Review: Birmingham City – Manchester United

Manchester United remizoval s Birminghamem na jejich hřišti St. Andrew´s Ground 1:1 a do tabulky si připsal jeden bod.

Celou Anglii sužují sněhové srážky. Vzhledem k této velmi nepříznivé situaci je odloženo velké množství zápasů nejen na ostrovech, ale i po celé Evropě. Jeden z mála zápasů, který se uskutečnil, bylo střetnutí Birminghamu s Manchesterem United. Manchester stále postrádá dvojici důležitých stoperů, Rio Ferdinanda a Nemanju Vidiče, což znamená dlouhodobou citelnou ztrátu v obraně. I přes to přijeli ďáblové do Birminghamu plní odhodlání zde zvítězit a přerušit jedenácti zápasovou šňůru Brums bez porážky v lize. Naopak s Manchesterem United nedokázali v posledních jedenácti vzájemných zápasech zvítězit ani jednou. Ale ani jedna z těchto sérií se dnes nepřerušila.

Red devils nastoupili do venkovního duelu s tradiční sestavou 4-5-1. Rooney na hrotu podporován Parkem a Valenciou. A tříčlenné středové složení zálohy naznačovalo defenzivní a tvořivý styl hry. V obraně na stoperech nastoupil Johny Evans a Wes Brown. Kapitánskou pásku si navlékl Patrice Evra.

V Birminghamu na St. Andrew´s Stadium bylo zataženo, ale nesněžilo. Bylo chladno, teplota -4°C

Průběh prvního poločasu:

Od prvních minut jsme mohli z hlediště slyšet příznivce našeho týmu, kteří přijeli Rudé ďábly podpořit. Terén byl pro hráče tvrdý a obtížný. Do zápasu jsme vstoupili velmi aktivně. Od úvodu jsme drželi míč na svých kopačkách a na konci 3´se ke střele dostal Fletcher, tu ale obrana Brums zblokovala na roh. Agresivně naladěná mužstva poté hrála poněkud opatrně dopředu. Proběhlo několik soubojů uprostřed pole. Dobře jsme drželi míč. Na začátku 15´ se o střelu pokoušel Scholes, ale ta mu nesedla, i přes to z toho byl rohový kop. V úvodu 16´ jsme zahrávali přímý volný kop od postranní čáry na půli soupeře, ale nic z něj nebylo. Dobrý pohyb fotbalistů United dělal Birminghamu značné starosti, naši hráči vyčkávali na chybu protivníka a dobře kombinovali. Ve 24´se po centru Roonyeho se dostal k míči Valencia, ale ze vzduchu ho netrefil. Následně si tito dva role prohodili. Valencia skvěle vybídl k šanci Rooneyho, který šel sám na Harta, ale ten včas vyběhl a znemožnil našemu útočníkovi dobře zakončit. Na začátku 31´ byl před šestnáctkou faulován Scholes a pro United se naskytla dobrá palebná pozice z přímého kopu. Ten rozehrál Rafael, ale napálil pouze zeď. Ve 32´po dobré kombinaci ve středu pole poslal Fletcher do šance Parka, se kterým se ale dobře vracel Carr a nedovolil mu zakončit. Ve 36´ se ke střele po dobré přihrávce Rooneyho dostal Park a poté i Carrick, ovšem jejich střely byly zblokovány. Ve 37´ se ke střele ve vápně dostal Rafael a po něm znovu Carrick, ale jeho střela neměla razanci. Ve 38´ vykopával gólman Hart a míč se dostal až k na hrotu osamocenému Jeromovi, který svou aktivitou vybojoval roh. Po jeho exekuci nedokázali naši hráči dobře odkopnout míč. Zaváhali a po zmatku ve vápně se ke střele dostal autor zrodu akce Cameron Jerome a poslal balón do sítě za bezmocného přihlížení Kuszczaka, který si na míč do té doby prakticky nesáhl. Od 39´ bylo skóre – 1:0 United se snažili rychle odpovědět, ale Birmingham se okamžitě uchýlil k houževnaté defenzivě. Ve 43´ dostal Darren Fletcher první žlutou kartu zápasu za zákrok na Bowyera u kterého byl pozdě se svým skluzem. Rozhodčí nastavil ve druhém poločase dvě minuty. V těch se nic zásadního neudálo a tak první půle skončila výsledkem 1:0 pro Birmingham.

