Review: Wolverhampton Wanderers – Manchester United

Jak všichni víme, Premier league se pomalu, ale jistě blíží do finiše. Ve 28. kole nás na svém stadionu hostil tým ze spodu tabulky Wolverhampton Wanderers.

Rudí ďáblové si do Wolverhamptonu přijeli pro povinné tři body. Že můžeme výhru nazvat povinnou, o tom není sporu, ale pokud měla být také hladká a jednoznačná, o tom by se dalo po skončení duelu velmi rozvitě polemizovat. Kdo by totiž čekal kanonádu a dominanci United mohl být poněkud zklamaný. Wolves totiž bojují o záchranu a naději setrvat v nejvyšší anglické soutěži a tudíž daleko větší soustředění upínají na utkání s Burnley, které sehrají za týden, než k Manchesteru United, jež pro ně neměl soupeřem, se kterým by se mohli v tuto chvíli výrazněji poměřovat. A United si ani nepřipouštěli, že by zde ztratili body. I přes to Vlkům v žádném případě nelze upřít snahu, kterou se nás před domácím publikem pokoušeli o body oloupit. Vlci předvedli velmi sympatický fotbal, ukázali, že se nezaleknou ani těžkých soupeřů a Red devils nakonec mohou být rádi, že si z Molineux Stadium odvážejí tři body.

Složení sestavy United naproti tomu mohlo trochu napovědět jak velká je koncentrace a soustředění na středeční odvetný zápas s Rossoneri v Champions league a jací hráči šetří síly pro tento souboj.

Sestava ve složení 4 – 5 – 1 tak přinesla několik změn a dalo se rovněž očekávat spíše defenzivní pojetí hry. Do základní jedenáctky se opět vrátil Rio Ferdinand, který se už podle svých slov cítí zcela zdráv a vyvrátil tak prognózy předpovídající našemu stoperovi pauzu o něco delší. K Riovi se tedy do stoperské dvojice konečně od října minulého roku mohl postavit Nemanja Vidič. Na pravé straně obrany byl Brown. Střed zálohy tvořila trojice Carrick, Scholes a Gibson, na jejích krajích se o ofenzivu United měli starat Nani s Valenciou.

Útok zaznamenal ztrátu v podobě Michaela Owena, pro kterého sezóny předčasně skončila, jelikož musí na operaci s podkolenní šlachou. Náhradou za zkušeného útočníka by měl být ke konci ročníku především Mame Biram Diouf, který také dnes šanci dostal. I tak ale Sir Ferguson postavil od úvodu zápasu na hrot pouze osamoceného Dimitara Berbatova. Wayne Rooney nechal odpočívat své poraněné koleno. Kapitánskou pásku měl na ruce navrátilec Rio Ferdinand .

Ve Wolverhamptonu na Molineux Stadium bylo zataženo; teplota okolo 5°C.

Průběh prvního poločasu:

