Cizinecká legie: Brankáři

Dnes si pečlivěji představíme nejlepší cizince na brankářském postu v Manchesteru United za posledních třicet let

Od roku 1980 podepsal Manchester United deset zahraničních brankářů, kteří se, někteří více, někteří méně, zapsali do historie Manchesteru United. Pojďme si je představit a zavzpomínat na úspěchy, kterých s Manchesterem United dosáhli.

1. Peter Schmeichel

Místo původu: Dánsko

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen v Kodani, 613 mil od Manchesteru

Podepsal: srpen/1991, z Bröndby Kodaň za 550 000 liber

Působil v Manchesteru: Osm sezón (1991 – 1999), odehrál 398 zápasů a vstřelil jeden gól

Co bylo předtím:

Ještě než začal svoji bohatou fotbalovou kariéru, živil se Peter prací v textilních továrnách. Fotbalovou kariéru nastartoval v Hvidore v roce 1984. Obr v bráně okamžitě nesmírně zapůsobil a velmi brzy se stěhoval do jednoho z nejslavnějších dánských celků, Bröndby Kodaň, s kterou vyhrál dánskou ligovou soutěž a prosadil se také v reprezentačním dresu. A právě zápasy na mezinárodní scéně přilákaly zájem velkých klubů z ciziny. V čele čekatelů na služby dánského mága stál také kouč Manchesteru United, Alex Ferguson. Podmínky přestupu a dohoda s klubem i Peterem byly brzy uzavřeny a Peter se tak v roce 1991 stěhoval na britské ostrovy. Jak se brzy ukázalo, 550 000 liber, které Manchester do Schmeichela investoval nebylo rozhodně do větru vyhozených. Peter si zamiloval Manchester a Manchester si zamiloval jeho. Začala se psát další slavná kapitola Manchesteru United.

Dojem:

Obrovský! Schmeichel neuvěřitelně rychle zapadl do stroje jménem Manchester United a skvělými výkony pomáhal United k vítězstvím a trofejím. V sezóně 1992/1993 vychytal 22 čistých kont a pomohl Manchesteru United k zisku ligového titulu.  Jeho bilance v Manchesteru byla neskutečná. 42% všech zápasů skončilo pro Manchester s nulou vzadu. Neskutečná jistota. Peter měl všechno! Briliantní na brankové čáře, ve vzduchu, skvělý v soubojích jeden na jednoho, kdy před útočníkem soupeře najednou vyrostla skála jménem Peter Schmeichel (svou roli sehrál i jeho dres velikosti XXXL), která vystavila forwardovi soupeře jasnou stopku. Skvělý dirigent obrany a mistr dlouhých výhozů, kterými pomáhal týmu zakládat smrtící a nesmírně rychlé kontry. Když po osmi letech opouštěl Old Trafford, trofeje hovořily za něj. Pět titulů pro vítěze Premier League, tři vítězství v FA Cupu, jeden League Cup a navíc vítězství v nejprestižnější evropské klubové soutěži, Lize Mistrů.

Nezapomenutelný moment:

Milióny skvělých zákroků – ale v paměti zůstává něco jiného. Manchester United prohrává ve finále Ligy Mistrů v roce 1999 1:0 a Schmeichel běží pomoci útočníkům do vápna. Kope se roh. Schmeichel vytváří ve vápně neskutečný chaos, Giggs střílí a Sheringham usměrňuje míč do sítě. Krásné okamžiky! Schmeichel je na vrcholu.

Loučení:

V sezóně 1999 odehrál 60 zápasů a byl na vrcholu. Po skončení veleúspěšné sezóny však zamířil do Sportingu Lisabon.

Sir Alex Ferguson:

"Schmeichel byl nejen můj nejlepší nákup v historii, on byl nejlepší nákup století!" 

 

2. Edwin van der Sar

Místo původu: Holandsko

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen ve Voorhoutu, 294 mil od Manchesteru

Podepsal: léto 2005, z Fulhamu za nezveřejněnou cenu

Působil v Manchesteru: 2005 – , 198 odchytaných zápasů

Co bylo předtím:

Do světa velkého fotbalu se dostal poměrně pozdě. Smlouvu v Ajaxu Amsterodam podepsal až ve svých dvaceti letech. V Holandsku vydržel do roku 1999, potom přestoupil do Juventusu Turín a přes Fulham, kde podával skvělé výkony, se dostal až na Old Trafford. 

