Review: Manchester United – Wigan Athletic

Poslední zápas roku 2009 žádné překvapení nepřinesl a Manchester United v něm dokázal velmi snadno přehrát Wigan výrazným výsledkem 5:0.

 

 

 Na domácím stadionu si United s přehledem poradili se svým soupeřem, kterého jsme tuto sezónu již dokázali jednou porazit a to vysokým skóre 0:5. Nicméně to se nám podařilo zopakovat i nyní a celkové skóre v této sezóně s Wiganem tedy činí 10:0 pro United. Náš tým už nebrzdí velký počet zraněných hráčů a tak Sir Alex Ferguson může stavět stabilní, tvořivou, ofenzivně i defenzivně silnou sestavu. Opět jsme vedle sebe mohli vidět Fletchera s Carrickem ve středu pole a na stoperské dvojici nastoupili Vidič s Brownem.

Průběh prvního poločasu:

Naši hráči měli velmi aktivní vstup do utkání a během prvních 4 minut šlo do pokutového území několik centrů. Velmi povedený ofenzivní fotbal jsme dokázali proplést prakticky celým utkáním. Ve 3´střílel z úhlu po zemi Valencia, ovšem Krikland byl pozorný. Na druhé straně o sobě dal vědět nejlepší střelec hostů Rodallega, ale tečovaná střela nenadělala Kuszczakovi mnoho starostí. Míč byl poté především na kopačkách našich fotbalistů, a však Ti se do výraznějších možností nedostávali a pouze kombinovali. V 15´ dobře vyvezl míč Valencia, nahrál jej Rooneymu a ten odcentroval na Berbatova. Jeho hlavička ale neměla patřičnou razanci. V 18´ po nenápadné akci dostal před šestnáctkou míč Rooney, posunul ho na Berbatova a ten se rozběhl k bráně. V pokutovém území byl následně čistě zastaven a rozhodčí správně penaltu neodpískal. Ihned po té jsme Wigan uzavřeli v jejich velkém vápnu. Nejprve Rooneyho dalekonosnou, tvrdou střelu vyrazil Kirkland na roh. Po jeho zahrání se k míči dostal Vidič, který vystřelil, ale míč v cestě do brány zastavil dobře pozičně postavený Schraner. Poté se Wiganu nepovedlo míč odkopnout pryč a dostal se k němu Rooney, který neprve krásně oklamal hráče hostí a následně z úhlu z levé strany výborně vystřelil. Jeho ránu ale zastavila tyč! Po chvíli se ještě do dobré možnosti dostal Berbatov, ale jeho pokus brankář Wiganu tečoval a střela v bráně neskončila. Napínavá pětiminutovka gólem neskončila, i nadále však United pokračovali ve své útočné hře, která záhy začala přinášet sladké ovoce. Na konci 27´zatáhl míč po straně Valencia, posunul ho na Rafaela, který okamžitě odcentroval na nabíhajícího Rooneyho a ten jej ze vzduchu poslal za Kirklandova záda – 1:0. Netrvalo dlouho a United udeřili podruhé. Na začátku 31´dostal na křídlo přihrávku Valencia a ten míč velmi chytře přihrál do druhé vlny na hranici šestnáctky Carrickovi,který z první po zemi vypálil a prostřelil Kirklanda i ostatní hráče před sebou podruhé – 2:0. Ve 33´zkoušel zahrozit z dálky Thomas, ale bránu netrefil.  Naprosto dezorientovaná obrana soupeře si vůbec nevěděla s Rudými ďábly rady. Ti si vytvořili velký útočný tlak a Wigan prakticky do ničeho nepouštěli. Výborná spolupráce a souhra našeho týmu nám dovolovala diktovat tempo zápasu. Naši hráči se tak nadále dostávali k bráně soupeře, ale v těchto chvílích většinou pokusy končily pouze zblokovanou střelou nebo nepřesných centrem. Herní převaha byl znatelná. A po jedné z dalších akcí přišel další gól. Ve 45´ po parádní souhře celého týmu se míč dostal na středový kruh k Vidičovi, ten jej posunul na Valenciu ten na Carricka a ten na Rafaela, který se zjevil na hranici šestnáctky neobsazen. Otočil se s míčem a vypálil po zemi střelu, na kterou si Kirkland sice sáhl, ale která skončila za jeho zády – 3:0. V úplném závěru poločasu zkoušel ještě štěstí hostující Gomez, ale tečovaná střela šla mimo. Chvíli na to rozhodčí ukončil první půli, po které United zaslouženě vedli – 3:0.

