Hráč desetiletí – 10. Patrice Evra

Blíží se konec roku 2009, a tak se začalo diskutovat o nejlepších hráčích Manchesteru United za desetiletí 2000 – 2009. Zde je číslo 10.

Během čtyř let svého působení na Old Trafford se Patrice Evra vypracoval na podle mnohých nejlepšího levého obránce planety současnosti. Pevně věřím, že minimálně většina fanoušků Manchesteru United se pod toto tvrzení může podepsat. Já tedy naprosto jistě.

Patrice Evra je prototypem moderního obránce. Nejen že dokáže skvěle bránit, ale jednou z jeho největších předností je neúnavná podpora útočného snažení týmu.

Jaké jsou jeho hlavní přednosti? Přece rychlost, dravost, schopnost přejít jeden na jednoho, zapojit se do kombinace vtipnou narážečkou, ale také, a to je hlavní, solidně odcentrovat.

Opravdu jen málokdo si dokáže představit levou stranu obrany United bez tohoto skvělého a navíc nesmírně sympatického Francouze. Pokud v Manchesteru platí, že každý post má Sir Alex Ferguson zdvojený, tak na pozici levého obránce má pouze Patrice Evru. Patrice není naštěstí náchylný ke zraněním, a také díky svému fyzickémju fondu je schopen nastupovat na své pozici k většině utkání nesmírně náročných sezón, které Manchester absolvuje.

Fanoušci Manchesteru ho milují a on se jim odvděčuje těmi nejlepšími výkony, které mají velmi setrvalou tendenci a nepřipouštějí žádné pochyby o tom, kdo by měl nastupovat na levé straně obrany.

O Patricových kvalitách jednoznačně hovoří i individuální ocenění, jichž je držitelem. Mezi ty nejdůležitější určitě patří jeho zařazení do fotbalové jedenáctky roku 2007 a 2009. Jeho působení na Old Trafford je provázeno nepřeberným množstvím trofejí. Za čtyři roky svého působení jich získal už devět (jejich výčet si můžete prohlédnout nížeji). Tou nejvýznamnější je rozhodně trofej pro vítěze Ligy Mistrů za rok 2008. Patrice byl tehdy základním stavebním kamenem obrany Manchesteru, která dokázala zastavit útočné akce soupeře z Chelsea, a i přesto, že nepatřil k úspěšným exekutorům penaltového rozstřelu, mohl se radovat v moskevském finále z vítězství a zisku trofeje.

Patricovi to však nestačí. Stojí v první řadě těch, kteří neustále prohlašují, že chtějí získávat další trofeje. Ne jako Cristiano Ronaldo v jiných týmech, ale na Old Trafford, s Manchesterem United. Ze všech oficiálních vyjádření tohoto skvělého obránce vyplývá, jak moc miluje Manchester United, a jak moc pyšný je na to, že může být jeho součástí. V 28 letech je na vrcholu svých sil a je připraven vstoupit do klubové historie. Mým přáním je, aby zůstal na Old Trafford až do konce kariéry, vyhrál ještě mnoho trofejí a rozdal spoustu fotbalového štěstí, aby poté mohl vstoupit do síně slávy Manchesteru United a stal se jeho legendou. Svým přístupem k tomu má jistě nakročeno.

Patrice Latyr Evra

Místo narození: Dakar, Senegal

Klub: Manchester United

Pozice: levý obránce

Číslo dresu: 3

Výška: 173 cm

 

Seniorská kariéra:        

Roky             Tým                        Zápasy             Góly

1998-1999     Marsala                   24                     3

1999-2000     Monza                      3                       0

2000-2002     Nice                         39                      1

2002-2006     Monako                  120                    2

2006-             Manchester            112                    1

* uváděny udáje pouze z ligových soutěží

celkově odehrál Patrice Evra za Manchester United již 170 utkání

 

Trofeje s Manchesterem United

Světový šampionát klubů: 2008

Champions League: 2007/08

Premier League: 2006/07, 2007/08, 2008/09

Ligový pohár: 2005/06, 2008/09

Community Shield: 2007, 2008

 

Citáty

Děkuji Bohu, že jsem v týmu, jakým je Manchester United

Když se mě lidé ptají, které letošní utkání chci vyhrát nejvíce, odpověď je: zápas s Chelsea

Old Trafford je Divadlo Snů. Ale pouze pro Manchester United, ne pro ostatní kluby.

Pokaždé, když hraji, tak věřím, že můžeme skórovat a vyhrát až do posledních vteřin

Chci neustále vítězit. Proto pořád přemýšlím, co se stalo v Římě špatně

Chci být Patrice Evra, který bude lepší než ten Patrice Evra, kterého jste znali před rokem

 

Fotogalerie

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.