Pololetní vysvědčení

Po Boxing Day se Premier League přehoupne do své druhé poloviny. Jak si v té první hráči United vedli?

Porážka Manchesteru United na Craven Cottage byla 18. ligovým utkáním. To znamená, že máme za sebou přesně polovinu sezony. A pokud jde o počet porážek, je situace nejhorší od roku 2001, kdy United skončili nakonec na třetím místě ligové tabulky. V tomto ročníku měli svěřenci Sira Alexe Fergusona na svém kontě o pouhý bod méně než nyní, ale za to o hodně víc vstřelených branek. Od počátku Premier League v roce 1992 prohrávali United nejvíce utkání v první polovině sezony. Až na jednu výjimku, a to výše zmíněný rok 2001. V největších zápasech Premier League proti ostatním týmům Velké čtyřky United spíše zápasili. Zatímco Wengera Fergie porazil, před Ancelottim s Benítezem se musel sklonit.

V pohárové Evropě nakonec United neměli až takový problém postoupit ze skupiny „B“, jenž byla překvapivě slabá, když z obdržených branek na domácím hřišti jde strach. AC Milán na přelomu února a března bude už jiná káva.

Z taktického hlediska Ferguson praktikoval pouze dvě rozestavení. 4-4-2 a 4-5-1. Zatímco v prvním případě jsme v tomto rozestavení odehráli drtivý počet utkání, ten druhý skotský manažer praktikoval spíše u venkovních zápasů a u výjezdů za La Manche s izolovaným a frustrovaným Rooneym na hrotu. Přesto se celý tým vyrovnal s odchodem Ronalda s velkou grácií. Situace není nejrůžovější, ale v letargii po 37 vstřelených brankách, jenž dokázal Portugalec vstřelit v jedné sezoně sám, se tým Alexe Fergusona také nenachází. Srovnání letošní sezony s tou minulou ale dost dobře nejde. Loni si touto dobou United se svými soupeři pohrávali, když tahali šňůru bez obdržené branky. Nyní je situace úplně jiná a liga extrémně vyrovnaná. Doposud získaných 37 bodů není nejlepší základ pro úspěšné jaro, nicméně i na něm se dá stavět, jelikož londýnská Chelsea je o pouhé 4 body vepředu. Když uvážíme vyrovnanost soutěže, mohlo by teoreticky na titul stačit „pouhých“ 85 bodů dle mého odhadu. Cesta k nim je ale ještě velmi dlouhá. Pro samotného Fergusona je celá tato sezona výzva, jaké se mu moc často nedostává, protože většinou sleduje své soupeře v boji o titul shora. Uvidíme, jak se letos s touto novou situací vypořádá. Po krátkém a dosti stručném zhodnocení se pojďme podívat na jednotlivé hráče United.

• Edwin van der Sar- Skvělý holandský brankář a jednička týmu promarodil velkou část sezony. Nejprve vynechal začátek kvůli zranění ruky, teď pro změnu léčí poraněné koleno. Nastoupil k pouhým pěti ligovým utkáním. Hodnocení 5/10.

• Tomasz Kuszczak- Původně až třetí brankář týmu je momentální jednička. Počkal si trpělivě na svou šanci, využil ji a užívá si svých pět minut slávy. Vyrovnanými výkony proti Pompey, Hammers nebo proti Fulhamu jen potvrzuje, že Bena Fostera vytlačil z branky po právu. Hodnocení 7/10.

• Ben Foster- Měla to být pro něj průlomová sezona, na jejímž konci měl do Jihoafrické republiky cestovat jako jednička Albionu. Místo toho ale předváděl nevyrovnané výkony, kdy dokázal tým podržet exkluzivními zákroky, ale zároveň jej i srazit do kolen hloupou chybou. Mistrovství světa se vzdaluje. Hodnocení 4/10.

• Gary Neville- Dva roky strávené po doktorech v jeho letech znamenají bohužel už jen pozici náhradníka. Pokud ovšem nastoupil, táhl jako kapitán tým tak jak to nejlíp umí. Pokud zůstane fit déle než na pár týdnů (jak má v poslední době zvykem), může své zkušenosti zcela určitě ještě prodat a dovést tak United k titulu. Hodnocení 5/10.