Průběh druhého poločasu:

Po prvním poločase jsme prohrávali a tak nezbývalo než se snažit zápas otočit v náš prospěch. V 47´ už to ale mohlo být už 2:0. Po rohovém kopu nastal další zmatek v našem pokutovém území a míč se dostal opět na kopačky Jeroma. Tentokrát ale střílel doprostřed brány, kde byl dobře pozičně postavený Kuszczak, který ránu zneškodnil. V 53´ se k hlavičce po centru Evry dostal Rooney, ale stál v offsidu. V 55´ se k hlavičce po rohovém kopu dostal Brown, ale ta byla zblokována. Poté oba týmy sváděly ostré souboje ve středu pole. Na United byla znát ztráta sebedůvěry a pohoda z prvního poločasu. Několik nepřesností na obou stranách šance nepřinášely. V 62´ se najednou do protiútoku dostali hráči soupeře, ale Jerome naštěstí nevyřešil situaci dobře a špatně přihrál. V 63´ bylo rázem srovnáno. Po závaru a zblokovaných střelách Rooneyho a Scholese ve vápně se míč dostal k Evrovi, který ho hned nacentroval před bránu na Rooneyho. Ještě před ním si ho ale do vlastní brány nasměroval obránce Dann. Po dočasných obavách zda to nebyl offside hlavní sudí gól uznal – 1:1 V 65´ přišlo první střídání United. Ryan Giggs vytřídal Park ji-Sunga. Vyrovnávací gól ďáblům velmi pomohl. Vzchopili se a opět začali prezentovat svou hru a to i díky Giggsovi. Byla k vidění dobrá kombinace i přesnější přihrávky. V 72´ se ovšem do velké šance sám před Kuszczka dostal Chucho Benitez, ale náš gólman skvěle zasáhl a zlikvidoval tento pokus. V 76´ dostal žlutou kartu obránce Carr za ostrý zákrok na pronikajícího Evru. V následné 77´zahrával z levé strany volný kop Rooney, ale ten obrana Brums odrazila na roh. Na konci 79´ po pěkné souhře United centroval Evra, ale Hart tento střílený centr zachytil. V 80´ viděl po faulu další žlutou kartu Larsson. V 81´ se ke střele dostal Scholes, ovšem mířil nad bránu. Následně Paul Scholes střídal, když ho nahradil hráč s číslem 32, Mame Biram Diouf, který nastoupil ke svému prvnímu utkání za United. V 84´ trochu zbytečně zastavil Fletcher pronikajícího Jeroma, za což viděl druhou žlutou kartu, po které následovala červená a Darren byl nucen opustit plac a United tak dohrávali zápas o deseti. V 85´ přišla velká příležitost domácích, ale Kuszczak výborně zastavil střelu zcela volného Beniteze. Hra byla velmi napínavá a atmosféra houstla. Hráči k sobě přistupovali velmi tvrdě a nevybíravě a sváděli jeden osobní souboj za druhým. Šance však nepřicházeli. Rozhodčí ve druhém poločase překvapivě nastavil dalších 6 minut. Hráči jakoby nechtěli riskovat a snažili se držet remízu. Žádné vážnější možnosti k vidění nebyly. V 96´ fauloval Brown Jeroma a viděl za to žlutou kartu, po kterém se naskytla možnost pro domácí. Blížil se závěr a tento volný kop tak byla poslední šance zápasu. Tento volný kop jsme si pohlídali a další centr do vápna znamenal offside. Po následném odkopu Kuszczaka byl zápas sudím Clattenburgem ukončen. Utkání skončilo zřejmě spravedlivým výsledkem – 1:1.

Základní sestava Manchesteru United: Kuszczak- Rafael, Brown, Evans,  Evra- Park, Carrick, Scholes, Fltecher, Valencia-  Rooney

Lavička:  Amos, Fábio, Neville , Anderson, Giggs, Diouf, Owen

Základní sestava Birminghamu City: Hart- Carr, Johnson, Dann, Ridgewell- Larsson, Ferguson, Bowyer, McFadden- Jerome, Benitez

Lavička:  Taylor, Phillips, Fahey, McSheffrey, Quedrue, Johnson, Taylor

Góly: Manchester United- 64´ Dann (vlastní)

Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:

Tomasz Kuszczak (7,5) – V první půli mnoho práce neměl a za gól nemohl. Ve druhém poločase si vše vynahradil. Výbornými zákroky a skvělou poziční hrou pomohl udržet remízu 1:1. Odchytal kvalitní zápas.

Rafael da Silva (6) – Odehrál slušný zápas. Snažil se na pravé straně podporovat útok a bránění mu také celkem šlo, i když zbytečným faulům se nevyrovnal.

Wesley Brown (6,5) – Odehrál standartní zápas. Chyby nedělal. Obranné povinnosti splnil. V 96´ dostal žlutou kartu.

John Evans (6) – Dobře bránil. Byl důrazný, ale chybám se nevyvaroval. Od jeho kopačky se míč nešťastně odrazil k Jeromovi, který vstřelil první gól zápasu. Oba střední obránci si ovšem nepohlídali několik nebezpečných výpadů soupeře, které musel hasit Kuszczak.

