Hráč desetiletí – 8. Gary Neville

Pravý obránce a již takřka dvacet let nedílná součást Manchesteru United – číslo 8

Datum narození: 18.2.1975

Místo narození: Bury, Manchester, Anglie

Klub: Manchester United

Post: obránce

Číslo: 2

Výška: 1,8 m

Přínos tohoto dlouholetého člena základní sestavy Manchesteru United a jednoho z ze zlaté generace Sira Alexe Fergusona z počátku 90. let nemusí být na první pohled tak vidět jako hvězda Davida Beckhama či Wayna Rooneyho. Přesto si tento pravý obránce, stálice a legenda Manchesteru United, místo v nejlepší desítce hráčů desetiletí 2000 – 2009 zaslouží.

Gary Neville byl u toho, když Manchester United odehrál vůbec první utkání třetího milénia. Bylo to na mistrovství světa klubů proti mexické Necaxe. Od té doby je nedílnou součástí výběru Sira Alexe Fergusona, a až do posledních sezón jasná volba na místě pravého obránce United.

Od roku 2005 plní také roli kapitána, kterou převzal po odchodu Roye Keana v roce 2005. Najít leadera po odchodu irského bijce byl problém. Ovšem vrozené vůdcovské schopnosti Garyho Nevilla, jeho buldočí výraz a plné zaujetí pro hru až do poslední minuty, nenechaly nikoho na pochybách, kdo by se měl stát novým vůdcem rudé smečky.

Ptáte se po úspěších Garyho Nevilla v desetiletí 2000 – 2009? No, vězte, že jich není málo a jejich výčet mi zabere pěkných pár znaků. 5x zisk ligového titulu, vítězství v Lize Mistrů, zisk ligového poháru, poháru pro vítěze Mistrovství světa klubů, zisk Community Shield. Vitrína u Nevillů doma se musí opravdu blyštět.

Gary Neville, to nejsou ale jen týmové pocty, to jsou i individuální ocenění. V letech 2005 a 2007 se totiž dostal do nejlepší jedenáctky Premier League, což je při konkurenci, která v Anglii vládne, jistě významný počin.

Od roku 2000 nastoupil Gary Neville k 350 utkáním za Manchester United a po většinu desetiletí byl jasnou volbou pro trenéry anglické reprezentace. Jeho přínos pro hru a historii United, jeho věrnost a oddanost tomuto klubu, nemůže být opomenuta a proto je Gary Nevile právem číslo 8 v anketě Hráč desetiletí 2000 – 2009.

 Manchester United

1992 –         Manchester United       385 utkání     5 gólů

Citáty

„Úžasné je, že už tolik let sdílím jednu šatnu se svými nejlepšími přáteli a dokonce i bratrem.“

„United, Liverpool, Barcelona, Real Madrid. To jsou kluby s tradicí. Jiné kluby tohoto nikdy nedosáhnou. Mohou se o to snažit jak budou chtít, ale nikdy se na úroveň těchto klubů nedostanou.“ (jak trefné v dnešní době Manchesteru City, pozn. red.)

„Fotbal se stává měkčím.“

„Nemyslím si, že tu ještě někdy bude tým, který dokáže vyhrát treble. Zároveň k vám ale hovořím jako člen týmu, který doufá, že se mu to podaří znovu.“

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.