Review: Everton – Manchester United

Ve 27. kole nás na Goodison Parku přivítal Everton. Po překvapivě nevyrovnaném a nedůsledném výkonu našeho týmu odtud odjíždíme s prázdnou.

Rudí ďáblové cestovali ve 27. kole do Liverpoolu, aby se poprali o další cenné body. Na Goodison Parku se nám v posledních letech dařilo vyhrávat a v posledním vzájemném ligovém střetnutí jsme dokázali na Old Trafford Everton porazit 3:0. Nicméně Everton je nepříjemný soupeř a dokázal to v posledním ligovém utkání, kdy se mu podařilo porazit vedoucí Chelsea. Everton sice postrádal několik výrazných opor, ovšem přes to se z našeho pohledu dalo očekávat obtížné utkání, což se nakonec také potvrdilo.

Sir Alex Ferguson si byl vědom důležitostí zápasu a zřejmě nechtěl nic riskovat. Proto pro venkovní zápas netradičně zvolil ofenzivnější rozestavení 4 – 4 – 2. V sestavě chyběli Ferdinand a Nani, kteří nemohli nastoupit kvůli svým prohřeškům, a ani Giggs k dispozici nebyl, jelikož má zlomenou ruku. Na útočných postech představil v životní formě hrající Wayne Rooney a také Dimitar Berbatov. Na křídlech doplněni Valenciou a Parkem. Střed zálohy vytvořila asi nejsilnější možná dvojice Carrick s Fletcherem. Po vleklých problémech s lýtkem se alespoň na lavičku náhradníků posadil stoper Nemanja Vidič a v obraně tak vedle Jonnyho Evanse nastoupil od začátku utkání opět Wes Brown.  Kapitánskou pásku si navlékl Gary Neville.

Pro Wayne Rooneyho to byl další návrat na stadion, kde v Premier league začínal, ale tamní fanoušci mu jeho odchod neodpustili a svou nevoli mu dávali jasně najevo svým bučením, nadávkami a transparenty.

Perličkou zápasu bylo, že na sebe v zápase narazili bratři Gary a Phil Nevillové, kteří jsou kapitáni svých týmů.

V Liverpoolu na Goodison Parku bylo jasno, slunečno; teplota okolo 4°C.

Manchester United hrál v typických červených a Everton v domácích modrých dresech.

Průběh prvního poločasu:

Oba týmy začaly opatrněji a ze zajištěných obran se dopředu příliš nedostávali. O první střelu zápasu se postaral ve 4´ Osman, ale ta byla slabá a šla mimo bránu. Postupně se však začaly oba celky osmělovat. Po dobré akci po pravé straně v 11´ se ke střele z vápna dostal Fletcher, ale mířil hodně nad. Ve 13´ Brown dobře pokryl Sahu, který se k hlavičce nedostal. Ve 14´ nechala naše obrana nebezpečně vystřelit Sahu, ale Sar střelu dobře vyrazil. V 16´ jsme šli do vedení. Rooney krásně přenesl hru na pravou stranu na Valenciu, ten se uvolnil a přízemním centrem našel ve vápně neobsazeného Berbatova. Dimitar si míč skvěle zpracoval a následně chladnokrevně přesně zakončil tak, že se míč při cestě do brány odrazil od břevna – 0:1

United, ale nedokázali vedení udržet dlouho a za tři minuty bylo srovnáno. V 19´ Saha přihrál ruskému záložníkovi Biljaletdinovovi, který zmátl pohybem jak Browna tak i Sara, který nic neviděl a střelou z hranice vápna vstřelil přesně k tyči vyrovnávací gól na – 1:1

Everton byl od vyrovnávacího gólu aktivnější. Další velkou šanci měl ve 21´ Biljaletdinov, ale z první po náběhu do vápna mířil hodně nad. Ani United také nezůstávali pozadu. Ve 25´ po krásném prostrčení Berbatova na Rooneyho, Wayne postupoval sám, obešel vyběhnuvšího gómana Howarda, ale možnost zakončit do prázdné brány mu překazil na poslední chvíli Phil Neville, který se stihl vrátit. Ve 27´ střílel Park, ale ránu do prostřed brány Howard bez problému chytil. United si poté na vytvořili mírný tlak a uzamkli soupeře na jejich polovině. To ale netrvalo dlouho a zámek se musel rozpadnout, protože Everton zahrozil z breaku. Pak přišla volnějšídesetiminutovka, ve které se přilíš neútočilo. Ve 38´ přilétl do našeho vápna centr z levé strany, který Brown neodvrátil, ale zklepnul ho, ještě k tomu rukou, přesně k nohám Donovana, ale tomu se naštěstí míč zamotal mezi nohama a to mu znemožnilo zakončit. První poločas se dohrával v klidu bez větších šancí a vzruchu. Rozhodčí Webb k němu přidal ještě jednu minutu. Tak nám ovšem už nic nenabídla a tak úvodní půle skončila výsledkem – 1:1

