Věci jsou v pohybu

Chystá se totiž podle všeho velký bojkot permanentek.

Ani výročí 52. výročí mnichovské tragédie nedalo odpočinout neustálým protestům skalních fanoušků, které už jsou v Manchesteru na denním pořádku. Není to poprvé, kdy pořadatelé utkání během zápasu na Stretford End roztrhali transparenty posílající Glazery do pekel a „hříšníky“ vyvedli ze stadionu ven. Není to poprvé, kdy fanoušci demonstrovali před Old Trafford. Poprvé se ale zdá, že se věci trochu pohnuly. Story Glazer Family versus Green and Gold Revolution pokračuje…

Divadlo snů se stále více mění k obrazu fanoušků. Každým dalším zápasem je v ochozech vidět více a více žluté a zelené barvy. MUST (Manchester United Supporter Trust) totiž před utkáním s Pompey distribuovali mezi diváky 70000 žlutozelených letáků, šál a dalších předmětů. Členů organizace MUST je už nyní více než 45000 a vypadá to, že nyní už celá tato situace nevyzní do ztracena jako před čtyřmi lety. Ani nemůže. Fanoušci už nyní nevěří, že Sir Alex Ferguson s Davidem Gillem sami proti rakovině zvané Glazer uspějí. I když u Gilla se můžeme mít na pochybách. Na něj jsem upozorňoval v předchozím článku, nyní vše doplním pouze o jeden fakt. A sice ten, že jeho plat vzrostl během dvou let o 60% na 1,8 milionu liber. To vše i za cenu zvyšujících se cen permanentek. Nechme ale Gilla Gillem.

Pokřiky „We want Glazer out“ a „Love United, hate Glazer“ zněly ochozy Old Trafford prakticky celý sobotní zápas, s jedinou výjimkou minuty ticha před zápasem. Následně byl roztažen obrovský transparent  hlásající „Glazer out, LUGH“, který byl okamžitě pořadateli zlikvidován. Neoficiální důkazy také hovoří o nucení fanoušků sundávat si zelenožluté šály při vstupu na stadion ve snaze umlčet Glazerovy kritiky. „Jak se dalo očekávat, opět televizní kamery zachytily pořadatele, jak přikazuje fanouškovi, aby odložil svou šálu. Samotný akt ale selhal poté, co Radio 5 živě ze stadionu přenášelo své reportáže a o incidentech se tak dozvěděly další desítky tisíc lidí,“ vyhlašoval jeden blog o United. Možná je škoda, že BBC Radio dalo minulý týden v pořadu Football Focus Gillovi prostor vyjádřit se k sobotnímu utkání dopředu, protože nepřímo toto „potírání“ žlutozelených barev přiznal.

Stále narůstá i pocit, že současné protesty budou mít za důsledek otevřenou válku, na jejímž konci se Glazer z klubu bude poroučet. Koneckonců pokud se Glazeři bojí čelit fanouškům z očí do očí, poznají to na prodejnosti permanentek na příští sezonu, které se taky chystá početná komunita bojkotovat. „Teprve nyní po zveřejnění finanční situace samotnými Glazery fanoušci sundávají klapky z očí,“ prohlásil Andy Walsh, předseda fotbalového klubu FC United of Manchester. „Mnoho lidí, kteří nám zprvu nevěřili, se nám omluvilo. Nyní existuje plán, jak Glazera v následující fázi strčit do kapsy,“ pokračoval.

„Zelenožlutá kampaň poutá pozornost stále více fanoušků. Hlavní důvod je ten, že to dělají pro sebe. Bojkot bude úspěšný, protože Glazeři spoléhají na peníze z permanentek. Taky podle toho upravili své obchodní plány,“ vysvětluje taktiku Walsh.

Bojkot je samozřejmě velmi ožehavé téma, asi největší oběť, jakou může fanoušek dát. Tím ale klub ztratí 65000 pravidelných návštěvníků Divadla snů a držitelů permanentek. Další nárust cen vstupenek pro sezonu 2010/2011 je očekávaný fakt. Vše se dozvíme v nadcházejících dnech, kdy mají být oficiálně oznámeny. Celostátní deníky v minulých dnech se dokonce snažily obě strany usmířit. Jak protestující fans, tak vedení United. Ovšem bez efektu. Nezoufejme tedy. Jak je psáno v nadpisu, věci jsou podle všeho v pohybu.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.