Nani a jeho dosavadní působení v United

Shrnutí dosavadního působení tohoto křídelního záložníka v Manchesteru United. Zůstane Nani hráčem Rudých Ďáblů i další sezónu?

 "Toto je čistě subjektivní názor. Všechny myšlenky lze brát s rezervou."

 Celým jménem Luís Carlos Almeida da Cunha, častěji přezdívaný též jako Nani. Křídelní záložník, který na Old Traford působí již třetím rokem. Vybral jsem si právě jeho hned z několika důvodů. Na úvod se musím přiznat, že nejsem příliš velkým příznivcem tohoto hráče. Sice je možná stále ještě brzy na nějaké prognózy a hodnocení, ale několik věcí mě k tomu nakonec přimělo. Nehodlám samozřejmě Naniho pouze kritizovat, naopak, pokusím se zhodnotit jeho dosavadní působení u United.

Sezóna 2007/2008

Nani k nám přišel v létě roku 2007, za 14 milionů liber (25,5 milionu €), jako jedna z velkých posil, ze Sportingu Lisabon. A netrvalo dlouho a jeho první kousky jsme mohli následně vidět v již během letní přípravě. V Jeho prvních zápasech za Rudé Ďábly si vedl více než dobře. A jeho první projevy na hřišti zanechali údiv i nadšení v očích všech fanoušků United. Počínal si výborně a podával výkony nad očekávání všech a svou neočekávanou iniciativu a možnosti dokázal vnést prakticky do celé sezóny 2007/2008, která se pro něho stala zatím jeho nejlepší v jeho dosavadní kariéře.

Vstup do ní byl jako s toho nejkrásnějšího snu. Vždyť kdo by čekal, že se z tohoto portugalce vyklube tak záhy, takový talent. Situaci ještě příkrášlil fakt, že během prvního roku měl být spíše střídajícím hráčem a pomalu si zvykat na fotbalový život na Britských ostrovch. Nani si ale něco takového zřejmě nepřipouštěl a na první pohled se zdálo, že mu tvrdý tamější fotbal sedí skvěle. V této době, se totiž z neznámehé hráče stával velký oblíbenec fanoušků a výrazná hvězda našich řad. Netrvalo tedy dlouho a Nani začínal světu ukazovat, proč Sir Alex Ferguson zvolil jako posilu právě jeho, za což se Nani svému bossovi vcelku odvděčil.

Nani se chopil každé své příležitosti nejlépe jak dovedl a snažil se ji proměnit v úspěch, který přišel prakticky okamžitě. Svým krásným gólem rozhodl důležitý zápas s Tottenhamem (1:0). Další zásahy pak přidal v zápasech s Middlesborough (4:1), Arsenalem (4:0) a Liverpoolem (3:0). Co se týče gólů, bylo to z jeho pohledu vše. Vstřelil sice "jen" čtyři góly, ale za to to byly dvě nezapomenutelné dalekonosné střely proti Tottenhamu a Middlesbrough, které máme v paměti ještě dnes a zbylé dva pěkné góly, které vsítil proti našim úhlavním rivalům, si vybavíme stejně tak živě. U fanoušků se stal Nani známým rovněž pro svou neobvyklou oslavu svých gólů. Pověstné saltíčko k Nanimu od těchto chvil už patří a s oblibou jej využívá i dnes. Dále se prosadil zejména dobrými centry, rychlostí, kombinačními přihrávkami na jeden dotek, skvělou technikou i parádičkami, kterými bavil fanoušky. Jeho povedené zápasy nasvědčovali tomu, že Sir Alex Ferguson opět osvědčil své zkušenosti a volil nejlépe jak mohl, při výběru možných talentovaných posil a po dobrých zkušenostech s Cristianem Ronaldem přivedl dokonce ze stejného klubu další neznámý talent, který se během krátkého období stal hrdinou a miláčkem fanoušků Manchester United.