Úvod utkání byl opatrnější. K první střele zápasu se v 6´ po rychlém přechodu do útoku dostal Doyle, ale mířil vedle. Osmělili se i United konkrétně Valencia. Jeho prudká rána v 8´ šla ale vedle. Na konci 11´ střílel Nani, ale jeho pokus byl hodně nepřesný. United drželi baóln na svých kopačkách a postupným tlakem se snažili něco vymyslet směrem dopředu. Po faulu na Carricka  ve 14´ jsme měli možnost zahrávat volný přímý kop. Nani z něho vypálil míč přízemní ránu do shluku těl v pokutovém území, kde se k němu ještě dostával Gibson, ale jeho střela šla mimo. Ve 20´ po rychlém protiútoku dostal míč od Valencii Berbatov a centrem jej poslal na Gibsona, který z první vyslal střelu, se kterou si však bezvlasý gólman Hahnemann poradil. Na začátku 25´ se po zajímavě vypadajícím útoku se střelou unáhlil Gibson, a ta mířila mimo. Po půlhodině hry se po rychlé akci dostal ke střele také Carrick, ale se slabou přízemní ránou si gólman domácích poradil. Ve 31´ po pěkné rychlé protiakci Wolves připravili spoluhráči dobrou palebnou pozici pro Jonese, ale rána šla mimo. Na druhé straně nepustila obrana domácích  Naniho k přihrávce Valencii a Gibsonova následná střela z úhlu by se do brány snad ani nedokutálela. United se díky své hře prakticky nedostávali do šancí a naopak stále více se prosazovali domácí hráči. Po centru z levé strany se ve 36´ dostal k hlavičce ve vyložené pozici Ward, ale ta naštěstí nebyla umístěná ani razantní a Sar byl na místě včas. Scholesův nepovedený centr z 39´ v pohodě sebral ze vzduchu brankář Hahnemann. Hráčům United se nedařilo ani v závěru poločasu najít cestu skrz obranu Wolves a ačkoliv jsme více drželi míč a dobře kombinovali, naši hráči stále hledali vhodné načasování a skulinu pro finální přihrávku. Zápasu scházelo tempo a moment překvapení, který nepřicházel. Sudí Foy přidal do první půle 1 minutu, ale v té se nic zajímavého neudálo. První poněkud nudné dějství skončilo nerozhodným výsledkem – 0:0

Průběh druhého poločasu:

Po poločase přišlo první střídání United. Zřejmě zraněného Browna nahradil Neville. Do první šance se ve 47´ po dobré práci a přihrávce Valencii dostával Berbatov, ale jeho rána byla zablokována. Od začátku druhého dějství jsme mohli pozorovat velký nápor United, kteří nejspíš ováti fénem, se snažili vstřelit gól s daleko větší intenzitou a zápas rychle rozhodnout. Po rychlé kombinační akci poslal Gibson do šance Evru, ale ten na brankáře Hahnemanna nevyzrál a byl z toho pouze rohový kop. Pokusy Carricka a Naniho se ale s úspěchem nesetkali. Ďáblové se tlačili do ofenzivy, obrana Vlků ovšem kladla odpor. Na druhé straně v 58´ fauloval Vidič před pokutovým územím Jonese a viděl za to první žlutou kartu zápasu. Jones sám rozehrál přímý kop, jenže se mu nepovedla střela a do rychlého breaku byl přihrávkou uvolněn Valencia, který se ale s míčem dostal do úhlu, odkud nedokázal odcentrovat a byl z toho pouze roh. Za další faul mimo hru na Naniho viděl žlutou kartu v 60´ také obránce Craddock. A následně v 61´ také Jones za další nedovolený zákrok. Hra začala konečně nabrala tempo, které ale po hodině hry opět klesalo. V 62´ přišlo druhé střídání United. Ve druhé půli téměř neviditelného Gibsona nahradil Diouf. V 63´ jsme měli štěstí, že se Foley netrefil do přetaženého centru. Tlak United postupně upadal a nezdálo se, že bychom se měli dočkat gólu. Ovšem na začátku 73´ Red devils konečně skórovali. Nani přihrál Valenciovi, který ve vápně našel přesnou nahrávkou Scholese. Zkušený středopolař si míč zpracoval, pohybem položil na zem obránce Craddocka a po zemi umístil míč za záda Hahnemanna – 0:1.

