Cizinecká legie: záložníci

V dnešním díle se zaměříme na nejlepší záložníky – cizince, kteří kdy běhali po zeleném pažitu Old Trafford

Zajímavostí jistě je, že čtveřice nejlepších záložníků obsáhne tři dekády, tedy opravdový kus historie Manchesteru United. Šance, že by tito hráči kdy nastoupili vedle sebe, je nulová, můžeme se tedy pouze domnívat, jak by jejich spolupráce na hřišti vypadala.

Cristiano Ronaldo

Národnost: Portugalec

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen ve Funchalu, Madeira, 1613 mil od Old Trafford

Podepsal: srpen 2003 ze Sportingu Lisabon za 12,24 miliónů liber

Odehrál: 6 sezón (2003 – 2009), 292 zápasů, 118 gólů

Příchod: V roce 2003 začalo hledání nového čísla sedm, které by dokázalo zalátat mezeru po Davidu Beckhamovi, který se pakoval do Realu Madrid. Když nevyšel příchod Ronaldinha, zaměřil se manažer United Sir Alex Ferguson na portugalské zázračné dítě, Cristiana Ronalda, jehož hvězda letěla v té době strmě vzhůru. Když pak v letní přípravě Ronaldo ohromil v zápase s Manchesterem United svou lehkostí a technickými kouzly, byl jeho osud "zpečetěn". O týden později už Ronaldo podepisoval na Old Trafford pětiletou smlouvu a stal se tak prvním portugalským hráčem v historii klubu.

Dojem: Strhující od prvního okamžiku. Jeho magií přeplněný debut proti Boltonu vešel do historie United jako "přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem." Pak už byla radost sledovat výkonnostní vzestup portugalského dribléra. Zesílil, stal se z něj hráč, který byl schopen vypořádat se skvěle s tvrdostí anglické Premier League, vyhýbala se mu zranění. Na konci své šestileté anabáze u United stál na prahu síně slávy, vstupoval mezi legendy, byl naším nejlepším hráčem. Střelec, nepřekonatelný zahrávač standartních situací, individuálně skvěle vybavený, skvělý při útočném hlavičkování…umění fotbalu zvládl na výbornou a závěrečnou zkoušku složil na výbornou ze všech předmětů. Je považován za jednu z největších postav, která kdy oblékla dres Manchesteru United a to mluví za vše.

Okamžik: Našla by se jich spousta, ale jeden z nich možná vyčnívá. Gól ve finále LM 2008 v Moskvě, který nakonec znamenal, že vše došlo až k penaltovému rozstřelu, ve kterém byl Manchester, ač Ronaldo svoji penaltu neproměnil, úspěšnějším. Slzy radost z očí Cristiana Ronalda skrápěly prochladlý trávník na stadionu v Lužnikách. Památný finálový gól byl jeho 42. v sezóně.

Odchod: Splnil si svůj dětský sen a v létě 2009 se stěhoval za rekordních 80 miliónů liber do Realu Madrid.

Výrok: "Za ty roky tu bylo několik hráčů, kteří dostali přízvisko "nový George Best", ale toto j poprvé, kdy je to pro mě kompliment" – George Best

Arnold Muhren

Národnost: Holanďan

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen ve Volendamu, Nizozemí, 311 mil od Old Trafford

Podepsal: v létě 1982 z Ipswiche

Odehrál: tři sezóny (1982 – 1985), odehrál 98 zápasů, vstřelil 18 branek

Příchod: Arnold Muhren byl jedním z mála cizinců, kteří dokázali na půdě Anglické ligy v 80. letech zaválet. Po čtyřech skvělých sezónách v Ipswichy, se kterým pod vedením Bobbyho Robsona vyhrál pohár UEFA, se Arnold stěhoval na Old Trafford, kam si ho přivedl tehdejší kouč Ron Atkinson.  Ve všech situacích klidně uvažující a klidný Holanďan brzy ukázal své kvality.

Dojem: Klidný, ale zároveň energický, technický záložník se vždy prezentoval skvělými pasy. Stal se vůbec prvním Holanďanem, který si zahrál ve finále FA Cupu. Stalo se tak v roce 1983 při remíze 2:2 s Brightonem. V opakovaném utkání Arnold Muhren rozhodl o vítězství United svou pozlacenou levou nohou.

