pohledný, kombinační, útočný fotbal, ale do výraznějších možností nás obrana Fulhamu nepustila. Do šaten se šlo proto za stavu – 0:0

Průběh druhého poločasu:

V úvodu přišlo střídání Fulhamu, když Duff nahradil Daviese. A hned na začátku druhého dějství šli United do vedení. Na konci 46´ Rooney posunul míč na levo Nanimu, který jej vracel do vápna a poněkud nepovedeným centrem našel zcela volného a v pravý čas na pravém místě naběhnutého Rooneyho, který poslal balón po zemi za Schwarzerova záda – 1:0

Zasloužený úspěch byl zadostiučiněním za výkon v první půli. Nyní se Red devils mohli plně soustředit na navýšení náskoku a bránění s daleko větším klidem.  V 55´ se o závar před Schwarzerem postaral Rooney s Nanim, ale v celku z toho byl jen roh. United dál dobře drželi míč a na útočné snaze rozhodně neubírali. V 57´ dostal žlutou kartu opakovaně faulující a rozhodčím několikrát upozorňovaný Murhpy za faul na Carricka. V 60´ pálil vysoko nad Nani. V 62´ přišlo další střídání Fulhamu. Hangelanda nahradil Greening. United pokračovali v náporu a hru si užívali. Předváděli krásné, oku lahodící kombinace a však k výraznější příležitosti to nevedlo. Po rohu v 66´ se ke střele dostal Ferdinand, ale vystřelil těsně nad bránu. V 67´ ukázal po centru Valencii něco ze své ekvilibristiky Berbatov, ale mířil hodně vedle. V 72´ Fulham vyčerpal svá střídání. Nevland vystřídal na hřišti Dempseyho. V 73´ střídali také United. Park nahradil Valenciu. V 74´ se Rooneymu hlavička po centru Nevilla nevyvedla. V 75´ mohlo být srovnáno a i Fulham ukazoval, že je na hřišti. Zamora šel sám na Sara, ale neměl dostatečnou rychlost a ve chvíli kdy chtěl vystřelit, mu v tom včasným skluzem výtečně zabránil Vidič. V 77´ měli United možnost dalšího přímého kopu. K jeho exekuci se postavil Nani, ale jeho střela šla nad bránu. Po další pěkné rychlé akci ze 79´ centroval Park na Bebratova, ale ten hlavičkou minul bránu. Na začátku 81´ se do vápna probíjel Evra, ale vystřelil mimo. V 82´ uplatnil svůj důraz Fletcher, který se dostal do skvělé šance, ale Schwarzer dalším kvalitním zákrokem zabránil gólu. V 84´ přišla nádhera zakončená dalším gólem. Carrick  excelentím pasem z hloubi vlastní půle přesně našel Berbatova, ten se chytrou kličkou zbavil obránce a ve vápně našel skvěle naběhnutého Rooneyho, který střelou s první mezi obránci pokořil Schwarzera podruhé – 2:0

V 87´ pak odevzdal Neville kapitánskou pásku Ferdinandovi a za vydatného potlesku fanoušků v zeleno-zlaté záplavě šál, dresů a čepic, byl následně střídán Fábiem. Utkání se již v klidu dohrávalo. A však dokonáno ještě nebylo. V 89´ našel Rooney krásným pasem na pravé straně hrajícího Parka, ten dobře nacentroval do vápna, kde našel Berbatova a ten se svou hlavičkou tentokrát prosadil a přidal třetí gól do sítě bezmocného Schwarzera – 3:0

Rozhodčí přidal do druhého poločasu 3 minuty, ve kterých si United hlídali skóre a v závěru se ještě o hattrick pokoušel Rooney, ale neúspěšně. Manchester United po skvělém výkonu celého týmu porazil Fulham – 3:0

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar– Neville (87´ Fábio), Ferdinand, Vidič, Evra- Nani, Carrick, Fletcher, Valencia (73´ Park)- Berbatov, Rooney

Lavička: Kuszczak, Fábio, Park, Gill, Obertan, Scholes, Diouf

Základní sestava Fulhamu: Schwarzer- Shorey, Hughes, Hangeland (62´Greening), Kelly- Murphy, Baird, Gera, Dempsey (72´Nevland), Davies (Duff 46´)- Zamora

Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:

Edwin van der Sar (6) – Mnoho práce neměl. Jistota v naší bráně si prakticky nesáhla na míč a tak pomohla spíše hrou nohama při klidnění hry. Bonusem je, že Sar potřetí v řadě neinkasoval.

Gary Neville C (7) – Náš kapitán hrál opět skvěle. Dobře a svědomitě hlídal pravou stranu obrany a zapojoval se i do útočení. Do vápna posílal pěkné centry. Byl střídán v 87´

Rio Ferdinand (7) – Obnovená spolupráce našich stoperů se podepsala na třetím čistém kontě v řadě. Rio pracoval výborně, důrazně bránil a pomáhal zklidňovat hru. Spolu s Vidou byli rovněž hrozbou ve vápně soupeře.