United poté potřetí střídali, to když v 74´ Park nahradil Naniho. V 75´ zahrozil Jarvis, který svým centrem v koncovce změněným ve střelu, jenž šla vedle, trochu vystrašil Sara. V 76´ se Park dostal do velké šance, kterou ale řešil centrem a byl z toho jenom roh. Po centru Valencii v 77´ hlavičkoval Diouf, ale mířil vedle. Po rychlém protiútoku z 81´ se do útoku řítil Diouf, ale jeho střela byla nepřesná. Po rychlém průniku Valencii, který následně skvěle našel ve vápně Dioufa, ale senegalský útočník si míč špatně zpracoval. V 84´ přišlo dvojí střídání na straně Wolverhamptonu. Keogh nahradil Warda a Ebanks-Blake Guedioura. Potom se sympaticky hrající Wolves snažili vyrovnat a byli to oni, kdo si vytvářel tlak. Obrana United ale byla připravená a všechny pokusy domácích odvracela. Tím také vznikal prostor pro rychlé breaky. Na začátku 89´ přišlo poslední střídání zápasu. Vokes nahradil Jarvise.  V těchto chvílích bylo nutné uklidnit hru, držet míč a nenechat soupeře hrát. Jenže to se United příliš nedařilo a v závěru útočili hlavně domácí. Rozhodčí zápasu přidal ve druhé půli 4 minuty. V první minutě nastavení jsme si mohli hluboce oddychnout. Po obrovské hrubce Carricka, který neodehrál míč, přišel centr na zcela nekrytého Vokese, ale ten ve 100% šanci pohrdl vyrovnat, když hlavičkoval nad bránu Van der Sara. Stejný hráč se k hlavičce dostal i o minutu později, ale i tentokrát mířil nepřesně. Vlci se poté ještě snažili vytvořit si šanci, ale naše obrana už je k ničemu nepustila. Když pak Foy pískl do píšťalky naposledy, mohli jsme být rádi, že jsme udrželi těsné vedení – 0:1.

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Brown (46´Neville), Ferdinand, Vidič, Evra – Nani (74´Park), Carrick, Scholes, Gibson (62´Diouf), Valencia – Berbatov

Lavička: Forster, Rafael, Neville, Park, Obertan, Fletcher, Diouf,

Základní sestava Wolverhamptonu: Hahnemann – Zubar, Craddock, Berra, Ward (84´ Keogh) – Jarvis (89´´Vokes), Jones, Henry, Guedioura (84´Ebanks-Blake), Foley – Doyle

Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:

Edwin van der Sar (7) – Odchytal standartní zápas. Zkušený gólman si poradil s veškerým nebezpečím a i po závěrečném tlaku uhájil soupeře čisté konto. V ostatních činnostech až na malá zaváhání při rozehrávce dobrý.

Wesley Brown (3) – Tragický výkon pravého obránce United. Naštěstí byl už v poločase střídán, a tak byli fanoušci ušetřeni toho utrpení, jakým se Wesley dnes prezentoval.

Rio Ferdinand C (6) – Po jeho pro někoho předčasném návratu nastoupil Rio jako kapitán po dlouhé době vedle svého nejoptimálnějšího parťáka Vidiče. Obrana musela v závěrečných minutách ukázat svou odolnost a i s trochou štěstí se jí podařilo uhájit čisté konto, k čemuž přispěl i Rio, který hrál dobře.

Nemanja Vidič (5,5) – Nemanja se svou důraznou obrannou hrou neměl výraznější potíže ubránit útoky soupeře. Ty se ale stupňovaly a Vidič měl především ke konci zápasu co dělat, aby zabránil vstřelení gólu. Obrana United ovšem podcenila některé situace a to se mohlo vymstít. V 58´ dostal srbský stoper žlutou kartu.

Patrice Evra  (6,5) – Jako obvykle Evra podal dobrý výkon. Směrem dopředu mu poněkud vázla spolupráce s Nanim a tudíž se na půlku soupeře kolikrát vydával zbytečně, ale když už, tak dokázal zahrozit. Vzadu jisté bránění.

Nani (4,5) – Nanimu se zápas nepovedl. Nevycházela mu kombinace, nedařily se střely a ve druhé půli pak nebyl téměř vidět. Měl to být on, kdo bude velkou útočnou hrozbou pro soupeře, ale toto očekávání naplněno nebylo. Zůstal pod průměrem a nakonec byl v 74´ střídán Parkem. Jediným světlým momentem byla asistence u branky Scholese.

Michael Carrick (3,5) – Michael není v poslední době ve své kůži. Nejen, že mu chybí sebevědomí při zakončení a hře dopředu, ale příliš jistý není ani při obranných činnostech. Dnes tyto negativa potvrdil. Téměř nic nevymyslel, do hry se nedostával a ke konci vyrobil obrovskou hrubku, která nás mohla připravit o body.

