Hledá se obránce. Zn.: Spěchá

Takto nějak by mohl vypadat inzerát Sira Alexe v novinách. Zdecimovaná obrana je totiž asi největším problémem Rudých Ďáblů.

 

Při pohledu na hráčskou soupisku před sezonou jsme si mohli mnout ruce, jak to má Sir Alex pěkně vymyšlené. Všechno nasvědčovalo útoku na 4. ligový titul v řadě, žádné velké odchody (až na jeden) se nekonaly, naopak přišlo několik nadějných hráčů, kteří tým ještě více doplnili a vytvořili tak lepší konkurenceschopnost na jednotlivých postech. Pohromadě bez zásahu manažera zůstala pochopitelně i obrana. Obrana, jenž vytvořila onen obdivuhodný rekord v neprůstřelnosti. Zdálo se, že jediným problémem, který může Manchester United zastavit, jsou zranění. A ne zranění ledajaké. United mají totiž dostatečně široký kádr, aby byli schopni pokrýt ztrátu několika svých hráčů. A slovem několika si dovolím říci, že pět hráčů nebude zas tak přehnaný počet. Na pravé straně mohou naskočit hned 4 beci. Neville, Brown, O´Shea nebo Rafael. Na levé straně už to tak slavné není. Patrice Evra je ale nesmrtelný, Fábio mu po většinu času kdyje záda a univerzál O´Shea je schopen zahrát i na této pozici. Stoperská dvojice ve složení Ferdinand-Vidič sice pospolu nehrála ani nepamatuji, ale Johny Evans, Ritchie de Laet nebo Wes Brown dokáží kohokoliv z nich plnohodnotně zastoupit. To jen pro shrnutí jaké má Fergie v obraně možnosti. Z výše napsaného je tedy jasné, že aby měl Manchester výraznější problémy, muselo by se stát něco mimořádného. Vždyť jaká je pravděpodobnost, že během čtrnáctidenního intervalu přijdete o sedm obránců včetně brankářské jedničky? Myslím, že větší pravděpodobnost má úspěch Liverpoolu v boji o titul, že se bude dát poslouchat komentář na Prima Cool nebo že letos nepřijde Ježíšek, nýbrž děda Mráz. Prostě a jednoduše pravděpodobnost je naprosto mizivá. A světe div se, přesto se něco podobného přihodilo. K dlouhodobě marodícím Ferdinandovi, Evansovi a Hargreavesovi (kterého můžeme s klidem do obrany zařadit díky jeho obdivuhodným výkonům na pravém kraji) se tento týden přidali i O´Shea, Fábio, van der Sar, Neville a nachlazený Nemanja Vidič.

Tento problém se možná vyřeší úplně sám, protože jak Vidič, tak Edwin van der Sar by se měli každým dnem vrátit zpět do sestavy a nic nemusí být tak horké, jak to nyní vypadá. Ale co když Nemanja po viróze nebude v úplné pohodě a nepotká se s dobrými výkony? Už proti Pompey měl dost velké potíže s jejich houževnatými útočníky a docela hořel. Hrát proti lepšímu soupeři, určitě z toho nebylo drtivé vítězství 1:4. Stejně tak van der Sar. Po zranění kotníku nemusí být v úplné pohodě, a proto by bylo možná vhodnější ještě nějaký čas ponechat. I když na druhou stranu, kolikrát Sar zklamal, že? Jeho spolehlivost v brance (třeba ihned po návratu po zranění) je obdivuhodná. Proto bych si v tomto případě hlavu nelámal. Pokud se vrátí byť jenom jeden z této dvojice, Fergie dostane v obraně zase nové možnosti a nebezpečí bude zažehnáno. Mnohem větší otazník visí na dlouhodobým složením obrany, protože hrát každý zápas v jiném obranném složení je sebevražda. Možná že se nám to nevysmí hned, možná že ne ani v lednu, ale na konci sezony bychom mohli pykat. Proto jsem velice zvědav, co Fergie vymyslí na dvou zbývajících postech v obraně. Ferdinandův návrat, stejně jako Hargreavesův, se očekává po Vánocích na Boxing Day, u Gary Nevilla ještě termín ani znám není. O´Shea by se měl dát sice do pěti dní též do pořádku, ale u svalového zranění člověk nikdy neví.

Jak tedy z této prekérní situace ven? Odpověď na tuto otázku jsme částečně dostali už v sobotním ligovém zápase proti West Hamu. Sir Alex pravděpodobně bude na pravou stranu obrany stavět Darrena Fletchera, jenž je tam sice poloviční oproti středu zálohy, nyní ale není zbytí. Carrick na stoperu bylo pravděpodobně jenom přechodné řešení a k Wesley Brownovi se postaví doufejme rychle uzdravený Nemanja Vidič, v opačném případě Ritchie de Laet. S Fletcherem a Carrickem v obraně by totiž vznikla velká díra v záloze, kterou by musel Fergie zacelit Giggsem, Scholesem a Andersonem. A všichni víme, co by náročný vánoční program s Ryanem a Paulem udělal. Ten bude mít Manchester United sice relativně lehký, ještě před ním nás ale čeká rozjetá Aston Villa na Old Trafford a právě tento zápas by měl být ostrým testem jak na tom obrana je.

Osobně z této celé situace bohužel nevidím jiné východisko než uzdravení Vidiče. Látání sestavy Carrickem na stoperu mi přijde nešikovné a může se nám to vymstít. Hlavně proti Villans. Kdo by to byl řekl, že na jednom hráči bude stát celá obrana. Pokud by se United podařilo úspěšně zvládnout vánoční program, budou poté nové možnosti otevřeny v přestupovém okně. A tady se naskýtá další možnost řešení. Nemám nyní namysli přestupy údajných vyhlédnutých posil Kjaera, Maicona a dalších. To ne. Byla by to totiž sebevražda. Adaptace na anglický fotbal v zimě je několikanásobně těžší než v létě a prodělaly by na tom obě strany. Jak United, tak i příchozí hráč, který by stejně příležitosti nedostával. A když ano, nedopadlo by to dobře. Namysli mám jednoho jediného hráče. Craiga Cathcarta. Mladá naděje United je nyní na hostování ve Watfordu, vede si zde velmi dobře, nastoupil zatím k 11 ligovým utkáním a nebylo by na škodu jej odtud na nějaký čas stáhnout, alespoň do té doby, než se situace sklidní a lazaret Manchesteru částečně vyprázdní. Jinak totiž nezbývá, než zatnout zuby a přežít to. Nebudeme přece plakat jako Gunners, ne?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.