Hráč desetiletí – 7. Rio Ferdinand

Hráčem desetiletí č. 7 se stal Rio Ferdinand

Datum narození: 7. listopadu 1978

Místo narození: Peckham, Londýn, Manchester

Klub: Manchester United

Pozice: stoper

Číslo: 5

Výška: 1,89 m

Když Rio Ferdinand podepsal v roce 2002 kontrakt s Manchesterem United, stal se nejdražším obráncem všech dob. Manchester tehdy neváhal vyplatit více než miliardu a svého kroku nemuselo vedení, manažer, ani fanoušci nikdy litovat. Rio Ferdinand se stal jedním z nejlepší beků světa a jeho přínos pro Manchester United dekády 2000 – 2009 je naprosto neoddiskutovatelný.

Hned ve své první sezóně na Old Trafford pomohl svému týmu k ligovému titulu, který se do Manchesteru vrátil z londýnského Arsenalu. Už v této své první sezóně potvrdil své kvality a stal se pevnou oporou zadních řad United.

Jeho vrozené vůdcovské schopnosti nelze přehlédnout, a i proto se Rio stal hráčem, který vedl United z pozice kapitána v mnoha a mnoha utkáních, ať už v Premier League, Champions League či jiných soutěžích.

Rio Ferdinand, to není jen skvělý fotbalista se skvělou poziční hrou, tvrdostí a pro špičkového obránce nepostradatelnou inteligencí. Rio je také střelcem důležitých gólů. Mnohý fanoušek si ještě vybaví jeho gól hlavou v dramatickém utkání s Liverpoolem v lednu 2006. Manchester tehdy zvítězil 1:0 a Rio byl na vrcholu.

Po celou dekádu se Rio prezentoval nesmírně spolehlivými výkony, které z něho udělaly jednoho z nejlepších stoperů světa. V posledních letech navíc vytvořil neprostupnou stoperskou dvojici se svým parťákem Nemanjou Vidicem. I díky nim Edwin van der Sar vytvořil impozantní rekord Premier League v počtu minut bez inkasovaného gólu.

V poslední době Rio bohužel více marodí než hraje, navíc se začal poměrně intenzivně zaobírat businessem a snaží se prorazit také jako autor vlastního časopisu. Doufám, že ani tyto aktivity, ani četná zranění nezabrání Riovi k návratu na světové trávníky.

Rio je totiž natolik kvalitní a zkušený obránce, že může směle pomýšlet na to, že i v další dekádě dovede Rudé Ďábly k zisku mnoha trofejí. Na stopera je totiž v ideálním věku, a proto věřím, že se opět vrátí na vrchol.

Kariéra

1995 – 2000    West Ham       127 utkání           2 góly

2000 – 2002    Leeds              54 utkání             2 góly

2002 –              Manchester     212 utkání           6 gólů

Citáty

„Je to ten nejlepší manažer, který kdy v britském fotbale působil.“ (na adresu Sira Alexe)

„Miluji zápasy, které jsou rychle za sebou.“

„Miluji velké zápasy. Hecování, atmosféru, osobní souboje na hřišti i historií střetnuvších se klubů.“

„Dnes jsme dostali velkou facku, a pokud nebudeme táhnout za jeden provaz a makat jako tým, nemůžeme čekat vítězství.“

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.