Deset utkání od titulu, nebo od zklamání?

Ač je to neuvěřitelné, sezona 2009/2010 směřuje do finiše. Ani v nejmenším ještě o novém vítězi Premier league není rozhodnuto. Bude to počtvrté za sebou Manchester, nebo někdo z londýnského dua Chelsea-Arsenal?

Stále se tady na webu objevují dohady, predikce, spekulace a všemožné konspirace o průběhu závěru sezony, po kterém by měl nad hlavu zvednout trofej pro vítěze Premier League jeden tým z tria Chelsea FC, Arsenal FC nebo Manchester United, pro nějž by to bylo rekordní 4. prvenství za sebou. Proto jsem zabrousil do rozlosování zbytku sezony a sepsal stručný přehled zápasů, které tyto tři aspiranty na titul ještě čekají. Bude posledních 10 utkání pro United jako adventní kalendář, ze kterého bude postupně ujídat čokoládky v podobě tří bodů se závěrečnou cukrovkou jakožto triumfu, nebo se ve zbylých zápasech protrápí a zbude na něj až druhé, neřku-li třetí místo? Pokud bychom brali v potaz repete historie, která se v případě Red devils opakuje každý rok už od 90. let, nemůže vše dopadnout jinak než kladně. V konci sezony je totiž Manchester tradičně neporazitelný a v cílové rovince vždy zrychlí jako Jarmila Kratochvílová na 800m. Těžko ale předbíhat, pojďme se podívat, jaký program nás čeká.

Manchester United

6.března, Wolverhampton (venku): Ten nejbližší zápas nás čeká už tento víkend, a to na Molineux s domácími Wolves. Nováček postoupivší z Championship se po katastrofálním úvodu sezony zvedl, otázkou však je, jestli dokáže konkurovat nejen United v tomto zápase, ale zbytku ligy obecně. Po doslova příšerné obranné hře směrem dozadu, na které McCarthy nezapracoval prakticky tři čtvrtě sezony se zdá, že pozdě bycha honiti. Po Pompey pro mě další tým, jenž letos sestoupí a nepomohou mu k tomu ani posily jako Doyle, Milijaš nebo Zubar. Tři body jsou povinností.

14.března, Fulham (doma): Všichni určitě máte v paměti poslední měření sil těchto dvou týmů. Tedy spíše jednoho, protože United jako by v utkání na Craven Cottage neexistovali. Fulhamu se obdivuhodně daří, což prokázali v Evropské lize, kde jsou v osmifinále. Jenom doufám, že dodatečně k narozeninám dostanu dárek v podobě tří bodů a ne záminku prožít další tři dny v alkoholovém opojení.

21.března, Liverpool (doma): Pro mě osobně zápas roku. Každý asi tuší proč. V posledních dvou utkáních se navíc scouseři radovali, naposled na Old Trafford dokonce po debaklu 1:4. Nyní je čas jim vše vrátit. Titul s hořkou příchutí dvou porážek v sezoně od Liverpoolu by určitě nemrzel, ale tu radost jim přece nemůžeme dopřát.

27.března, Bolton (venku): Bolton se po příchodu Owena Coyla dostal nad čáru ponoru, je ovšem otázka, jak dlouho se tam udrží. Tým na sestup rozhodně není, ale výsledky a hlavně předvedená hra je ovšem utrpením pro oči, a proto těžko předvídat jak dopadne. V ohrožení sestupem je sedm klubů a neblahý osud může potkat třeba právě je. Trotters se do tohoto zápasu  pravděpodobně uzdraví Gary Cahill, což bude ohromná posila zadních řad. Podle prvních zpráv to vypadalo, že bude mimo do konce sezony, teď se zdá, že United stihne. Je však s otazníkem, v jaké bude pohodě. Je to dvousečná zbraň.

3.dubna, Chelsea (doma): Zlomové utkání v boji o titul. Podle letošního průběhu to vypadá, že titul snad nikdo nechce. Ztratí United? Ztratí i Chelsea. A naopak. Žádný z klubů nejde do trháku a vypadá to, že ve stejném duchu se vše ponese i v závěru sezony. I když by se mohlo zdát, že scumům nepatrně dochází dech, nemusí tomu tak být. Už mnohokrát jsme mohli vidět, jak Chelsea vystřelil nejtěsnější výhru paštikami vykrmený Drogba, který dal branku z ničeho. Stejně tak jako pro nás Rooney, je i útočník z Pobřeží Slonoviny pro Chelsea životně důležitý. Oba borci bojují o titul krále střelců a dalo by se říct, že kdo jej vyhraje, získá svému týmu i titul.

