Carling Cup Review: Aston Villa – Manchester United

Red devils se podařilo obhájit prvenství v anglickém ligovém poháru a po těsném vítězství 2:1 se tak mohou radovat ze své první trofeje v sezoně!

Statistika před zápasem na straně United rozhodně nebyla. Manchester totiž na posvátném Wembley nevstřelil gól ze hry už více než 10 let! Naposledy se to povedlo veteránu Paulu Scholesovi v roce 1999, který ve finále FA Cupu pojistil vedení United v utkání proti Magpies na 2:0. Ani proti Chelsea, ani proti Spurs se to Red devils v minulých letech nepodařilo, a tak vzpomínka na poslední branku už je pořádně vousatá. Statistiky, nebo chcete-li série, jsou od toho, aby se přerušovaly a stejně tak tomu bylo dnes. Nejenom že se podařilo United vstřelit vyrovnávácí gól. Navrch ještě jednu branku přidali a skóre otočili ve svůj prospěch. Pojďme ale popořádku…

Zápas nezačal velmi dobře. Už v 5. minutě se totiž do úniku dostal Gabriel Agbonlahor a Nemanja Vidič mu div neroztrhl dres, pokutový kop. James Milner se k ní jako správný vůdce a tahoun záložní řady sebevědomě postavil a bylo 1:0. Kuszczakovi nebyly tanečky na brankové čáře nic platné. Správnou stranu neuhádl. Po vstřelené brance převzali iniciativu United a konečně  se hrálo na té polovině, na které jsme si všichni přáli. Po několika kombinacích s nepřesnou finální přihrávkou či zakončení přišlo vyrovnání jako blesk z čistého nebe. Dimitar Berbatov obral o míč „Djuna“ (jak komentátor na Sport 1 vyslovoval jméno obránce Aston Villy Dunna), rozběhl se k brance ovšem nezakončil. Míč stačil Dunne bulharskému útočníkovi ukopnout. Bohužel (nebo spíše díky Bohu) jen k Owenovi, jenž si naběhl z druhé vlny a přesnou střelou pozemi k tyči vyrovnal na 1:1. To vše teprve ve 12. minutě utkání. Po vyrovnání stavu došlo k vyrovnání i obrazu hry a jak šance tak souvislejší tlak přicházely na obou stranách. Při jedné takové šanci se ovšem zranil Michael Owen. Dimitar Berbatov jej pěkně vysunul, ovšem Owen se nedůrazně nechal o míč připravit Dunnem, jenž mu míč ukopl. Až z opakovaného záběru se ukázalo, že si přivodil při snaze rozběhnout se zranění a musel být na konci první půle vystřídán. Místo něj přišel Wayne Rooney. Kat Aston Villy. Ovšem nepředbíhejme. V nastaveném čase první půle mohl vedení na stranu Manchesteru strhnout Park, nikdo mu ovšem neřekl, že na nastřelené tyčky se fotbal nehraje. Stejně jako proti WHU ho tak o gól připravila branková konstrukce. Poločas tak skončil nerozhodným výsledkem 1:1.

Do půle druhé se žádné další změny ani na jedné straně nekonaly. Do tlaku se však oproti tomu prvnímu dostali United. Velmi dlouhou dobu se hrálo od vápna po vápno. Až do 74. minuty. V ní se totiž Red devils dostali do vedení! A jak jinak než po ose Berbatov-Valencia-Rooney. Berba nejprve v narážečce s Valenciou nádherně patičkou ekvádorského záložníka vysunul a ten pak přesně našel Rooneyho. Co Rooneyho hlavička ztrácela na razanci, to nabrala na přesnosti a zapadla přesně do levého horního růžku. Bylo 1:2. O několik momentů později mohlo být navíc rozhodnuto. Wayne Rooney mohl zasatil Villans definitivní K.O., bohužel ale napodobil kolegu Parka a taktéž jen rozezněl brankovou konstrukci. Friedel pravděpodobně potřeboval vatu do uší. Zvonilo to u něj jak na pouti na řetízkáči. V poslední desetiminutovce se Aston Villa sice snažila o vyrovnání a zatlačila Manchester do vápna, do žádné vyložené příležitosti, vyjma břevna po tečované Dunnově hlavičce se už však nedostala. Utkání tak po čtyřminutovém nastavení rozhodčí Phil Dowd ukončil a v Manchesteru, nebo spíše Wembley, se může slavit. My si můžeme říct. One complete, two to go.

Sestava Manchesteru United: Kuszczak- Rafael (66´ Neville), Evans, Vidič, Evra- Park (85´ Gibson), Carrick, Fletcher, Valencia- Berbatov, Owen (42´ Rooney)

Sestava Aston Villy: Friedel- Cuellar (80´ Carew), Collins, Dunne, Warnock- Young, Milner, Petrov, Downing- Agbonlahor, Heskey

Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:

Kuszczak (6): S penaltou nic dělat nemohl. O tom žádná. Další střely nebezpečné nebyly, ty by chytl do zubů i tuctový brankář. Hra nohou však stále vázne. A právě to sráží známku ze sedmičky na průměrnou šestku.

Rafael (6,5): Snažil se, makal. Dozadu byl dostatečně důrazný, což může Heskey potvrdit. A tvrzení, že dnes opravdu jezdil zase dokazují křeče, kvůli kterým musel dnes předčasně vystřídat. Z přetrénování to tentokrát nebylo.

