Review: Manchester United vs. Manchester City

Manchester United včera zabral a po vítězství 3:1 nad městkým rivalem z Eastlands slaví postup do finále Ligového poháru

Ač se to před sezónou nezdálo a Ligový pohár neměl být vrcholem letošní sezóny, včerejší semifinálový zápas Manchesteru United s jeho odvěkým městským rivalem, Manchesterem City, dokázal, jak moc si hráči cení možného postupu přes City do finále. Je těžké posuzovat, zda včera hráčům více šlo o postup do finále, nebo o pokoření Manchesteru City v čele s Carlosem Tevezem, který United sestřelil minulý týden. Ať tak či onak, Manchester United se pomstil dokonale a zajistil si postup do finále League Cupu.

Manchester United a jeho hráči doufali, že se k nim konečně obrátí paní štěstěna, která je opustila minulý týden, kdy po skvělém výkonu, který však ztroskotával na výtečném Shay Givenovi, prohráli 2:1 a ve včerejším zápase tak museli dohánět manko z prvního zápasu.

Sir Alex Ferguson se rozhodl lehce pozměnit sestavu, přidržel se však rozestavení, které praktikuje ve velkých zápasech – tedy 4 – 5 – 1 s osamoceným Rooneym na hrotu, kterého podporovali především křídelníci Giggs s Nanim a pak také hráči ze středu pole – nejčastěji Michael Carrick.

Zápas začal ve velkém tempu, jen během prvních pěti minut si oba týmy připsaly několik rohových kopů, z nichž ovšem ani na jedné straně nezapršelo.

První nebezpečná situace vznikla před bránou City. Nezastavitelný Rooney si zpracoval dlouhý míč, obešel zcela bez problémů Richardse a z dvaceti metrů poslal míč na bránu. Given byl na místě.

Jen o několik minut později se o podobnou střelu pokoušel i Paul Scholes, jeho střela ale skončila těsně nad bránou kapitána hostí, brankáře Shaye Givena.

Gólové šance však nepřicházeli. Naniho centr, který neomylně směřoval na hlavu Wayna Rooneyho do malého pokutového území na poslední chvíli odvrátila obrana hostí. Neujala se ani hezká Giggsova střela. A protože ani Manchester City se nedokázal přes pozorně bránící hráče United v čele se skvělým, pozorným a nechybujícím van der Sarem, který se vytáhl především proti hlavičce Teveze, prosadit, šlo se do kabin za pro Manchester United nepříznivého stavu 0:0.

Nutno ještě podotknout, že utkání řídil železnou rukou obr Howard Webb, který si svojí muskulaturou, jasnými gesty a nekompromisními rozhodnutími dokázal zjednat klid. Jedinou žlutou kartu 1. poločasu obdržel Paul Scholes za faul na Wright – Phillipse.

Do začátku druhého poločasu vstoupili aktivněji hráči City a chvíli to vypadalo, že se Manchester United zapomněl v kabině. Z krátkého, leč poměrně ostřeho tlaku City vytěžil Richards krásnou střelu, kterou ovšem bezpečně zneškodnil van der Sar.

Poté už začal opět úřadovat Manchester United. V 52. minutě si zaplněný Old Trafford mohl poprvé zakřičet gól. Rooney si vzal na půlce míč, poslal ho přes půl hřiště na rozběhnutého Giggse, ten se neukvapil a nestřílel z úhlu, zasekl, podíval se, nahrál Nanimu, ten se i s obránci City zamotal do míče, který se nakonec odrazil k neobsazenému Scholesovi, který ho z hranice šestnáctky mezi nohama hostujícího obránce poslal k levé tyči bezmocného Givena. United vstřelili důležitý gól, který však ještě neznamenal postup. Bylo třeba využít toho, že jsou hráči na koni a vstřelit i gól číslo dva s nálepkou "postupový". A to se také povedlo.

Ještě než se tak stalo, stojí za pozornost skvělý Naniho průnik a centr, který před nabíhajícím Rooneym na poslední chvíli se šancí 50:50 na vstřelení vlastního gólu odvracel hostující Boyata.

Také ke druhému gólu ze 71. minuty se namotal opět velice dobře a aktivně hrající Nani. Vybruslil s míčem až do střelecké pozice, ale jelikož to měl na levou nohu, rozhodl se poslat kolmou přihrávku do vápna. Z té ještě nabíhající Fletcher nedokázal skórovat, ale podařilo se mu přiťuknout Carrickovi, který z úhlu s pomocí levé tyče překonal opět naprosto bezmocného Givena.

V tuto chvíli Manchester United postupoval a šlo o to udržet čisté konto. To už byl na hřišti v dresu City Stephen Ireland a Emanuel Adebayor, který se vrátil z Toga a nastoupil tak k prvnímu utkání po návratu z Černého kontinentu.

A byl to právě on, který stál na začátku akce vedoucí k prvnímu gólu City v utkání. Ade posunul na Bellamyho, který odcentroval, do centru vložil nohu Tevez a přes Ferdinanda přesně zamířil k levé tyči bezmocně plachtícího van der Sara. 2:1.

Za tohoto stavu se mělo opět jít do prodloužení. Proti byl však především Manchester, který si v závěrečných minutách vypracoval velké množství příležitostí, které ho mohly posunout do finále League Cupu. V největších šancích však selhali Carrick, jehož střela minula tyč Givenovi branky jen o centimetry a pak také Rooney, který nedokázal po skvělé Giggsově přihrávce "do kapsy" trefit branku.

A když se v 91. minutě nedokázal po Giggsově centru prosadit ani naskakující Fletcher, jehož zázračně vychytal Given, vypadalo to na prodloužení. Přišel však poslední roh zápasu. Manchester rozehrál tak rychle, že to nestačili zachytit ani televizní kamery, přišel centr, který našel hlavu rozběhnutého vagónu jménem Wayne Rooney a Old Trafford mohl propuknout v jásot.

Manchester United zvítězil 3:1, v součtu s prvním zápasem 4:3 a po zásluze jako lepší tým z obou zápasů slaví postup do finále Ligového poháru, kde se střetne s Aston Villou, která si postup zajistila už minulý týden v divoké přestřelce s Blackburnem.

Sestava United: van der Sar – Rafael (Brown) – Ferdinand – Evans – Evra – Nani (Valencia) – Fletcher – Carrick – Scholes – Giggs – Rooney

Žluté karty: Scholes, Nani

Góly: Scholes, Carrick, Rooney – Tevez