Okamžik: rozhodující branka finále FA Cupu v roce 1983

Odchod: Johan Cruyff přivedl Muhrena zpět domů do nejslavnějšího nizozemského klubu, Ajaxu Amsterodam.

Výrok: "Jaký to skvělý tým v tuto chvíli máme! Bryan Robson, Ray Wilkins, Remi Moses a já v záloze. Mám ze sebe radost" – Arnold Muhren

 

Andrei Kanchelskis

Národnost: Ukrajinec

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen v Kirovgradu, Ukrajina, 2375 mil od Old Trafford

Podepsal: v březnu 1991 ze Šachtaru Doněck za 600 000 liber

Odehrál: 4 sezóny (1991 – 1995), 161 zápasů, 36 branek

Příchod: Po třech skvělých letech v ukrajinském fotbale se ukrajinský brusiš postranní lajny ocitl v hledáčku Sira Alexe Fergusona, jehož zaujala především rychlost ukrajinského blesku

Dojem: Výbušnina, trhavina, třaskavina..to vše jsou synonyma, která vyjadřují povahu Andreie Kanchelskise. Hned po svém příchodu se stal pevnou součástí kádru United a byl u toho, když v sezóně 1992/1993 získal Manchester United mistrovský titul. Se svojí silou a rychlostí se stal teroristou, jehož se bály všechny obrany soupeřů. V sezóně 1994/1995 se dokonce stal nejlepším střelcem Manchesteru United v sezóně, což byl na křídelníka v té době skvělý počin.

Okamžik: 43 zápasů a 10 vstřelených branek v památné sezóně 1993/1994, kdy získal Manchester United double za vítězství v anglické nejvyšší soutěži a FA Cupu. Nezapomenutelný je zejména jeho hat-trick do sítě Manchesteru City při vysokém vítězství 5:0.

Odchod: V roce 1995 odešel do Evertonu a později do Glasgow Rangers

Výrok: "Jeho debut byl tím nejlepším, který jsem kdy v historii United u hráče viděl." – Bobby Charlton

 

Jesper Olsen 

Národnost: Dán

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen v Fakse, Dánsko, 592 mil od Old Trafford

Podepsal: v červnu 1984 z Ajaxu Amsterodam

Odehrál: 5 sezón (1984 – 1988), 176 zápasů, 24 branek

Příchod: Maličký dánský křídelník přezdívaný kvůli svému malému vzrůstu, rychlosti a nepolapitelnosti "Blecha", vytvořil před svým příchodem na Old Trafford v Ajaxu skvělou dvojici s Johanem Cruyffem, který se pomalu loučil s kariérou.

Dojem: Na Old Trafford přicházel s pověstí, která ho předurčovala k tomu, aby dosáhl velikosti George Besta. A ačkoli se tak nakonec nestalo, Jesper Olsen potvrdil také na Old Trafford svoji pověst nesmírně talentovaného hráče, který se dokázal prosadit do základní sestavy už ve své první sezóně ve které vstřelil také několik pohledných branek.

Okamžik: V roce 1985 pomáhal v základní sestavě Manchesteru United k zisku FA Cupu. V únoru 1986 pak vstřelil hat-trick do sítě West Bromwiche Albion

Odchod: Cesta Jespera Olsena vedla přes kanál La-Manche do Francie. Zde postupně oblékl dresy Bordeaux a Caen. Dnes žije v Austrálii.

Výrok: "V United jsem prožil skvělé časy a jsem s tímto klubem neustále ve spojení." – Jesper Olsen

 

Další cizinci na postu záložníka v Manchesteru United

Nesmíme zapomenout na argentinského playmakera Juana Sebastiana Verona. který přicházel na Old Trafford s velkým očekáváním, nicméně svoji pověst skvělého hráče nepotvrdil a na Old Trafford své kvality nikdy zcela nerozvinul. 

Anderson, stále velice mladý a nadějný Brazilec, který na Old Trafford přišel v roce 2007 z portugalského Porta. Jeho chvíle by ještě měly přijít.

Quintone Fortune, reprezentant JAR. Během šesti sezón na Old Trafford vystřídal na hřišti všechny posty s výjimkou brankářského.

Korejec Ji-sung Park. Motorová myš s náhradními plícemi v kapse. Už několik sezón jeden z nejstabilnějších hráčů Manchesteru United je jediným Asiatem v sestavě anglického mistra.

A kdo chybí v uvedeném výčtu Vám? 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.