O Ljajičově pracovním povolení nebo o Glazerově šetření?

Vlastníci Manchesteru United Malcolm Glazer a jeho synové se údajně snaží něco udělat s obrovským dluhem, který mají. Tuto potěšující informaci přinesl dnes deník The Times.

Rodině Glazerů, která do Manchesteru přišla v roce 2005, byla už tehdy nevítaným hostem na půdě Old Trafford. Mnoho lidí se s jejich přítomností doposud nesmířilo, další nastalou situaci nesli tak těžce, že okamžitě založili vlastní fotbalový klub  FC United of Manchester. Ať tak či onak, jedno je jisté už nyní. Glazerům se už dvakrát nepodařilo refinancovat 175 milionů liber v tzv. Payment in Kind (PIK), což doslovně přeloženo znamená platba v naturáliích. V praxi jde o to, že veškeré nákupy nových hráčů pokrývají prodeje hráčů nepotřebných. Přirozeně. A na tento schodek se chtějí Glazerovci v budoucnu zaměřit, protože úvěry za poslední dva roky fungují pouze jako „vytloukání klínu klínem“.

Mezi hlavní zájmy rodiny tedy nepatří snižování dluhu 518,7 milionů liber, ale finance z PIK, ke kterým za čtyři a půl roku v United došlo. Pokud by se toto Glazerům podařilo, měli by být následně schopni velkým dílem ukrajovat z dluhu jehož roční úroková míra činí 14,25% a má dobu splatnosti 2017. Neaktivita na přestupovém trhu je častokrát připisována právě tomuto dluhu, vždyť klub utratil v průměru 10,4 milionů liber ročně od příchodu rodiny Glazerů do klubu. V roce 2006 to bylo pouhých 8,1 milionů, v roce 2007 44 milionů a v roce 2008 31,2 milionů liber. Letos v létě se díky prodeji C.Ronalda dostal klub po dlouhé době do zelených čísel, stále se ovšem jedná o pouhou kapku v moři. Tyto údaje jsou v ostrém kontrastu s tvrzením Glazerů, kteří při svém příchodu slibovali 25 milionů Eur ročně na posily.

V červnu díky příchodu Valencii a Obertana utratil Ferguson pouhých 16,9 milionů a to byl ještě prodán Fraizer Campbell. O nezakoupení Carlose Teveze se ani nemusíme bavit. Karim Benzema nepřišel po Fergusonově prohlášení, že na přestupovém trhu neexistuje soudnost a hráči jsou předražení. A aby toho nebylo málo, tento týden ke všemu klub nezaplatil 10 milionů za Adema Ljajiče, který údajně stejně nedostal pracovní povolení, a proto by se k United nepřipojil v každém případě.

„Ať už je důvod ztroskotání příchodu Ljajiče jakýkoliv, jedno je jisté. Příjmy plynoucí do Manchesteru United by měly být konkurenceschopné Realu Madrid nebo Barceloně, kteří si mohou dovolit hráče jako Kaká nebo Lionel Messi. Místo toho ale musíme nést na zádech přítěž s názvem ´Glazer´,“ řekl Duncan Drasdo, šéf Manchester United Supporter´s Trust.

Pravdivý obrázek ale letos v zimě nedostaneme a to i přesto, že United mají stále v kapse 80 milionů liber za Ronalda a 25 milionů od Glazera, což činí dohromady asi 100 milionů na přestupy. „Příznivci se správně ptají, co se stalo s těmi penězi. Navíc když uvážíme stále se zvyšující cenu za vstupenky v posledních letech,“ dodal Drasdo.

Asistent Sira Alexe Fergusona Mike Phelan popřel, že by za zrušením přestupu Ljajiče byly finanční problémy a jedná se čistě o ono pracovní povolení. United musí utrácet s rozmyslem, aby se daly pokrýt roční náklady na úroky které činí několik desítek milionů liber. Od nové sezony ovšem vysolí nový sponzor AON v nové rekordní sponzorské smlouvě obrovské množství peněz a opět se chystá zvyšování ceny vstupenek. Ačkoliv se ale stále mluví o dluhu Glazerů a ne samotného klubu, na celé záležitosti něco smrdí. Američani mají totiž jednu nepopíratelnou vlastnost, a tou je ututlat veškeré průsery do poslední chvíle a pak se tvářit, že o tom nevěděli. Doufejme, že Manchester díky tomuto přístupu americké nátury nezažije své „11.září“ a snaha Glazerů něco změnit je upřímná. Kdyby se to podařilo byť jen částečně, byla by to výhra.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.