Průběh druhého poločasu:

Po prvním poločase, ve kterém jsme měli výraznou herní převahu, začala druhá půle. Na začátku druhého poločasu hosté vystřídali jejich brankáře. Místo Kirklanda si do brány stoupl Pollitt. Red Devils pokračovali tam, kde po 45 minutách skončili. Nejprve se ve 47´ke střele dostal Rooney, ale jeho pokusu chyběla razance. United opět dobře kombinovali a bezradná obrana jenom přilhlížela tomu jak narůstá skóre na výsledkové tabuli. V 50´ se ocitl ve vápně neobsazen Berbatov a šajtlí poslal míč po zemi k levé Pollittově tyči – 4:0. Pak v 51´ střílel z pravé strany po zemi Valencia, ale na střelu si gólman počíhal. V 53´ po pěkné souhře na levé straně velkého vápna a dvou po sobě jdoucích patičkách se míč dostal k Berbatovovi, který jej nacentroval na hlavu Rooneyho a ten hlavičkou trefil břevno! Drtivý tlak United, kteří neměli dost, rostl. Naprosto rozpadlá obrana Wiganu na sebe nechala plivat. Manchester United si s protihráči hráli jako kočka s myší. Jak se říká, když se daří, pak vychází všechno (viz. Man Utd 7:1 AS Řím). Wigan se ale ještě nevzdával, několikrát nebezpečně zahrozil a nechal vyniknout našeho gólmana. Nejprve se po narážečce ocitl ve velké šance N´Zogbia, ale tváří v tvář Kuszczakovi bránu netrefil a následně se dostal k dobré střele i Rodallega, ale Kuszczak byl u tyče připraven zasáhnout. Poté se kormidla opět chopili United. Dvakrát po sobě zahorzil Berbatov, ale poprvé to byla snadná technická střela a podruhé byl vytlačen do úhlu, kde odcentroval pouze do náruče Pollittovi. V 68´přišlo hromadné střídání a na hřiště přišla mladá naděje United. Welbeck nahradil Berbatova, Fábio Evru a Anderson Vidiče. United nyní se soustředili na to, aby zbytečně neinkasovali. Po sérii přihrávek mezi našimi obránci přišla v 75´další nádhera. Rooney na polovině převzal míč, zatáhl ho středem a před šestnáctkou ho brilantně načasovanou přihrávkou naservíroval ve vápně volnému Valenciovi, který ve složité pozici míč šajtlí krásně trefil tak, že obstřelil gólmana Wiganu a stanovil konečné skóre – 5:0. V 79´ nastal krátký vzruch na druhé straně. Do šance se z ničeho nic po tečovaném centru N´Zogbii dostal k hlavičce Rodallega, ale Kuszczak předvedl své skvělé poziční postavení a ránu zlikvidoval. Na druhé straně šla rána Rooneyho z 81´ vysoko nad. V 84´ se po centru Andersona dostal k míči Welbeck, ale míč natečoval pouze do gólmana hostí. Poté přišla další pěkná akce ďáblů, ale Welbeckova střela byla zblokována. Tvrdá rána Andersona o několik sekund později šla nad bránu. Utkání již pomalu spělo ke svému závěru. Rozhodčí ještě nastavil povinné 3 minutky, ale ty už nic nepřinesly a tak zápas skončil konečným výsledkem – 5:0.

Sestava Manchester United: Kuszczak- Rafael da Silva, Brown, Vidič Evra- Valencia, Carrick, Fletcher, Park- Berbatov, Rooney

Lavička:  Amos, Fábio, Neville, Obertan, Anderson, Owen, Welbeck

Sestava Wiganu: Kirkland – Melchiot, Boyce, Barmble, Fiueroa – Cho, Thomas, N´Zogbia, Scharner, Gomez, Rodallega

Lavička: Amaya, McCarthy, Sinclar, Pollitt, Koumas, Scotland, Edman

Góly: Manchester United – 28´ Rooney, 32´ Carrick, 45´ Rafael, 50´ Berbatov, 75´ Valencia

Žluté karty:Wigan Athletic – 58´ N´Zogbia

Rozhodčí: Lee Mason

Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:

Tomasz Kuszczak (7,5)- Již jsme si zvykli na jeho výpomoc při absenci van der Sara. Dnes ukázal, proč chytá právě on. Wigan mnoho střel nevyprodukoval, ale ty které šly na Tomasze, byly velmi náročné. On si s nimi ale skvěle poradil a předvedl několik výborných zákroků. Udržel cenné čisté konto.

Rafael da Silva (7)- V obraně mnoho starostí neměl a když ano, dokázal si dobře poradit. Vstřelil třetí gól Manchesteru a na první nahrál. Podporoval útok a celý zápas byl velmi aktivní.

Wesley Brown (6,5)- Dobrý výkon. Sice pouštěl hráče Wiganu ke střelám, ale jinak si odehrál svoje. Mnoho práce neměl.