Nani se svou portugalskou krví a stylem hry opravdu výrazně připomínal právě Ronalda, se kterým ale razatně odmítal své srovnávání. Za svůj první rok v United odehrál velkou porci zápasů, celkem jich bylo 41, a výrazně tak pomohl k zisku titulu Premier League i Ligy Mistrů. Nastala euforie a touha být ještě lepší. Pochopil, že s United může dosáhnout velkých věcí.

Po velmi úspěšné úvodní sezóně, po které Nani do médií navíc dokonce několikrát pronesl s velkou nadsázkou, že toto sice nečekal, ale že se chce i nadále zplešovat a být jedním z nejlepších hráčů na světě.

Sezóna 2008/2009

Začal nový ročník a každý Naniho krok byl, jak se dalo čekat, ostře sledován. Drobnohled všech, kteří se ještě nevzpamatovali z loňského dění přinášel s sebou také velký tlak. Nani, i přes svá prohlášení, ovšem z počatku zůstával daleko za očekáváním. A brzy se tento nelichotivý aspekt prolnul vlastně celým druhým rokem, kterým se Nani doslova protrápil. Sice se v úvodu sezóny 2x trefil. Nejprve proti Midlesbrough (3:1) a poté taky proti West Bromwichi Albion (4:0), ale od té doby se trefoval jen sporadicky a navíc pouze v zápasech FA Cup nebo Carling Cupu proti soupeřům, kterými byli Blackburn, 2x Derby County a Southampton. Celkem tedy nasbíral  6 přesných zásahů. Po celou tuto část jeho kariéry se ale setkával více s kritikou než chválou na své jméno a nebylo se moc čemu divit. Snad jen tomu, kam se poděl ten Nani, na kterého jsme byli zvyklí.

Po mnohdy ne uplně vyvedených výkonech svého týmu s hubenými výsledky 1:0 nebo s rozdílem skóre o 1 gól mužstvu příliš nepomohl. Měl to být právě Nani, který měl vnést do utkání něco navíc a zastoupit neúspěšné spoluhráče, když zrovna Wayne Rooney nebo Cristiano Ronaldo neměli svůj den. Toto se však nedělo. Nani, jakožto velký oblíbenec, se rázem postupně propadal zájmem či snad pozorností svých nadšenců. Nebyl to krátka ten Nani, jako před rokem. Ke všemu tomu zmaru přišla i nevyhnutelná zranění. Nedokázal se prosadit ani na Světovém Mistrovství klubů, které Manchester United i navzdory tomu vyhráli. Naniho nadšení postupně sláblo. Několikrát dal najevo, že jeho čas ještě příde. S postupem času, se ale situace neměnila, ba naopak. Nanimu cházela efektivnost a také jakási chuť vyhrávat společně se svými spoluhráči jako tým.  Místo toho se Nani soustředil především jen sám na sebe a od toho se odvíjela veškerá jeho marná snaha. Navzodry prohlášení, ve kterém odmítal srovnání s Ronaldem, se mu stále více podobal. Jenže Ronaldo je jen jeden. A čím více Nani chtěl úspěch sám pro sebe, tím to bylo horší.

Nedařili se mu centry, střely, nevycházeli mu kličky. Brzdil hru, bral odpovědnost na sebe, ovšem to se mu zřidkakdy vyplatilo. Zbytečně simuloval. Zoufalost ho srážela do kolen i v očích fanoušků. Přes tyto neúspěchy stále pokračoval v marné snaze snad s vědomím, že se smůla musí někdy prolomit, jenže Nani hraje Premier league a kdo zde spoléhá na štestí je ztracen.

Těžko říci kde bral Nani svou sebedůvěru, jisté je totiž to, že se pilně snažil se a tvrdě pracoval při tréningu, o tom nemůže být pochyb. Pro úspěch tedy dělal při svém přípravném procesu maximum. Ovšem na hřišti pak nedokázal zkortit svou touhu sám něčeho dosáhnout a s vlastním zaujetím ve snaze pokračoval. A to i za cenu dalších a dalších neuspěchů.

