Rozhovor s Edwinem van der Sarem

Sir Alex Ferguson nedávno poznamenal, že holandský brankář Manchesteru United Edwin van der Sar je nejlepším brankářem v Anglii. Výkony, kterými se Edwin prezentuje po zranění mu dávají za pravdu

Edwine, jak se cítíš po nucené pauze v první polovině sezóny?

Cítím se opravdu dobře. Zranil jsem se hned po začátku sezóny, což pro mě bylo značně frustrující. Během předsezónní přípravy (Asijské turné a Audi Cup) jsem si  poranil prst na ruce. To je pro brankáře snad nejhorší zranění a mě stálo dva měsíce letošní sezóny. Pak jsem se sice na pár týdnů vrátil, ale následovalo zranění kolene a další nucená pauza. Ta se nakonec protáhla více než jsem předpokládal. To mě velmi znepokojovalo, protože nejsem zvyklý být tak dlouho mimo hru. Ztratil jsem tréninkové i zápasové tempo a celé to bylo poměrně nepříjemné. Ale teď, po návratu mezi tyče Manchesteru United se zase cítím skvěle.

Sir Alex řekl, že jsi nejlepším gólmanem v lize – musí být velice příjemné slyšet taková slova od svého manažera…

Jistě…na druhou stranu si myslím, že každý manažer vyzdvihuje především své hráče a já jsem si jistý, že jiní manažeři toto říkají o svých brankářích také. Na druhou stranu jsem si vědom toho, že zde v Manchesteru mě manažer i hráči hodnotí velmi vysoko. To je pak skvělý pocit, když cítíte tu podporu a víte, že vám lidé věří. 

Jsi překvapen tím, jak skvěle si tým vede v této sezóně, kdy především obranné řady kosí jedno zranění za druhým?

 V tabulce jsme hned za Chelsea. Poslední tři měsíce sezóny slibují ještě velký boj a budou velmi zajímavé. V následujících několika dnech nás čekají nesmírně složitá utkání nejen v domácí ligové soutěži, ale také v rámci Champions League. Naštěstí jsme dokázali zredukovat naši marodku na minimum a hráči jsou na toto těžké období 100% připraveni. Sice stále ztrácíme na Chelsea několik bodů, ale situace je z naší strany již o mnoho pozitivnější než v předchozím průběhu sezóny, kdy se naše ztráta jevila o mnoho nepříjemněji.

Je jistě zásluhou týmového výkonu že se Manchester United momentálně nachází na druhém místě tabulky pouhé dva body za Chelsea…

Samozřejmě…nedá mi to však, abych nevyzdvihl práci svého parťáka Tomasze Kusczcaka, který odchytal v minulých měsících několik skvělých utkání. Obrana před ním nastupovala v opravdu hodně improvizovaném složení a tak to pro něj nebylo vůbec jednoduché. S obrovským tlakem se však vyrovnal na jedničku a i v těch nejsložitějších situacích dokázal zachovat chladnou hlavu a výraznou měrou přispěl k tomu, že jsme neztratili kontakt s čelem tabulky.

Jak si myslíš, že na tým zapůsobila vítězství proti City a Arsenalu?

Oba výsledky pro nás byly nesmírně důležité a teď na nich chceme stavět i ve zbytku sezóny. V Carling Cupu jsem dosud nenastoupil za United k příliš velkému počtu utkání. Semifinále proti City pro mě však bylo velmi vzrušující a já si ho naplno užil. Postup do finále ligového poháru a ještě přes City, to potěší dvojnásob. Oni přijeli s tím, že chtějí udržet výsledek z prvního utkání, ale my jsme jim dokázali, kdo je lepší a zaslouženě postoupili do finále. Pro všechny, pro hráče i pro fanoušky to byl svátek!

Máte za sebou veledůležité zápasy proti City a Arsenalu, před sebou dvojutkání s AC Milán. Které další zápasy v sezóně považuješ za nejdůležitější?

Je jednoduché podívat se na rozpis a ukázat na zápasy s nejsilnějšími týmy. Ale o tři body se hraje ve všech utkáních, ne jen v těch s nejsilnějšími soupeři. V dosavadním průběhu sezóny jsme ztratili body s týmy, se kterými se to nemělo stát. Bohužel, stalo se, a my to musíme napravit. Musíme projevit hlad po vítězství i v těch zdánlivě nejjednodušších zápasech, abychom mohli pomýšlet na vítězství v ligové soutěži. 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.