Óda na Johna O´Shea

Přestože se všichni soustředí na přestupové spekulace a debatují o nákupu toho a toho hráče, neměli bysme zapomínat na ty pravé hrdiny, které tým United ve svých řadách má.

Nejlepším příkladem takového hráče je pravý obránce Manchesteru United John O´Shea. Univerzální hráč, který dokáže zahrát spolehlivě na kterémkoliv místě v obraně, záloze a když jej postavíte do útoku, odmění se Vám skvělým lobem alá Karel Poborský, kterým se prezentoval například v utkání s Arsenalem. Proč jej ale všichni považují za „fotbalové dřevo“? Kdyby jím opravdu byl, nezačínal by v dresu United již svou desátou(!!!) sezonu. Fanoušci United jej milují (s drobnými výjimkami tady na webu), pravidelně nastupuje i v reprezentačním dresu a všeobecně platí za nejvšestrannějšího hráče současného fotbalu. To ostatně dokázal nejen již zmíněnou brankou z pozice útočníka v utkání s Gunners, ale i na White Hart Lane, kde se musel po souhře okolností postavit do branky. A že si nevedl špatně. Jeho skvělý zákrok proti Robbiemu Keanovi mají fans Red Devils zcela jistě stále v živé paměti. Tento Ir také vystřelil v nastaveném čase výhru proti Liverpoolu v poměru 1:0 a už jen tímto hrdinským činem by si měl zasloužit místo v síni slávy, jelikož byl jedním z rozhodujících faktorů v získání mistrovského titulu.

28letý zadák Manchesteru začínal jako středopolař, postupně se ale vypracoval v středního, popřípadě pravého obránce či záložníka. A že mu role na pravém kraji obrany svědčí. Přibližně dva roky zpět prosakovaly na povrch zprávy, že pokud nebude O´Shea dostávat více příležitostí, skončí v dresu United a bude si hledat nové angažmá, kde bude více vytížen. Hráč jeho kvalit by bezesporu neměl nejmenší problém najít si místo v předním anglickém týmu, a proto musel jeho nenasazování Sir Alex Ferguson důkladně zvážit. Přijít o takto kompaktního hráče by bylo nemyslitelné. Problém se naštěstí vyřešil sám. Gary Seville si přivodil dlouhodobé zranění a Wesley Brown nejprve neodváděl, primárně jako stoper, dokonalou práci na pravém kraji obrany. Šanci díky tomu dostal irský reprezentant a chopil se jí více než znamenitě. Svými spolehlivými výkony v předloňské sezoně dopomohl týmu k zisku mistrovského titulu v Premier League a Champions League, v roce následujícím ke Carling Cupu a opět prvenství v nejvyšší anglické soutěži. Ferguson byl tak bohatě odměněn za důvěru vloženou do tohoto obránce, když ho upřednostňoval i před tak skvělým obráncem, jakým bezpochyby Wes Brown je. Stejně tak jak jej upřednostňoval před Gary Nevillem (toho času zraněného) i před nastupující generací v čele s Rafaelem. Všichni tito praví beci hráli Johnymu až druhé housle.

Waterfordský rodák měl (a stále má) během své kariéry jednu velikou výhodu. Není zraněný. V tomto se na něj Sir Alex může opravdu spolehnout a i to je důvodem proč je pravidelným účastníkem základní jedenáctky. John O´Shea teprve nedávno oslavil svůj 350 start v dresu United a není v tomto směru daleko od legendy Artura Albistona s 485 starty. To, že je na historickém 10. místě pomyslného žebříčku starů za Manchester, bude pro mnohé naprosto neuvěřitelné! Toto je skutečnost, která by se neměla podceňovat. Mnozí hráči mají sice okamžitý dopad na výkony týmu z Old Trafford, jemnovitě Dwight Yorke, Teddy Sheringham a další, mnoho z nich si ale nebylo schopno zachovat výkonnost po tolik let jako O´Shea, o důležité černé práci pro tým ani nemluvě.

John O´Shea je prostě typ moderního fotbalisty, který si svůj vysoký standard udržuje po mnoho let. Chce-li hráč dlouhodobě přežít na Old Trafford, nesmí Fergie ani na minutu zaváhat o Vašich schopnostech. Tomuto hráči se to evidentně podařilo. V tomto směru je to dozajista nejnadanější hráč, jenž obléká dres United, ačkoliv se to mnoha lidem bude zdát šílené. Není pochyb o tom, že svou typickou „ostrovní fotbalovostí“ mezi ostatními fotbalisty vyniká a nad jižanskými primadonami exceluje. Jeho nedozírný přínos týmu ale všichni nevěřící Tomášové docení až po konci kariéry, nebo jeho případnému odchodu, jenž stále připadá v úvahu. Stejně tak, jak tomu bylo v podání Denise Irwina. Pro mě ovšem bude John O´Shea stále nejoblíbenějším hráčem číslo 3 v současném výběru Sira Alexe Fergusona.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.