Dojem:

Neskutečný! Van der Sar konečně ukončil období, kdy Manchester marně hledal jasnou brankářskou jedničku a ikonu v bráně, která Manchesteru United od dob fenomenálního Schmeichela scházela. V dresu Manchester United vytvořil impozantní rekord v neprůstřelnosti, když udržel čisté konto dlouhých 1311 minut, což mu vyneslo trofej pro nejlepšího evropského brankáře roku 2009. Vysoký, klidný, s nesmírně konzistentními výkony, to jsou atributy, které zdobí van der Sara už léta.

Nezapomenutelný okamžik:

 Chycená penalta ve finále Ligy Mistrů v moskevských Lužnikách. Anelka se rozbíhá, střílí, van der Sar reaguje tygřím skokem,vyráží střelu, zvedá ruce nad hlavu a zvedá stavidla nesmírné vlny štěstí. Manchester United po devíti letech opět zvedá nad hlavu pohár pro vítěze Champions League.

Sir Alex Ferguson:

"Myslím si, že Edwin se dostal na úroveň Petera Schmeichela. Nemohu určit, který z nich je lepší. To prostě není možné. Peter byl úžasný, ale Edwin se mu vyrovnal.

 

3. Fabien Barthez

Místo původu: Francie

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen v Lavalanetu, 724 mil od Manchesteru

Podepsal: v roce 2000, z Monaka za 7,8 miliónů liber

Působil v Manchesteru: 2000 – 2003, odchytal 139 utkání

Co bylo předtím:

Barthez odchytal více jak 200 utkání ve Francii, kde vystřídal dresy Toulouse, Marseille a Monaka, odkud odešel na Old Trafford

Dojem:

Do Manchesteru přicházel jako světový a evropský šampión. Očekávání byla vysoká. Barthezovi se velmi povedla hned první sezóna na Old Trafford, kdy udivoval Divadlo snů především skvělými reflexy a také odvážnými kličkami uvnitř vlastní šestnáctky. Fanoušci si pamatují jeho hbitost, silný charakter a svítící lebku.  

Nezapomenutelný okamžik:

V roce 2002 vychytal neskutečným způsobem Didiho Hamanna a přispěl tak výraznou měrou k vítězství Manchesteru nad Liverpoolem

Loučení:

Ztratil místo brankářské jedničky ve prospěch Tima Howarda a odešel zpět do Francie, kde oblékl dres Marseille. 

Sir Alex Ferguson:

"Fabien je mazaný jako liška. Vzdorný, vždy se usmívající, stále svobodomyslný. Všechny tyto své atributy se odrážejí i v jeho hře." 

 

4. Tim Howard

Místo původu: USA

Vzdálenost od Old Trafford: Narozen v Severním Brunšviku, stát New Jersey, 3370 mil od Manchesteru

Podepsal: 2003z z klubu MetroStars za 2,3 miliónů liber

 Působil v Manchesteru: 2003 – 2006, odchytal 77 utkání

Co bylo předtím:

Basketbalová a fotbalová hvězda jako dítě, skvělý gólman jako dospělý. Tim Howard začínal v týmu North Jersey Imperials, odkud přestoupil do MetroStars (dnes New York Red Bulls), týmu, který hrál MLS. Jeho skvělé výkony zaujaly skauty Manchesteru United a Tim se stěhoval na Old Trafford, kde nahradil odcházejícího Fabiena Bartheze. 

Dojem:

V první sezóně oslnil a hned získal s klubem trofej za vítězství v FA Cupu. Mnozí si pamatují jeho neuvěřitelné zákroky, jeho chybou však bylo, že trpěl nevyrovnaností výkonů a tím, že se nikdy nestal jasnou brankářskou jedničkou v dresu United (konkurence Roye Carrola). Ve chvíli, kdy přišel na Old Trafford Edwin van der Sar, byl jeho osud zpečetěn. Měl v sobě obrovský potenciál, který však bohužel nedokázal na Old Trafford plně rozvinout.

Nezapomenutelný moment:

Slavné derby proti Manchesteru City v rámci FA Cupu v roce 2004. V této sezóně se stal Howard nejlepším brankářem Premier League. 

Loučení:

v roce 2006 podepsal v Evertonu a dodnes tam plní roli brankářské jedničky.

Sir Alex Ferguson:

"Je nesmírně agilní, odvážný, rychlý a má nesmírnou sílu v nohou, což mu umožňuje předvádět neuvěřitelné zákroky." 

 

Další zahraniční brankáři v dresu United:

Raimond van der Gouw, Holandsko

Tomasz Kusczcak, Polsko

Mark Bosnich, Austrálie 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.