Nemanja Vidič (6,5)- Standardní  výkon. S Wesem neměli dnes mnoho starostí. Hlídali zadní vrátka a až na několik zaváhání, která pokryl Kuszczak, si vedli dobře.  Vidič střídal v 68´, aby se případně zbytečně nezranil.

Patrice Evra C (7)- Hrál slušně. Sice to nebylo naplno, ale i tak velmi výrazně podporoval útok. V zadu moc potřeba nebyl. V 68´střídal, aby štřil síli do dalších bojů.

Antonio Valencia (9,5)- Vynikající představení Valencii. Velice aktivní a nebezpečný po celou dobu zápasu. Viděli jsme počínání ekvádorského křídelníka v plné parádě. Přes něho byla vedena většina akcí z pravé strany. Vstřelil pátý gól zápasu a na druhý a třetí přihrál.

Michael Carrick (8)- S Fletcherem ovládali střed hřiště. Zákládali nebezpečné akce a soupeřům v těchto prostorách nic nedovolili. Carrick vstřelil druhý gól utkání.

Darren Fletcher (8)- Stejně jako Carrick byl pánem středu pole. Odehrál dobrý zápas a výrazně se podílel na obrazu dnešní hry.

Park Ji-Sung (7)- Ač se mi to nechtělo věřit, Park dnes předvedl kvalitní výkon. Na křídle byl velmi aktivní, rozjížděl akce a dobře kombinoval. Možná věděl proč, ale nepokoušel se o střelu, ale i tak byl jeho projev pěkný a líbivý.

Dimitar Berbatov (8,5)- Bebratov odehrál skvělé utkání. Vepředu byl velmi nebezpečný. Chytrá kombinační hra a volba místa byla jeho předností. Měl několik dobrých šancí a z jedné takové dokázal profitovat, když vstřelil čtvrtý gól tohoto matche. Střídal v 68´.

Wayne Rooney (9,5) –  Maximální spokojenost. Od začátku do konce hrál naplno, nevynechal jediný souboj a výrazně se zasloužil o dnešení vítězství. Vstřelil první gól zápasu a krásně nahrál na pátý Valenciovi. Z dalších šancí trefil tyč a hlavičkou nastřelil břevno. Vymýšlel pozice i spoluhráčům a také se zodpovědně vracel do obrany. Je zázrak, že vstřelil pouze jeden gól.

Hráči kteří střídali :

Anderson (7) – Přišel v 68´ místo Nemanji Vidiče udržet čisté konto a přidat ještě nějaký gól. Své povinnosti si splnil.

Danny Welbeck (7) – Nahradil v 68´ Berbatova  a přišel navýšit vedení United. Nepodařilo se mu to, ale měl několik dobrých příležitostí, do kterých se propacoval.

Fábio da Silva (6,5) – Nastoupil místo Partice Evry na levý kraj obrany. Mnoho práce tam neměl a spíše podporoval ofenzivu. Své poslání plnil dobře.

Muž zápasu: 3.místo Berbatov, 2.místo Rooney, 1.místo Valencia – tito tři borci si dnes mohou rozdělit toto miniocenění, protože se největší mírou podíleli na podobě dnešního zápasu. (Samozřejmě bez vydatné pomoci zálohy by to nešlo).

Ostatní zápasy:

Aston Villa po výrazném útočném snažení nakonec v závěru inkasovala a podlehla Liverpoolu, za který se trefil Fernando Torres. Dále stojí za zmínku duel dvou londýnských celků, ve kterém Chelsea během dvou minut bohužel dokázala otočit utkání s Fulhamem a vyhrála na domácím stadioně. Výsledky ostatních utkání 20. kola anglické Premier League jsou následující:

Tottenham 2-0 West ham

Blackburn 2-2 Sunderland

Everton 2-0 Burnley

Chelsea 2-1 Fulham

Stoke 0-1 Birmingham

Wolverhampton 0-3 Manchester City

Bolton 2-2 Hull City

Aston Villa 0-1 Liverpool

Portsmouth 1-4 Arsenal

*(Barevně jsou vyznačeni naši největší konkurenti v boji o ligový titul)

Skvělý výkon celého týmu a absolutně bezradná obrana Wiganu přinesly výsledek 5:0. Manchester United si tedy po drtivém útočném projevu a jasné nadvládě v dnešním utkání přpisuje 3 body do tabulky a na Chelsea ztrácí 2 body.

Další zápas odehrají Rudí ďáblové v neděli 3. ledna 2010. Nebude to ale utkání ligové, nýbrž pohárové. Jedná se o zápas FA cupu a ten bude mít pro oba soupeře zvláštní příchuť. Tento den totiž přivítáme na Old Trafford tým, který se sice ztratil z očí široké veřejnosti, ale je naším odvěkým rivalem, v jehož týmu svého času hráli třeba Eric Cantona nebo Rio Ferdinand. Naším soupeřem bude Leeds United.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.