Průběh druhého poločasu:

Do druhé půle jsme vstupovali oba týmy za nerozhodného stavu a ze strany Manchesteru se dala očekávat zvýšená ofenziva. Jenže to se nepotvrdilo. Hned ve druhé minutě druhé půle fauloval Brown pronikajícího Osmana a Everton kopal přímý kop. Darren Fletcher navíc dostal žlutou kartu za řeči směrem k sudímu a byl tak prvním takto potrestaným hráčem utkání. Přímý kop se však Bainesovi, který jej zahrál, příliš nevyvedl a střela šla nad bránu. V 51´ se ke střele po přiťuknutí Rooneyho dostal Fletcher, ale mířil vedle levé tyče Howarda. Na konci 54´ hlavičkoval po krásném nadýchaném centru Berbatov, ale v dobré pozici neumístil hlavičku do brány. Poté United několikrát zahrozili, ale obrana Evertonu si vždy poradila a odvrátila nebezpečí. Následovala opět klidnější pasáž, kdy se nic zajímavého nedělo. O výraznější vruch se v 61´ postaral Rooney, který orazítkoval břevno, ale přihrávka, kterou dostal od Parka, byla z autu. V 65´ obrdžel žlutou kartu domácí Arteta po faulu na unikajícího Parka. Sir Alex Ferguson přichystal na 66´ dvojnásobné střídání. Paul Scholes nahradil Berbatova a Gabriel Obertan Parka. V 67´ si na prudký centr Nevilla naskočil Fletcher, ale nedokázal trefit bránu. Po pěkném uvolnění střílel v 68´ Rooney, ale mířil hodně vedle. V 70´ střídal také Everton. Biljaletdinova nahradil Gosling a to se ukázalo jako velmi výhodná změna. V 74´ dostal žlutou kartu Pienaar za faul na Evru. V 76´ přišla rána pro United. Po akci na levé straně centroval přízemní centr Pienaar, na který si naběhl Gosling, kterého nestačil pokrýt Evra a poslal míč za záda opět bezmocného Sara – 2:1

Nyní byli United v těžké pozici a museli zápas otáčet. Všechny síly tedy nasměrovali do útoku a Everton měl možnosti rychlých breaků a to se nevyplácelo. V 80´ dostal žlutou kartu Saha za zdržování hry. V 81´ přišla do hry naše poslední naděje Michael Owen, který nahradil Valenciu. V 84´ střílel po centru z rohu z voleje Carrick, ale rána byl zblokována. V 87´ zastavil Rooneyho nedovoleně Osman a viděl za do žlutou kartu. Pro United se tak naskytla dobrá pozice pro zahrání volného přímého kopu. Ten rozehrál sám postižený, ale bohužel mířil těsně mimo pravé tyče Howardovi brány. Potom střídal i Everton. V 88´ Pienaar uvolnil místo Jacku Rodwellovi. Tento mladý talentovaný angličan chvíli po svém příchodu na hřiště zpečetil výhru Evertonu. V 89´ teprve osmnáctiletý záložník dostal přihrávku a postupoval proti Evansovi. Rozhodl se jej obejít a protože Jonny už neměl sílu Rodwella stíhat, Jack mu rychlým pohybem unikl, vystřelil po zemi ke vzdálenější tyči a překonal Sara potřetí – 3:1

To nás definitivně poslalo do kolen. Sudí Webb nastavil do druhé půle 4 minuty. United už se na nic nezmohli a  Everton si už jen zkušeně pohlídal vedení a zápas byl následně ukončen. Everton dnes vyšli obě střídnání a zaslouženě vyhrál výsledkem – 1:3

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar- Neville, Brown, Evans, Evra– Park (Obertan), Carrick, Fletcher, Valencia (Owen)– Berbatov (Scholes), Rooney

Lavička:  Foster, Fábio, Vidič, Scholes, Gibson, Obertan, Owen

Základní sestava Evertonu:  Howard- Neville, Distin, Heitinga, Baines- Osman, Pienaar (Rodwell), Arteta, Biljaletdinov (Gosling), Donovan- Saha

Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:

Edwin van der Sar (6) – Dnes nezažil příliš povedený zápas. Ani za jeden gól zřejmě z větší části nemohl, ale ani tak se neukázal jako opora týmu a zřejmě ne úplně ideálně dirigoval obranu, která nebyla vůbec jistá.