Vidič (6): Po jeho faulu se pískal pokutový kop. Jelikož jsem ale přišel k televizi až v 7. minutě, nemohu říci, jestli se jednalo o „rudý“ zákrok. Podle Skysports ano. Takže má srbský obránce kliku, že vyvázl pouze s napomenutím. V dalším průběhu zápasu už byl jistý jak ve vzduchu, tak po zemi. Několikrát jej sice Agbonlahor dostal do prekérní situace, ve kterých pouze roztahoval ruce alá já nic já muzikant, vždy to však dobře dopadlo. Do loňské formy tomu ale pořád něco chybí.

Evans (5): Vždycky, když dostal balon, zmatkoval, nevěděl „kam s ním“. Stále se hledá a bohužel pro nás i hledat bude. Rio je totiž zraněný a chvíle napětí budeme prožívat asi až do konce sezony. Člověk by řekl, že s Vidičem po boku získá na sebevědomí, no přesný opak je pravdou. Je otázkou času kdy po jeho nerozvážnosti či chybě dostaneme branku. Pokud se samozřejmě nezlepší.

Evra (7,5): Historie se neopakovala. V posledním utkání s Aston Villou si z něj dělal Young dobrý den, dnes to však francouzký bek nedopustil. Tradičně vyrovnaný výkon. Klasika- dozadu jistý, dopředu na levé straně osamocený.

Park (8,5): Skvělý výkon! Nejenom, že plnil tu stokrát omílanou černou práci, dnes přidal i něco navíc. A nemyslím tyčku. Skvěle se zapojoval do kombinace, v první půlce byl prakticky druhým útočníkem (ano druhým, protože Owen byl neviditelný). Kombinace s Berbatovem a Valenciou byly kolikrát oku lahodící a jenom smůla jej připravila o nějaký ten zápis do listiny střelců.

Fletcher (6,5): V první půli byl on playmakerem, ačkoliv by někdo předpokládal opak. Odváděl mnoho práce ve středu hřiště. Proti Petrovovi se nehraje lehce. Byl dopředu kreativnější než Carrick, ovšem i on několikrát nepřesně nahrál a stal se koncovým hráčem. Jinak předvedl svůj podprůměr, má na víc. I tak to však na „šestapůlku“ stačí.

Carrick (6): Fergie by měl vážně uvažovat nad tím, jestli Carricka nepřepracuje pouze na defenzivní štít. Carrickova přesnost a jistota totiž končí s půlící čárou. Směrem dozadu je jistý, odebírá míče, přesně rozdává přihrávky (bohužel v drtivé většině dozadu). Od útočné poloviny je ale nepřesný, nejistý a celkově směrem dopředu nic kloudného nevymyslí. Dnes jsem těch ztrát po nepřesné rozehrávce napočítal několik. Vlasů jsem si vyrval nespočítaně.

Valencia (8): Jeho výkony začínají připomínat ty Evrovy. Naprosto spolehlivý. Navíc to vypadá, že zapracoval i na centrech. Není náhoda, že je dvorním nahravačem na hlavu Wayna Rooneyho. Sprint přes celé hřiště na konci zápasu jenom dokazuje jeho skvělý fyzický fond. Ve Valenciovi vidím jeden z trumfů v boji o titul. Rychlost, výdrž a skvělá forma je totiž právě tím, co nám teď vyhrává zápasy. Snad tomu bude i nadále.

Berbatov (8,5): Muž zápasu. V první půli excelentní. Jeho patičky a jiné technické parády měly jedinou chybu. Jeho spoluhráči z nich nedokázali vstřelit branku. Díky jeho bojovnosti a zhodnocení situace jsme nejen vyrovnali, ale několikrát se dostali i do přečíslení. V druhé půli už zahrál hůře, to bylo ale dáno zdravotním stavem, který mu více nedovolil. Absolvoval nespočet tvrdých soubojů s Dunnem a koleno dostalo pořádný záhul. Jenom se modlím, abychom zítra nečetli zprávy, že je na měsíc mimo.

Owen (7): Z jeho výkonu jsem v rozpacích. Výkon hrozný, vstřelil však důležitou branku. Nevím ale, zda jeden dobrý výběr místa v jednom momentě stačí na to, aby smazal fakt, že po celý zbytek prvního poločasu byl prakticky neviditelný. Nezapojoval se do kombinace a jediný jeho dotek s míčem byl v momentě, když si na středový kruh zběhl pro přihrávku, kterou z jedné odevzdal a zase běžel pryč.

Střídající hráči:

Rooney (7): Střelec vystřídal střelce. Vůbec to však zprvu nevypadalo, že by se Rooney mohl prosadit. Prakticky až do 70. minuty se nemohl dostat do kloudné akce a vázla i spolupráce s Berbatovem. Po vstřelené brance už ovšem opět řádil a za posledních 15 minut mohl napáchat mnohem více škod než jednu branku a nastřelenou tyč.

Neville (6): Přišel jako náhrada za Rafaela přesně v momentě, kdy se Aston Villa dostávala do tlaku. Ten však vzal za své po brance Rooneyho, a tak měl veterán v sestavě United ulehčenou pozici.

Gibson: Nehodnocen.