• Rio Ferdinand- Reprezentačního obránce Anglie v průběhu podzimu nejprve opustila forma a poté i zdraví. Když hrál, nebyly jeho výkony ideální a pobyt na marodce mu určitě taky nepřidá. V jeho případě, stejně jako u Garyho, je pevné zdraví alfou i omegou dobrých výkonů. Musí být nejprve 100% fit, potom se pyšní titulem „nejlepší stoper světa“. Hodnocení 5/10.

• Nemanja Vidič- Urostlý srbský obránce začínal sezonu na marodce. Kalendářní rok zakončuje také právě tam. Jeho neustálé problémy mu ani nedovolily se pořádně letos prosadit. Když nastoupil, byly jeho výkony dost proměnlivé. Jednou hořel jako papír, podruhé byl zase mužem zápasu. I to je ale dílem malé zápasové praxe, kterou stopeři United obecně trpí. Hodnocení 6/10.

• Patrice Evra- Nejlepší obránce Manchesteru, a to o parník. Nyní už oficiálně nejlepší levý obránce světa. To ale fanoušci United vědí už dlouho. Dále netřeba komentovat. Hodnocení 9/10.

• Wes Brown- Největší zajímavostí o tomto zadákovi United by mohla být statistika, podle které víc utkání promarodil než hrál. To u něj ale není žádná novinka. Pokud hraje, je skvělý a spolehlivý. To jej, alespoň v té letošní sezoně, odlišuje od Vidiče, Ferdinanda a Evanse. Hodnocení 7/10.

• John O´Shea- Irský univerzál se stal loni členem základní sestavy a letos v tom směle pokračoval. Jeho spolehlivost, vyrovnanost a schopnost vyrovnat se na hřišti s jakoukoliv rolí se ani zlatem nedá vyvážit. V dresu United odehrál už 357 utkání!!! Hodnocení 7/10.

• Jonny Evans- Severoirský zadák rostl zápas od zápasu. Škoda jen zranění kotníku, kdoví až kam se mohl dostat. Je ale pořád velmi mladý a roste pro základ Manchesteru už pro příští sezonu. Hodnocení 7/10.

• Rafael a Fábio Da Silva- Proč jednovaječná dvojčata nehodnotit pospolu? Vždyť i výkony tomu odpovídaly. Bohužel ale i zranění. Když se zraní jeden, jako by zafungovalo voodoo a do týdne marodí i druhý. A to je právě největší jejich deficit. Talentu mají hodně, vinou vyšší moci ale nemají prostor to ukázat. Hodnocení 5/10.

• Antonio Valencia- Bývalý záložník Wiganu měl být nákupem léta, kterým zaceloval Ferguson díru po Ronaldovi. A podařilo se mu to skvěle. Pomalejší rozjezd vynahrazuje nyní, když patří k nejlepším na hřišti a pokud jeho výkony budou mít stoupající tendenci, stane se hvězdou týmu. Jenom zlepšit to zakončení. Hodnocení 8/10.

• Nani- Ruku na srdce, portugalské křídlo je velmi špatné. Karma funguje i v tomto případě a oč je Valencia lepší, tak o to horší je Nani. Šancí dostal více než dost za ty tři roky u United, ale nikam to nevede. V létě si zřejmě pobalí kufry. Hodnocení 3/10.

• Park Ji-Sung- Vinou zranění (až je to trapné u každého hráče opakovat) se dostal jen k hrstce zápasů. Výkon proti Aston Ville byl zřejmě jeho nejhorší v dresu United. Stejně jako Nani v létě zřejmě odejde. Nemá týmu dále co nabídnout. Bohužel. Hodnocení 4/10.

• Gabriel Obertan- Francouz vypadá jako skutečný klenot, který Fergie a jeho tým skautů zase jednou objevil. Je obrovským příslibem do budoucna. Nestihl toho moc předvést, chybí mu také větší fyzický fond, ale to se dá spolehlivě dohnat v letní přípravě, kterou tentokrát bohužel neabsolvoval. Hodnocení 7/10.

• Paul Scholes- Další rozporuplná osoba. Legenda Manchesteru má podobné výkonnostní výkyvy jako třeba Vidič. Dokázal zahrát proti Tottenhamu, což byl asi jeho nejvydařenější počin, dokázal ale také naprosto vyhořet proti Fulhamu. Přesto týmu stále má co nabídnout a proti soupeřům ze spodních pater tabulky, kdy je potřeba jejich obranu otvírat jako konzervu, je neocenitelný. Hodnocení 6/10.

