Otázka: Kdy se Manchester United nejvíce podobal Arsenalu?

Odpověď: V sezóně 1955/1956

Vždy se vědělo, že Sir Matt Busby má slabost pro mladé hráče a velmi jim věří. Nikdy se to nepotvrdilo více než v památném zápase proti West Brom, který se uskutečnil na Old Trafford právě v sezóně 1955/1956.

 Pozadí:

 „Pokud je do toho zápasu nepošlete, nevíte, co jsou vlastně zač.“ To jsou slova legendárního kouče Manchesteru United, Sira Matta Busbyho.

 A přesně těmito slovy odpověděl Busby na neomalený dotaz reportéra, který vyjádřil pochybnost o tom, že je dobré stavět na mladých hráčích. Věkový průměr Busbyho výběru byl v sezóně 1955/1956 pouho pouhých 22 let. Zápas proti West Brom byl třetí v sezóně a předcházely mu dvě remízy – s Tottenhamem a Birminghamem. Tedy výsledky nic moc. I přesto vsadil legendární trenér ve třetím utkání v sezóně na historicky nejmladší sestavu, která kdy vyběhla v dresu prvního týmu United na hřiště.

 Příležitost:

 Mladé pušky Manchesteru United se v tomto utkání vyrojily na hostující tým jako mračno včel a přesvědčivé vítězství 3:1 bylo zároveň prvním vítězstvím v právě probíhající sezóně. Góly vstřelili Eddie Lewis, Albert Scanlon a Dennis Viollet.

 United nepřekvapili ani tak vítězstvím, jako spíše naprostou jistotou, s jakou si pro vítězství dokráčeli. Bylo to impozantní a domácí fanoušci na to vzpomínali ještě dlouhou dobu.

 Následky:

 Jak důležitým toto vítězství bylo, se ukázalo během dalšího průběhu sezóny. Skvělé vítězství Busbyho výběru nastartovalo jeho „ďáblíky“ k jízdě, která skončila až ziskem titulu v sezóně 1955/1956, ba co víc, také 1956/1957. Neznámí mladíci, hřející se na výsluní slávy, ukázali všem, že vítězit se dá i bez zkušeností, pokud je tato nezkušenost dobře vedena a usměrňována. A to rozhodně byla…

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.