Patrice Evra C (8) – Po jednozápasové pauze odpočatý Evra opět hýřil aktivitou. Skvělý výkon. V zápase se snad nezastavil a kromě dobrého bránění vydatně podporoval útok. Patriceho další krásný zápas s kapitánskou páskou na ruce, ve kterém zařídil vyrovnávací gól na 1:1.

Park Ji-Sung (6) – Odehrál dobrý zápas. Byl vcelku aktivní. Dobře tvořil hru. Možná se měl párkrát odhodlat ke střele. Několik dalších pokusů mu obránci Birminghamu zblokovali. Ve druhém poločase tolik vidět nebyl a střídal v 65´.

Michael Carrick (6,5) – Dobrý zápas. Vcelku ovládal střed hřiště. Zapojoval se do útočení a dobře se i vracel. Méně fauloval a možná i proto nebyl tolik vidět jako Fletcher.V kombinaci dobrý.

Paul Scholes (6,5) – Zkušený záložník dobře tvořil a snažil se často i o střelbu. Směrem dozadu to také nebylo až tak špatné. Odehrál průměrný zápas.

Darren Fletcher (7) – Hrál skvěle. Důrazný a neústupný, dobrá kombinace a tvořivost. Byl vepředu i vzadu hodně vidět a předčil svým výkonem Carricka. Ve 45´ dostal žlutou kartu a v 84´ byl po druhé žluté trochu zbytečně vyloučen, ačkoliv svůj díl viny na ní nese nepřesným rozhodnutím i Mark Clattenburg.

Antonio Valencia (7) – Hrál pěkně. Aktivní od prvních minut. Zodpovědně se vracel i dozadu. V závěru zápasu ho už ale tolik vidět nebylo. Neměl dnes tolik možností vepředu, ale stoupající tendence jeho výkonů pokračuje.

Wayne Rooney (6,5) – Opět sám na hrotu. Dobře se nabízel a snažil se připravovat šance i spoluhráčům. Dobrý pohyb dělal obraně domácího týmu problémy. Nezastavil se ani na chvíli, ale touha po vítězství zůstala nenaplněna možná i proto, že on sám byl v druhém poločase nevýrazný.

Hráči, kteří střídali:

Ryan Giggs (6,5) –  Na hřiště přišel v 65´ za stavu 1:1. Jeho přítomnost byla znatelná. Dobře kombinoval se spoluhráči a vymýšlel akce.

Mame Biram Diouf (nehodnoceno) – Byl to pro něho velký debut v červeném dresu Red devils. Přišel na hřiště v 82´. Za krátký čas toho moc nepředvedl, ale bylo určitě dobře, že zažil tuto výjimečnou chvíli.

Muž zápasu: Patrice Evra

Ostatní zápasy:

Nezvykle silná nepřízeň počasí citelně postihla ostrovy Velké Británie stejně, jako prakticky celou fotbalovou Evropu. Odloženo je tak velké množství zápasů ve velšské, skotské i všech soutěžích anglické ligy. Kritická situace postihla také nejvyšší anglickou soutěž, a proto muselo být i zde hned několik zápasů nuceně odloženo.  Dnes se tedy z tohoto důvodu odehrály pouze dva zápasy 21. kola Premier league a tudíž jsme nyní jen bod za vedoucí Chelsea, minimálně do jejího střetnutí s Hullem. Další fakt který nás těší je, že Arsenal doma jen remizoval a ztratil cenné body, když v závěru utkání zachránil remízu český hráč Tomáš Rosický. Zítra by se měl odehrát jen jediný duel, ale je dost možné, že i ten bude odložen. V pondělí je pak naplánována dohrávka kola. Zde je tedy přehled ostatních (ne)odehraných zápasů :

Sobotní zápasy (9.1.)

Hull City – Chelsea Odloženo

Fulham – Portsmouth – Odloženo

Sunderland – Bolton – Odloženo

Burnley  – Stoke – Odloženo

Wigan – Aston VillaOdloženo

Arsenal – Everton 2:2 (hráno za vydatného sněžení)

Nedělní zápasy (10.1.):

West Ham – Wolverhampton

Liverpool – TottenhamOdloženo

Pondělní zápas (11.1.):

Manchester City – Blackburn

*(Barevně jsou vyznačeni naši největší konkurenti v boji o ligový titul)

Další zápas by nás měl podle rozpisu čekat v sobotu (16.1.), kdy na Old Traford hostíme dalšího nováčka soutěže Burnley, který nás na podzim dokázal na svém stadionu porazit 1:0.