Obertan: Zrozen pro anglický fotbal!

Nadějný francouzský záložník ve službách Manchesteru poskytl po utkání s Wolves exkluzivní rozhovor

Gabriel Obertan se neskutečně rychle zadaptoval a od svého prvního startu na konci října již ušel dlouhou cestu, na jejímž konci je sladká vidina základní sestavy United. Další velký krok udělal Gabriel v úterý, kdy poprvé nastoupil v základní sestavě svého týmu v zápase Premier League.

Gabrieli, jsi potěšen ze svého výkonu v zápase?

Ano, jsem spokojen. Chtěl jsem nastoupit v základu a ukázat tak naplno své kvality. Doufám, že se mi to podařilo. Cítím, že jsem hrál lépe v první půli, potom mi trochu došel dech a už to nebylo ono

Byl jsi nervózní?

Ani moc ne, protože za mnou byl skvělý Patrice Evra. On ví, jakým stylem hraji a tak se tomu přizpůsobil. To pro mě bylo velmi důležité. Moc mi pomohl při obranné fázi hry. To pro mě bylo nejdůležitější. Každý mě povzbuzoval a říkal, že to bude dobré a já to zvládnu. To mi opravdu pomohlo.
Sedí ti anglický fotbal?

Ano, velmi. Je rychlý. Každý tým chce vyhrát. Ve Francii jde spousta týmů na hřiště s tím, že nechtějí prohrát. Ale tady chce každý vyhrát. Utkání jsou více otevřená a šance vstřelit branku je tak mnohem větší. Každý zápas je velmi obtížný. I když jsme například nad Portsmouthem zvítězili 4:1, tak ten zápas byl neskutečně obtížný. Každý zápas je úplně jiný, ale pokaždé je to tvrdý boj, ve kterém nedostanete nic zadarmo.

Takže se tvoje hra přizpůsobila zdejšímu stylu?

Víceméně ano. Myslím si, že moje přednosti sedí na zdejší typ fotbalu. Proto pro mě také nebylo příliš těžké se adaptovat. Myslím si, že anglický fotbal je přesně to, co mi sedí.

Kteří hráči nejvíce modelovali tvůj styl hry? Koho jsi napodoboval?

Když jsem byl mladší, byl to jednoznačně Thierry Henry. Později Kaká a Cristiano Ronaldo.

Jaké jsou tvoje oblíbené triky?

S fotbalem jsem začínal na ulici, kde jsme každý den hráli s přáteli. Když hrajete fotbal na ulici, je to celé o tricích. Mým nejoblíbenějším jsou přešlapy. Miluji finty – ale jen když jsou účinné. Smyslem není ukázat lidem, co umíte, smyslem je přejít přes hráče a vytvořit spoluhráči šanci nebo dát gól.

V United je velká tradice křídelních hráčů – cítíš se jako křídelník?

Myslím si, že v současnosti jsem čistokrevný křídelník, který brousí lajnu. Ale v budoucnu bych se nebránil přesunu na pozici útočníka. Myslím si, že k tomu mám předpoklady. Umím přejít jeden na jednoho, jsem rychlý a dokážu se dostat do šance.

Souhlasíš s názorem, že pozice křídelníka je v dnešním fotbale důležitá  při nátlakové hře?

Ano. Myslím si, že dobří křídelníci jsou v těchto případech nezbytným předpokladem úspěchu. Vezměte si třeba jen utkání s Besiktasem. Bylo to nesmírně obtížné. Všichni jejich hráči byli za balónem a bylo nesmírně složité vytvořit si proti nim nějakou příležitost. V těchto zápasech vede cesta k bráně jedině přes křídla
U fanoušků jsi se zapsal velmi dobře…

Jsem nesmírně potěšen tím, že mě tak podporují. Když jsem je slyšel zpívat moje jméno, chtěl jsem jim to okamžitě vrátit nějakou dobrou akcí nebo gólem. Pro mladého hráče jako jsem já je to nesmírně povzbuzující a moc mi to pomáhá.

Během zápasu se často přesouváš z leva do prava. Je to něco, k čemu tě nabádá trenér, nebo to vyplývá přirozeně z tvé hry?

Prostě to tak udělám. Když si myslím, že to bude účinné a pomůžu tak týmu, udělám to. Rád otestuji jiného obránce:)

Uvidíme už brzy na listině střelců jméno Gabriel Obertan?

Doufám v to! Myslím si, že je to možné. Proti Blackburnu jsem měl dobrou šanci. Na trénincích hodně pracuji na zakončení. Jsem přesvědčen, že góly přijdou.

Jak budeš slavit svůj první gól?

Asi s Patem (Evra, pozn. red.). Yeah, musíme s Patem něco vymyslet

Jaké je trénovat s těmi nejlepšími hráči světa, kteří hrají za United?

Velmi odlišné oproti tomu, co jsem zažil ve Francii, protože kvalita hráčů zde je o mnoho vyšší. Musel jsem si na to zvyknout. Všechno je rychlejší, centry jsou vždy milimetrové. Nestěžuji si, všechno je skvělé a já to tu miluji.

Jaké jsou tvoje ambice ve zbytku sezóny?

Neustále se zlepšovat a dělat tu nejlepší práci pro ten nejlepší klub. A také vstřelit nějaký ten gól, samozřejmě.

Čeho si myslíš, že může United v této sezóně dosáhnout?

Myslím si, že máme tým na to, abychom vyhráli všechno. Myslím si, že uspějeme v každé soutěži. V nejbližší době rozhodně v semifinále Curling Cupu.

Myslíš někdy na reprezentaci a JAR?

Ne. Hraji za reprezentaci do jedenadvaceti let a soustředím se pouze na práci ve svém klubu. Na druhou stranu, když budu hrát dobře, nikdy nevíte.

Tvoje cíle do příštích deseti let?

Takhle dopředu nepřemýšlím. Opravdu nevím. Vypadá to jako strašně dlouhá doba, ale někteří hráči mi říkali, že to uteče strašně rychle. Mým hlavním cílem je vyhrát titul s Manchesterem United a hrát dobrý fotbal.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.