Cizinecká legie: Obránci

V dalším díle tohoto seriálu se zaměříme na nejlepší legionáře v dresu United za poslední tři desetiletí na pozici obránce

Celkem 15 obránců z ciziny zamířilo v historii mezinárodní přestupové politiky Manchesteru United na Old Trafford. Představme si čtyři nejlepší.

Jméno: Jaap Stam 

Národnost: Holanďan 

Vzdálenost od Old Trafford: narozen v Kampen, 316 mil od Old Trafford

Podepsal: květen 1998 z PSV Eindhoven za 10,7 mil. liber

Působil: 3 sezóny (1998 – 2001); 127 zápasů, 1 vstřelený gól

Předchozí kariéra:  Holandský obr nastartoval svoji kariéru doma v Holandsku a v roce 1998 se jeho výkony jevily natolik dobrými a konzistentními, že se o něj rozpoutal boj napříč fotbalovou Evropou. Jaap si nakonec vybral Manchester a stal se v té době nejdražším holandským hráčem a nejdražším obráncem všech dob.

Co dokázal: Jeho počátky na Old Trafford nebyly zrovna jako z pohádky. Jeho první zápas, Charity Shield proti Arsenalu se mu vůbec, ale vůbec nepovedl a Jaap musel několik dlouhých měsíců bojovat o své místo v sestavě United. Nejistota základní sestavy mu však nedovolila zakrnět, a naopak, hnala ho neustále dopředu. A Jaap bojoval a pral se o místo v sestavě jako lev. Dostatečná rychlost, síla, vyrovnanost výkonů a skvělé čtení hry – to jsou hlavní vlastnosti, které z něj udělaly jednoho z nejlepších obránců na ostrovech. Stam vytvořil nezapomenutelnou stoperskou dvojici s Ronny Johnsenem, případně s Henningem Bergem. Stamův recept byl jednoduchý – tvrdostí a skvělým čtením hry vyhrát i zdánlivě ztracený souboj s útočníkem soupeře, který se snažil proniknout obranou United – a nutno podotknout, že se mu to dařilo výborně. Stal se základním stavebním kamenem týmu, který si v roce 1999 dokráčel pro Treble. V druhé polovině sezóny United především jeho zásluhou neprohráli dlouhých 33 zápasů v řadě. V sezóně 2000/2001 navíc obrana United vytvořila nový ligový rekord v nejmenším počtu obdržených branek.

Nezapomenutelný okamžik: Kdo si ještě pamatuje jeho neuvěřitelné zabránění gólu doslova v hodině dvanácté v zápase semifinále LM v roce 1999 proti Juventusu? Nebýt holandského kolosu, zřejmě by se United nikdy nevypravil na památný trip do Barcelony!

Odchod: Po neuvážených výrocích na adresu spoluhráčů a manažera ve své autobiografii byl raději odeslán expresní poštou do Lazia, které poslalo opačným směrem 16,5 miliónů liber.

Citát: "Jaap Stam – hráč nebo monstrum?" – Zinedine Zidane

 

Jméno: Nemanja Vidic 

Národnost: Srb 

Vzdálenost od Old Trafford: narozen v Titovo Uzice, 1082 mil od Old Trafford

Podepsal: leden 2006, ze Spartaku Moskva za 7 miliónů liber

Působil: 2006 –  , odehrál 167 zápasů a vstřelil 12 branek

Předchozí kariéra: Vidicova hvězda stoupala strmě vzhůru již od dob jeho působení v Crvene Zvezdě Bělehrad. Poté se Nemanja stěhoval v rámci slovanské kulturní oblasti do Moskvy, kde se stal jedním z pilířů Spartaku Moskva a zároveň pevnou součástí neprůstřelné srbské obrany v kvalifikaci na MS 2006, kam se Srbové bez problémů kvalifikovali. Sir Alex Ferguson viděl Nemanju jako ideálního parťáka k Riovi, a tak si předsevzal, že ho k United přivede.  To se také stalo.

Co dokázal: Agresivnost, tvrdost, odvaha, skvělá hra hlavou, schopnost vstřelit gól – to jsou jen některé z Vidicových předností. V minulých sezónách s Riem Ferdinandem po boku vytvořil pravděpodobně nejlepší stoperskou dvojici planety. I díky nim se United za období, kdy působí Nemanja u United, mohli radovat ze tří ligových titulů, trofeje pro vítěze Premier League a dvou ligových pohárů.