11.dubna, Blackburn (venku): Ani Blackburn nezahájil sezonu nejlépe, když se dlouho nemohl odlepit ode dna. V posledních měsících jej ale dokázal Big Sam probudit, našel optimální sestavu a hned je to znát na výsledcích. Velmi dobře chytá například Paul Robinson, který je, nevím proč, opomíjen reprezentačním koučem Fabiem Capellem.Osobně ale tento pseudoanglický tým nemám po odchodu Sparkyho vůbec rád. Kdyby člověk počítal ostrovany v sestavě, bude mu stačit první třída základní školy. Do pěti se totiž naučí počítat už tam.

17.dubna Manchester City (venku): Už čtvrté manchesterské derby letos uvidíme právě tento den na City of Manchester Stadium. Zatím si pokaždé udržel neporanitelnost domácí tým. Je načase to prolomit. Citizens se sice do dobré formy rozehrál bývalý hráč United Tevez, ovšem i bez něj má Roberto Mancini na výběr ze skvělých fotbalistů. Tento zápas bude prakticky tím nejtěžším, který nás v závěrečných deseti utkáních čeká. Více netřeba říkat.

25.dubna, Tottenham (doma): Když United přijížděli na podzim na White Hart Lane, kde je čekali rozjetí Spurs, nikdo netušil, že by Red devils vyhráli tak hladce. Po vítězství 1:3 vrátil Manchester Tottenham z výšin zpátky na zem a podobně tomu může být i v tomto utkání. Spurs si brousí zuby spolu se scousery a Citizens na předkolo Ligy mistrů a další lekce fotbalu od United pro ně může znamenat konec těchto nadějí. Spurs se však vrátil Luka Modrič a levá strana je posílena o Nika Kranjčara. Na druhou sranu je mimo hru pravděpodobně do konce sezony Aaron Lennon, čímž ofenzivní síla Spurs o 50% upadá.

1.května, Sunderland (venku): Běží 93. minuta, před brankou Craiga Gordona je obrovský závar, míč se dostává k Evrovi. Ten jej napálí směrem k brance a Anton Ferdinand se reflexivě snaží míč vykopnout. Bohužel pro něj přesně do sítě. Vyrovnáno 2:2. Všichni si jistě pamatujete tento hektický závěr podzimního utkání. Nyní by už takový houževnatý odpor Red devils čekat na Stadium of Light nemusel. Sunderlandu se dlouhodobě nedaří a z útoku na Evropskou ligu je nakonec boj o záchranu. Hráči, stejně tak jako Steve Bruce, ale doufají, že se vše v dobré obrátí a podaří se Mackems dostat do první desítky. Budou to mít ale ohromně těžké, vždyť už 14 ligových utkání nevyhráli (k dnešnímu dni) a jsou jediným týmem, kterému se v roce 2010 ještě nepodařilo zvítězit.

9.května, Stoke City (doma): Poslední utkání čeká United na domácím stadionu. Slavit titul právě v tomto utkání by bylo asi to nejlepší zakončení celé sezony. V momentální formě hrající Potters jsou velmi nebezpeční, vždyť dokázali vyřadit Citybank z FA Cupu, za dva měsíce se může ale hodně věcí změnit, takže těžko předvídat prakticky každý z výše rozepsaných utkání. Snad tým Tonyho Pulise obere o body Chelsea dvě kola před námi a na Old Trafford pouze přijede na promítání filmu „Manchester United slaví čtvrtý titul v řadě“.

 Pro úplnost a přehled zde dodávám ještě rozpisy utkání s datumy našich dvou největších konkurentů:

Chelsea FC

Březen: 13.březen, West Ham United (D); 21.březen, Blackburn (V); 24.březen, Portsmouth (V); 27.březen Aston Villa (D)

Duben: 3.dubna, Manchester United (V); 12.dubna, Bolton (D); 17. dubna, Tottenham (V); 25.dubna, Stoke City (D)

Květen: 1.května Liverpool (V); 9.května, Wigan (D)

 

Arsenal FC

Březen: 6.března, Burnley (D); 13.březen, Hull City (V); 20.březen, West Ham United (D); 27.března, Birmingham (V)

Duben: 3.dubna, Wolverhampton (D); 10.dubna, Tottenham (V); 18.dubna, Wigan (V); 24.dubna, Manchester City (D)

Květen: 1.května, Blackburn (V), 9.května, Fulham (D)

Tolik tedy pro přehled. Z výše uvedených zápasů si každý může udělat šance na titul, toho kterého týmu, každý sám. Pokud by si ale někdo chtěl natipovat výsledky, aby viděl, jak celá tabulka dopadne, mám pro Vás skvělý link. Jedná se o predictor na stránkách BBC, který naleznete zde:

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/eng_prem/predictor/default.stm

Dopíšete si výsledky podle Vás a hned uvidíte, jak na tom Manchester United 9.května bude. Jaká ale bude realita, na to si musíme ještě dva měsíce počkat.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.