Manchester večer pravděpodobně s osamoceným Rooneym

Manchester United pravděpodobně dnes večer nastoupí v při venkovních zápasech osvědčeném rozestavení 4 – 5 – 1, které Manchesteru přineslo v minulých dnech například úspěch na hřišti Arsenalu

Je již nepsaným zvykem, že Sir Alex Ferguson používá ve složitých venkovních, ale také domácích utkáních rozestavení 4 – 5 – 1 s osamoceným Rooneym na hrotu útoku. Toto rozestavení mu v poslední době přineslo úspěch v podobě vyřazení Manchesteru City v semifinále Carling Cupu či porážku úhlavního rivala z Emirates Stadium. To nasvědčuje tomu, že také v dnešním utkání se silnou Aston Villou se Sir Alex uchýlí k této osvědčené a úspěšné formě rozestavení.

Na druhou stranu, když Manchester United nastoupí v útoku s Rooneym a Berbatovem, v pozápasovém reportu jen velmi málokdy nalezneme nulu či jedničku na straně Rudých Ďáblů.

Systém 4 – 4 – 2 je však v podání Sira Alexe využitelný spíše v situacích, kdy je třeba celý zápas bušit do sevřené obrany soupeře. Jak se však zdá, středeční zápas ve Villa Parku bude trochu o něčem jiném

A co na to celé osoba nejpovolanější?

"Základní výhodou systému 4 – 5 – 1 je to, že získáme střed pole, tedy kontrolu nad míčem, což v konečném důsledku vede k tomu, že jsme to my, kdo diktuje tempo celému utkání – a to je vždy plus," poznamenal Gaffer.

"Já osobně věřím v to, že tým, který má pod kontrolou držení míče má také mnohem větší šance zvítězit v daném utkání."

"Rozestavení 4 – 4 – 2 je úplně o něčem jiném. Záložníci pak potřebují hrát s mnohem větším důrazem a mnohem více přímočaře. K tomu se samozřejmě pojí také využívání dvou křídelních záložníků, kteří však nemají takovou volnost ve hře dopředu, protože jsou vázáni svými defenzivními úkoly."

Sir Alex si uvědomuje také některé slabiny systému 4 – 5 – 1, ovšem poznamenává, že jeho hráči jsou schopni se s nimi vypořádat.

"Hra na jednoho útočníka vyžaduje od mých hráčů velké množství trpělivosti, ale tu moji chlapci mají, tím jsem si jistý."

"Někteří lidé si myslí, že při rozestavení 4 – 4 – 2 máte mnohem větší šanci vstřelit gól a v některých případech mohou mít pravdu, ale když skórujete při rozestavení 4 – 5 – 1 máte velkou výhodu. Soupeř musí otevřít hru, vy jste dostatečně chráněni svojí pětičlennou záložní hrází a ještě máte skvělou příležitost zasadit mu poslední ránu při rychlém protiútoku z vlastní poloviny," uzavřel svoji analytickou promluvu Sir Alex Ferguson.

 

Můžeme se pouze domnívat, v jakém složení dnes Manchester United ve Villa Parku nastoupí. Osobně si myslím, že právě tato vyjádření znamenají, že Sir Alex zase chystá nějakou kulišírnu, která překvapí nejen nás, ale především hráče Aston Villy v čele s jejich manažerem Martinem O´Neillem.

Kdybych si měl vsadit, zkusil bych dnes rozestavení 4 – 4 – 2 i s Berbou v sestavě.

Na realitu si však budeme muset počkat přibližně do 20:15, kdy se objeví základní sestavy obou celků na které se alespoň já osobně vždy těším nejvíce…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.