Ronaldo vs. Valencia, aneb mezera zaplněna?

Do neustálého sporu mezi „ronaldofily“ a „zbytkem webu“ jsem se rozhodl vnést nové světlo. Nechme promluvit statistiky posledních dvou ročníků Premier League

Není sporu o tom, že Cristiano Ronaldo toho prozatím ve světovém fotbale dokázal mnohem více než skromný ekvádorský záložník, který do světa velkého fotbalu nahlédl pouze v průměrném Wiganu.

Zatímco Ronaldo odešel v létě za magických 80 miliónů liber do Realu Madrid, Antonio Valencia se stěhoval za zlomek této částky (16 miliónů) na Old Trafford. Mnozí ho začali okamžitě srovnávat s Ronaldem a vyjadřovali množství pochybností o tom, zda je tento takřka neznámý záložník schopen zacelit mezeru po Ronaldově odchodu.

Většina se shodovala na tom, že Ronaldo je jen jeden a nahradit jej prostě nejde. A už vůbec ne Valenciou. Jediným, kdo přicházel v úvahu, byl Franck Ribery, ovšem jeho cena byla v létě astronomická. Sir Alex Ferguson vsadil tedy na mladého reprezentanta Ekvádoru.

Psát zde své subjektivní postřehy by nebylo k ničemu. Polovina webu by se za mě postavila, druhá polovina (ronaldofilové), by mě roztrhala.

Nechme tedy promluvit čísla ze sezóny 2007/2008 (reprezentující Ronalda) a čísla z dosavadního ročníku Premier League (reprezentující Antonia Valenciu).

Zaměříme se na prvních 26 zápasů obou hráčů (tolik jich odehrál dosud Valencia).

Cristiano Ronaldo 

Cristiano Ronaldo vstřelil v prvních 26 zápasech sezóny 2007/2008 10 branek.

Góly v Premier League

2 proti Stoke

2 proti Hullu

2 proti West Hamu

1 proti WBA

1 proti Boltonu (penalta)

Asistence v lize: 2

Góly v ligovém poháru: 2 (Boro a Derby)

 

Antonio Valencia 

Antonio Valencia vstřelil ve svých prvních 26 zápasech za Manchester United 7 branek

Góly v Premier League

1 proti Boltonu

1 proti Evertonu

1 proti West Hamu

1 proti Wolves

1 proti Wiganu

Asistence v Premier League: 5

Góly v Champions League: 2 (proti CSKA Moskva) 

Ronaldo nebo Valencia?

Cristiano Ronaldo byl před sezónou 2007/2008 zraněn, což se mohlo, ale také nemuselo podepsat na jeho formě. Dobrá, lehký handicap pro Ronalda. Výhody? Ronaldo nebyl striktně vázán na kraji zálohy, hrál prakticky, kde se mu zachtělo, což pro něj byla jistě výhoda. Celý klub hrál na Ronalda, což mu jistě nemálo pomohlo.

Antonia Valencia. Výhody? Oproti Ronaldovi žádné nevidím. Nevýhody? První sezóna v Manchesteru United a s tím i tlak, který je na něj vyvíjen (přechod z lokálního klubu, jakým Wigan je, nemohl zůstat bez problémů). Jeho striktní vázanost na pravou stranu záložní řady a s tím spojené defenzivní povinnosti.

Splnil Valencia očekávání do něj vkládaná? Jistě ano. Nahradil plně Cristiana Ronalda? Věc diskutabilní. Opusťmě chvíli madeirského rodáka Cristiana Ronalda a podívejme se na Antonia Valenciu ve srovnání s jinými hráči Premier League.

Frank Lampard vstřelil o jeden gól více. Ale pět z jeho šesti branek padlo z pokutových kopů. Steven Gerrard vstřelil prozatím pět branek. Dvě z toho padly z pokutových kopů. Benayoun, Anelka a Kevin Doyle se trefili stejně jako Valencia pětkrát. A co typově podobní hráči a záložníci jako James Milner, Ashley Young, Shaun Wright-Philipps, Deco, Ballack, Steven Ireland či Duff? Ani jeden z nich se k Valenciovi ani nepřiblížil. Všichni vstřelili minimálně o dva góly méně.

Já bych řekl, že poměrně přiznivé srovnání pro hráče, který působí na Old Trafford teprve půl sezóny.

"Média prorokovala, že Manchester United půjde po odchodu Ronalda výkonostně dolů," poznamenal po zápase s Wiganem Sir Alex Ferguson.

"Ronaldo je neuvěřitelným hráčem a jeho přínos pro každý tým na světě by jistě byl obrovský. My jsme ale pozměnili styl naší hry. Teď máme Antonia Valenciu, který se stále zlepšuje. Ronalda na pravém křídle nahradil velmi dobře. Je úplně jiný než Ronaldo. Je to velmi tichý chlapec, je velice skromný a je rád za svoje místo v sestavě. Víme o něm, že dokáže hrát i na jiných pozicích, ale zatím jsme spokojeni s jeho místem na pravé straně záložní řady a není důvod ho zkoušet někde jinde. Z Antonia bude jednou velká hvězda,“  uzavřel manažer. 

Jak jsem slíbil, nic nekomentuji a ponechávám na posouzení Vás všech, milí čtenáři, zda Antonio Valencia nahradil portugalskou hvězdu Cristiana Ronalda. 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.