Nemanja Vidič (7,5) – Podobný scénář jako Rio. Tito dva ukázali, že se dostávají do hry a s tím ruku v ruce kráčí i jejich výkonnost. Neústupný Vidič  navíc skvělým obranným skluzem zabránil velké šanci Zamory a podtrhl tak úspěch obrany.

Patrice Evra  (7,5) – Jak jsme zvyklý, Evra podal další dobrý výkon obránce doplněný agilní podporou útoku. Trochu mu vázla komunikace s Nanim a možná proto by někdo mohl namítnout, že umí hrát lépe, což bylo vidět při přesunu Naniho na pravou stranu. Dnes to vypadalo, že chce dát za každou gól, protože se několikrát dostal do vápna a vystřelil.

Nani (7) – Nani odehrál kvalitní zápas. Na levé straně byl vidět, dobře centroval do vápna a pomáhal, kombinovat a útočit. Nahrál na úvodní gól Wayna Rooneyho.

Michael Carrick (7) – Dnes podal jeden ze svých lepších výkonů. Ve všech aspektech byl solidní a úspěšnost přihrávek byla větší než tomu bylo v odleních zápasech. Zapojoval se do kombinací a vzadu dobře vypomáhal obraně. Krásným pasem založil akci, z níž vyplynul třetí gól.

Darren Fletcher (8,5) – Skvělý výkon. Bojoval a pral se o každý míč. Neúnavný a běhavý Fletcher si vypracoval i šance, tu největší mu Schwarzer chytil. Odváděl spíše černou práci, ale i přes to byl hodně vidět a zasloužil se o převahu ve středu pole.

Antonio Valencia (6) – Předvedl průměrný zápas. Dnes zůstal trochu v zástinu Naniho. Sice se snažil a napadal i rozehrávku, ale přece jen to nebylo ono, vázla mu spolupráce se spoluhráči, nedostal se ke střele a mnoho toho nevymyslel.

Dimitar Berbatov (8,5) – Odehrál velmi podařené utkání. Neustále se nabízel, horlivě, útočil a napadal. Stejně tak vymýšlel i pěkné akce. Jeho výkon po boku s Rooneym byl ozdobou zápasu. Přihrál na třetí gól Rooneymu po pěkném uvolnění, které přihrávce předcházelo a sám dílo dokonal, když se hlavou trefil v 89´.

Wayne Rooney (9) – Hrdina zápasu. Bojovný a naplno odpracovaný zápas. Nejlepší střelec Premier league byl obrovským nebezpečím pro obranu a nakonec se obavy Fulhamu naplnily. Krom útočení také skvěle pomáhal tvořit hru a roztahovat ji po křídlech. Ve 46´ načal úvodním gólem vítězství United a ve 84´ přidal ještě jeden navrch. Famózní Rooney rozhodl tento zápas a jeho účet v tabulce střelců se zvýšil už na 25 branek!

Hráči, kteří střídali:

Park Ji-Sung (7) – Od 73´, doby kdy přišel na hřiště, byl velmi aktivní, napadal rozehrávku soupeře a snažil se útočit. Stihl toho poměrně dost a mimo jiné nahrál také na třetí gól Berbatovovi.

Fábio da Silva (nehodnocen) – Na hřiště se dostal v 87´ kdy vystřídal Nevilla. Na hřišti pobyl sotva pět minut a proto jej nehodnotím.

Muž zápasu: Wayne Rooney

Zápasy našich největších konkurentů:

Chelsea na Stamford Bridge přivítala West Ham a Arsenal zavítal na KC Stadium, kde se střetl s předposledním týmem tabulky Hullem City.

Chelsea 4-1 West Ham United

Celkem hladký průběh zápasu. Dva góly vstřelil D. Drogba dále se trefili F. Malouda a Alex, za hosty S. Parker.

Hull City 1-2 Arsenal

Hull dlouho držel nadějnou remízu, jenže od druhého poločasu hrál v deseti lidech a nakonec nedokázal odolat velkému náporu Arsenalu, který však dokázal skórovat až v 92´. Za domácí se z penalty trefil J. Bullard, za Arsenal A. Arshavin a v závěru poměrně šťastným gólem rozhodl N. Bendtner.

Závěr:

Utkání mělo jednoznačný průběh a United šli od prvních minut za výhrou. Skvělá spolupráce celého mužstva se protáhla celým zápasem a po výborném výkonu zaslouženě vítězíme. Hráči se nemohli delší dobu prosadit a vytvořit si gólové šance, ale ve druhém poločase tým ještě více zabral a nakonec dokázal vstřelit tři góly. Pohledné kombinace, rychlé protiakce a útočný fotbal v plné kráse, v součtu znamená další tři body do tabulky za výhru 3:0.

Následující zápas:

Další utkání bude mít velkou důležitost a váhu pro zachování nadějí na titul. V neděli 21. března totiž na Old Trafford přijede rival z Liverpoolu a máme se tedy opravdu na co těšit. Výkop je ve 14:30 (SEČ), tak se snažte tuto podívanou nezmeškat.