Gary Neville C (7,5) – Počínal si velmi bojovně, jako správný kapitán šel spoluhráčům příkladem. Skvělé nasazení a důraz při bránění. Centry podporoval útok. Dělal co mohl, ale zabránit gólům nebylo v jeho silách.

Wesley Brown (5) – Dnes poněkud nejistý až zmatený. Vyrobil několik chyb a zmatků. Chybělo mu sebevědomí a tři inkasované góly není náhoda. Zklamání.

Jonny Evans (6) – Odehrál o něco lepší utkání než Brown. Opět nezklamal a důrazně bránil. Roste z něho skvělý stoper. V tomto zápase však ani on nezabránil třem gólům soupeře, za které je rovněž zodpovědný.

Patrice Evra  (7) – Na levé straně tradičně aktivní a tvořivý s výraznou podporou útoku. Soustředil se však i na zadní vrátka, která velice spolehlivě pohlídal až do osudné 76´, kdy nestačil doběhnout skórujícího Goslinga.

Park Ji-Sung (6) – Předvedl průměrný výkon. Snažil se, bojoval a nabízel se, avšak moc toho nepředvedl. Jeho výkon byl mírným zklamáním. Střídal v 66´ zápasu.

Darren Fletcher (6,5) – Bojovný, neústupný a důrazný. Nevypustil jediný souboj. Dobrou kombinační hrou se podílel na hře United, Ani to však nestačilo. Ke konci mu docházeli síly. Ve 48´ dostal žlutou kartu.

Michael Carrick (6) – Více o něco málo tvořivější než Fletcher. Ovšem co do jejich spolupráce a přínosu týmu, tak jsou na tom prakticky stejně. Carrick byl v průběhu zápasu stále méně vidět a ve druhém poločase se ani jednomu z nich příliš nedařilo.

Antonio Valencia (8) – Zahrál pěkný zápas. Byl na pravé straně hodně vidět. Do vápna poslal velké množství centrů. Dobře a aktivně útočil a hledal si vhodnou pozici. Nezapomněl se ani vypomáhat obraně. Střídal v 80´.

Dimitar Berbatov (7) – V prvním poločase hrál solidně. Skvěle využíval své schopnosti výběru nejvhodnějšího místa. Do šancí se ale příliš nedostával, protože mu to důsledná obrana soupeře nedovolila a ve druhé půli už moc vidět nebyl. Využil pouze jednu příležitost a to v 16´ zápasu, kdy vstřelil úvodní gól utkání. To však bylo z jeho strany vše.

Wayne Rooney (7) – Rooney zůstal trochu za očekáváním. Ne snad proto, že by nedal gól, ale ani jeho hra nebyla úplně optimální. Obrana Evertonu mu nedávala moc prostoru výrazněji se prosadit. Měl sice několik slibných možností, založil naší jedinou gólovou akci a v závěru měl smůlu při exekuci přímého kopu, ale více mu houževnatý soupeř prostě nedovolil.

Hráči, kteří střídali:

Paul Scholes (6,5) – Přišel na hřiště v 66´ místo Dimitara Berbatova. Chopil se role tvůrce hry, ovšem něco vymyslet na houževnatou obranu soupeře bylo nad jeho schopnosti. Předvedl několik pěkných centrů, víc toho už vymyslet nestihl.

Gabriel Obertan (6) – V 66´ vystřídal Park Ji-Sunga. Zřejmě každý čekal velkou aktivitu a prosazení tohoto Francouze, ale Obertan toho moc nepředvedl. Snažil se něco vymyslet, ale proti důrazné obraně neměl nárok.

Michael Owen (nehodnocen) – Vystřídal v 81´ a jeho úkolem nebylo za stavu 1:2 nic jiného, než se pokusit vstřelil gól. Nevymyslel však vůbec nic a raději ho ani nehodnotím.

Muž zápasu: Gary Neville

Ostatní zápasy 27. kola Premier league:

Kolo bylo zahájeno ve 13:45 právě utkáním Evertonu s Manchesteru United a tak jsme si na ostatní výsledky museli po skončení zápasu počkat. Nás zřejmě nejvíce zajímal zápas, ve kterém Chelsea dokázala zvítězit a její náskok se tedy opět zvýšil na 4 body. Zápasem kola je pak nejspíš nedělní utkání, ve kterém změří síly Manchester City s Liverpoolem.*