Zajímavá statistika

V dalším statistickém okénku se podíváme na obrannou hru Manchesteru United a jeden faktor, který ji výrazně ovlivňuje

Fotbal se od začátku 90. let dramaticky změnil. Manchester United byl vždy útočně laděným týmem, ovšem změnily se poměry co se týká obranné fáze hry. Zatímco před deseti, patnácti lety, pokud soupeř vstřelil tři branky, byl úkol jasný, tedy vstřelit branky čtyři.

Dnes se však mnohem více dbá na co nejmenší počet obdržených branek a skóre jednotlivých týmů z čela tabulky to jednoznačně dosvědčuje.

V sezóně 1999/2000 jsme vyhráli ligu s 18 bodovým náskokem, ovšem obdrželi jsme 45 gólů, což znamená průměr 1.2 gólu na zápas.

V sezóně 2007/2008 jsme ligu opět vyhráli, přičemž jsme obdrželi pouho pouhých 22 branek, což znamená průměr 0.6 branek na zápas.

Letos je situace o něco horší a Manchester United dostal 11 zápasů před koncem sezóny již 24 branek. Znamená to konec šancí na titul? A čím je to způsobeno?

Podívejme se na situaci v nejlepších třech týmem Premier League. Třemi nejlepšími týmy je myšlen Arsenal, Manchester United a Chelsea (podle postavení v tabulce)

Podíváme-li se na počty zápasů, které mají odehrány stabilní stopeři a brankáři, uvidíme obrovský rozdíl mezi Manchesterem United a jeho soky v boji o titul.

 Arsenal
Manuel Almunia – 22 z 27
William Gallas – 26 z 27
Thomas Vermalen – 27 z 27
Celkem – 75 z 81
Všichni tři společně – 21 z 27 (78%)
Obdržených branek – 30

Chelsea
Petr Čech – 26 z 27
John Terry – 27 z 27
Ricardo Carvalho – 20 z 27
Celkem– 73 z 81
Všichni tři společně – 19 z 27 (70%)
Obdržených branek – 22

Manchester United
Edwin Van der Sar – 11 z 27
Rio Ferdinand – 6 z 27
Nemanja Vidic – 13 z 27
Celkem– 30 z 81
Všichni tři společně – 1 z 27 (4%)
Obdržených branek – 24

Manchester United 08-09
Edwin van der Sar – 25 z 27
Nemanja Vidic – 26 z 27
Rio Ferdinand – 21 z 27
Celkem – 72 z 81
Všichni tři společně – 18 z 27 (67%)
Obdržených branek – 12

 Tato statistika jistě nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

Je třeba poznamenat, že obranná situace Manchesteru United je v letošní sezóně opravdu velmi složitá a podle mého názoru se s ní Red devils dokázal vyrovnat jen díky stabilní výkonnosti Jonnyho Evanse a Wese Browna.

Ovšem ač oba skvělými stopery, přeci jen udělali několik chyb, kterých by se zřejmě obrana Manchesteru United dirigovaná zkušeným Rio Ferdinandem a loni ve skvělé formě hrajícím Nemanjou Vidicem zřejmě nedopustila.

Ani dlouhá nepřítomnost Edwina van der Sara v nejtěžších okamžicích sezóny, tedy na jejím počátku a přes Vánoce Manchesteru příliš na pohodě nepřidala, a i když se polský brankář Thomasz Kusczcak prezentoval v bráně skvělými výkony, Manchesteru United chyběly skvělé dirigentské vlohy nizozemského brankáře, díky kterým si dokáže skvěle zorganizovat obrannou čtveřici před sebou.

Závěrem bych tedy chtěl říct, že je obdivuhodné, jak se celý náš tým dokázal vyrovnat s nepřízní osudu. Dá se jen spekulovat o tom, kde by Manchester byl, kdyby se jeho obranným řadám vyhla zranění.

Nicméně, šance na ligový titul je stále otevřená a nezbývá než doufat. Kdyby se to povedlo, bylo by naše vítězství vzhledem k dosavadnímu průběhu sezóny o to cennější.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.