Nezapomenutelný okamžik: Po skvělých výkonech se Nemanja Vidic stává nejlepším hráčem Manchesteru v sezóně 2008/2009.

Citát: "Stoper od přírody. Jeho čtení hry je naprosto excelentní. Navíc je Nemanja tvrdý jako skála. Nikoho za sebe nepustí!" – Sir Alex Ferguson

Jméno: Patrice Evra

Národnost: Francouz 

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen v Dakaru, Senegal, 2809 mil od Old Trafford 

Podepsal: leden 2006, z Monaka za 5,5 milionů liber

Působil: 2006 – , ve 166 zápasech vstřelil 2 góly

Předchozí kariéra: V Senegalu se narodil, ve Francii vyrůstal. Počátky své kariéry strávil nedaleko za hranicemi své nové vlasti, v Itálii. Poté přestoupil do Nice a přes Monako se dostal až do Manchesteru United. Všichni, kdo obdivujete jeho útočné sklony, vězte, že to není samo s sebou. Patrice totiž začínal jako útočník a křídelník, teprve později se přesunul na levou stranu obrany. Gaffer ho podepsal jako náhradu za Gabriela Heinzeho.

Co dokázal: Velice kolísavé výkony v počátcích, skvělé dnes! Tak by se jednou větou dala charakterizovat kariéra Patrice Evry na Old Trafford. Poté, co se adaptoval na ostrovní fotbal, stal se z něj možná nejlepší levý obránce světa a své skvělé výkony potvrzuje i v letošní sezóně, ve které nastoupil dosud ke všem ligovým utkáním a jako jedinému z našich obránců se mu vyhla zranění. Rychlý, oddaný, inteligentní – to je Patrice Evra. Je nesmírně všestranný, a i proto je podle Sira Alexe schopen nastoupit klidně i ve středu obranné čtveřice. "Je to potenciálně nejmenší stoper na světě, ovšem s nejlepším čtením hry," prohlásil o něm náš manažer.

Nezapomenutelný okamžik: Úchvatné představení celého Manchesteru United proti AS Řím v Lize Mistrů v roce 2007. Vítězství 7:1 bylo pro Evru okořeněno také jeho prvním gólem v dresu United.

Citát: "Děkuji Bohu za to, že mi dovolil hrát za Manchester United." – Patrice Evra

 

Jméno: Ronny Johnsen 

Národnost: Nor 

Vzdálenost od Old Trafford: narozen v Sandefjordu, 616 mil od Old Trafford 

Podepsal: léto 1996, z Besiktase Istanbul za 1,2 mil. liber

Působil: šest sezón (1996 – 2002); 150 zápasů, 9 gólů

Předchozí kariéra: Skvělý obránce a příležitostný záložník se svému řemeslu vyučil v norských klubech a poté se již stěhoval za sluncem do Turecka, kde si ho v dresu Besiktase vyhlédl Sir Alex jako náhradu za Steva Bruce.

Co dokázal: Velké věci, a to i přesto, že byl více zraněný než zdravý. Celá jeho kariéra byla poznamenána zraněními, ale když hrál, zdobila ho agresivnost, která však znala své meze, a tak Ronny působil na hřišti nesmírně klidným a vyzrálým způsobem. S Manchesterem vyhrál čtyři ligové tituly a byl základním stavebním kamenem mužstva v sezóně 1999.

Nezapomenutelný okamžik: Neskutečný herní projev nejprve na pozici záložníka v semifinále LM v sezóně 1999 proti Juventusu a následně stejně kvalitní výkon na stoperu ve slavném barcelonském finále proti Bayernu Mnichov.

Odchod: v roce 2002 Johnsen odchází do Aston Villy

Citát: "Ronny Johnsen byl prostě nejlepší" – Sir Alex Ferguson

 

Další hráči, kteří si zaslouží alespoň vyjmenovat:

Mikael Silvestre, Francie (361 odehraných zápasů v letech 1999 – 2008)

Gabriel Heinze, Argentina (hráč sezóny 2004/2005)

Henning Berg, Norsko (1997 – 2000)

John Sivabeak, Dánsko (vstřelil první gól v éře Sira Alexe Fegusona) 

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.