Paul Scholes (7,5) – Velmi dobrý výkon. Paul využíval svých zkušeností, skvěle klidnil hru, když bylo potřeba a dodával zadním řadám jistotu. Při bránění byl dostatečně důrazný a dařily se mu i přihrávky. Počínal si jako pravý ďábel. Jsem rád, že v 73´ skóroval, když si skvěle naběhl na přihrávku Naniho a rozhodl zápas náš prospěch, protože za dnešní výkon si to zasloužil. Navíc to byl jeho 100. gól v Premier league. Paul byl jednoduše hrdina zápasu a dokázal rovněž, že ještě nepatří do starého železa.

Darron Gibson (5) – Nevím, možná má v hlavě stále dva vítězné góly ze zápasu s Tottenhamem v Carling cupu. Je sice hezké, že se hodně se snaží o střelbu a bere na sebe zodpovědnost, avšak ve většině případů je přehnaně sobecký a unáhlený. Potřebuje ještě zkušenosti, aby si uvědomil, že není na hřišti sám. Herně nijak nevynikal a moc vidět nebyl. V 62´ byl stažen ze hřiště, kde ho nahradil Diouf.

Antonio Valencia (7) – Velmi aktivní Valencia předvedl podařený výkon. Od začátku zápasu se postupně dostával do hry, až jeho snažení kulminovalo nahrávkou na gól Scholesovi. Svou rychlostí trápil obranu soupeře na pravé straně, dobře centroval a zkoušel i střílet.

Dimitar Berbatov (6) – Kvůli nevýrazné a málo produktivní záloze, nedostával mnoho dobrých míčů a pro které si mnohdy musel zběhnout až na vlastní polovinu. Neměl skoro žádné šance, ale sám na hrotu se pral se a bojoval. Do hry se snažil vnést krásu a hru zrychlovat a to se mu půl na půl dařilo.

Hráči, kteří střídali:

Gary Neville (6) – Do utkání se zapojil od druhého poločasu, kdy nahradil Browna. V obraně využil zkušenosti. Bránil důsledně a jistě. Vydával se i vpřed a celkově to byl slušný výkon.

Mame Biram Diouf (5,5) – V 62´ nahradil Gibsona. Přišel pomoci zvýraznit skóre. Prezentoval se několika střelami, ale žádná neskončila v síti. Scházel větší tah na bránu a důraz v osobních soubojích.

Park Ji-Sung (5) – Jeho úkolem bylo hlavně narušovat rozehrávku soupeře a podílet se na defenzivě. Plný sil běhal v prostoru půlící čary a snažil se splnit pokyny Sira Fergusona. Nic mimořádného do hry nevnesl.

Muž zápasu: Paul Scholes

Zápasy našich největších konkurentů:

Chelsea hraje v neděli zápas FA cupu se Stoke City a další duel v lize ji tak čeká až za týden přesněji 13. března, kdy doma hostí West Ham.

Arsenal 3-1 Burnley

Závěr:

Zápas by se mohl zdát před jeho odehráním na první pohled jednoznačný, ale opak byl pravdou a myslím si, že remíza by byla více než spravedlivá a to ještě se zamhouřenýma očima. Hra United nebyla směrem dopředu moc nebezpečná, nevytvářeli jsme si žádné vyložené šance a můžeme být rádi, že jsme vstřelili gól a naopak že soupeř nás za přílišnou pasivitu v závěru nepotrestal. Takřka neefektivní záloha se podepsala pod průběhem celého zápasu. Po utrápeném zápase si z Wolverhamptonu přece jen odvážíme tři body. A protože jsme vyhráli, posouváme se pro zatím do čela tabulky před Chelsea.

Následující zápas:

Další utkání odehrají Red devils na domácím stadionu Old Trafford ve středu 10. března. Čeká nás odvetný zápas Ligy mistrů s AC Milán. United vyhráli na San Siru 2:3, čímž si poněkud usnadnili postup do čtvrtfinále. Zápas bude vysílat TV Nova.