• Michael Carrick- Podobně jako Anderson neměl úvod sezony lehký. Nenastupoval, nikdo nevěděl, co se děje. Formu dlouho hledal, ale v říjnu už to byl starý dobrý Carrick. Bohužel události z posledního měsíce mu trošku škodí. Pozice středního obránce není jeho parketa a je to znát. Vede si tam sice poměrně solidně, nicméně je zřejmé, že tam nemá vzhledem k fyzickým parametrům co dělat. Snad se do středu zálohy vrátí co nevidět. Určitě se na to i on sám těší. Hodnocení 6/10.

• Darren Fletcher- Nejmladší kapitán skotského reprezentačního týmu pokračuje v obrovském progresu z minulé sezony. Je to pravděpodobně nejvíce se zlepšující fotbalista na světě. Začátek sezony ho zastihl ve výtečné formě a stal se mužem zápasu v nezapomenutelném derby proti Citizens. Podobně jako Carrickovi i jemu škodí zařazení do obranných řad. Na pravém bekovi si ale vede velmi dobře a je jistotou i na tomto postu. Až se po uzdravení obránců vrátí do zálohy, tak to bude peklo. Při vší úctě k Evrovi, Fletch je hráčem podzimu. Hodnocení 9/10.

• Darron Gibson- Rodák z Derry City se stal novým černým koněm Sira Alexe. Cpe jej do základu pokud je to jen trochu možné. Což je sice chvályhodné vzhledem k tomu, že je to odchovanec, někdy by to ovšem chtělo u jeho zařazení do základu více popřemýšlet. Talent ale prokazuje vždy a stejně jako Andy může už letos pozvednout svoji výkonnost na novou úroveň. Možností k tomu dostává více než dost. Zápasy s WHU a Spurs jsou toho jasným důkazem. Hodnocení 6/10.

• Anderson- Tento brazilský záložník to na začátku sezony neměl vůbec jednoduché, na povrch se navíc dostávaly informace o jeho neshodách s Fergusonem. Vše je ale pryč a Andersonovy výkony rostou zápas od zápasu. Už letos pravděpodobně postoupí o další level nahoru. Hodnocení 7/10.

• Ryan Giggs- Hráč roku podle PFA, Sportovní osobnost roku dle BBC, Hráč roku u United, v budoucnu zcela jistě Sir. Pravděpodobně i příští papež. To co předvádí v tak vysokém věku je neuvěřitelné a zůstává nad tím rozum stát. Hodnocení 8/10.

• Dimitar Berbatov- Jeho skvělé výkony nejsou podporovány brankami. To je asi největší deviza, proč se na něj fanoušci dívají skrz prsty. Je to světová extratřída, ale 4 branky a 3 asistence ve 20 zápasech je málo. Hodnocení 7/10.

• Wayne Rooney- Patří k tomu nejlepšímu co můžeme vidět nejen na travníku Old Trafford, ale celé Anglie. Vstřelil zatím 13 branek ve všech soutěžích a má tak solidně našlápnuto k hranici 25 branek, kterou chce letos překonat. Hodnocení 8/10.

• Michael Owen- Volný hráč plní přesně to, co od něj Ferguson očekává. Pozice žolíka týmu, kdy se dostává na hřiště až po poločase, mu vyhovuje. Málokdy se objeví v základní sestavě, ale s tím počítal už když sem přicházel. Jen to chce přidat více branek. Prozatím jich má na kontě 6, z toho 3 v bezvýznamném utkání proti Wolfsburgu, který nic neřešil. Hodnocení 7/10.

• Danny Welbeck a Federico Macheda- Ani jedna z mladých pušek United toho na podzim moc neodehrála jak se před sezonou předpokládalo. Nejlepší pro Machedu by bylo hostování, pro Dannyho Carling Cup. Ten se už ale blíží ke konci, proto bude Fergie řešit další dilema „kam s ním“. Hodnocení 5/10 a 4/10.

A co Vy? Jak by jste zhodnotili počínání našich hráčů v uplynulé půlsezóně?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.