To, co se zprvu zdálo jako krásný sen, se teď stávalo spíše noční můrou. A když se mu podařilo konečně skórovat, nedokázal se s tím spokojit a další a další zmařené pokusy, ho opět srazili k zemi. Sem tam se mu podařilo obejít protihráče nebo založit pěknou akci. Naproti tomu ale několikanásobek zahodil nebo naprosto pokazil. Když skončila pro Naniho 2. sezóna v United, nedokázal nikdo odhadnout, jak to s ním bude dál. Dva naprosto rozdílné ročníky, co se týče jeho herního projevu, nechávali všechny na pochybách a v nejistotě.

V sezóně 2008/2009 odehrál 31 zápasů a vstřelil v nich 6 gólů, sice o 2 více než v minulém ročníku, ale za to s daleko menší důležitostí a váhou.

Jenže fanoušci United jsou hrdí na to co jejich hráči kdy dokázali a jen tak nezapomínají. A tak i díky nim tedy Nani dostal novou příležitost.

 Sezóna 2009/dnešek…

Po odchodu Cristiana Ronalda do Španělska navíc Nani dostal velkou možnost a daleko více prostoru pokusit se stát se jednou z hlavních postav mužstva. I před nadcházejícími zápasy tedy směle prohlašoval, jak se na novou sezónu těší a že chce být tahounem svého týmu. Přes léto se samozřejmě také vynořili informace z bulváru o jeho možném přestupu či dokonce výměně za určité hráče do jiného týmu. On však celou situaci rychle vyřešil a svou novou motivaci a ambice podtrhl podepsáním nové vylepšené smouvy.

Manchester United se odchodem Ronalda zavázal hrát více semknutě a jako tým. Sehranost měla být tedy hlavní zbraní Red Devils a Nani tu měl hrát důležitou roli. Do týmu Nanimu přišli jako konurenti přišli hráči Luis Antonio Valencia nebo Gabriel Obertan. Nani se měl především postarat o hlavní přísun gólů a tvorbu akcí a podporu útoku a zapracoval na sehranosti a kombinaci se svými spoluhráči. Hodně se od něho očekávalo a velká většina fanoušků se nemohla dočkat prvních zápasů, s vědomím, že Nani pochopí důležitost své role a chopí se jí jako skutečný profesionál. Dostal tedy nelehký úkol.

Nani nezačal vůbec zle. Pěkný gól vstřelil v zápase Community shield proti Chlesea (2:3 po pen.) a další přidal i v zápase proti Wiganu (0:5). To je prozatím vše, co se gólů týče. Jenže ostatní faktory jaksi vypouští a nevypadá to s ním nikterak růžově. Ani v probíhající sezóně totiž nepředvádí nijak oslnivé výkony, tak potřebné pro celý Manchester United. Prozatím odehrál 13 utkání a vytěžil z nich zmíněné 2 góly. Spolehlivost a jistota z jeho projevů vyčíst dost dobře nejde. Pokračuje v nevýrazných představeních z předešlého ročníku a zatím to nevypadá, že by se měla celá situace nějak výrazně zlepšit. Je na něm vidět, že nedokáže unést tíhu svou roli a plnit úkoly a očekávání, které jsou do něho vkládany. Trochu se na něm podepisuje také to, že když se nedaří týmu, je i on sám ztracen. Touha být tím nejlepším pomalu, ale jistě mizí v dáli. Na křídle ho navíc vytlačují 36-letý Ryan Giggs a nováček v týmu Valencia a nyní už i Obertan. A kdyby byl v zdravotně v pořádku Park Ji-Sung, byl by to nejspíš také on.

Jeho hra je více méně již stereotypní a okoukaná a tudíž není těžké Naniho ubránit. Nedokáže vnést do zápasu něco nového zajímavého či jinak užitečného nebo využít svých dosavadních zkušeností, jak by se od něho již dalo čekat.  Převážně neúspěšné kličky, mnoho dojmu nezanechávají. Rychlé nadějné akce či protiútoky řeší pomalu, bez myšlenky, bere hru sám na sebe a z velké časti z většiny možností nakonec není vůbec nic. No možná autové vhazování. Zbytečné držení míče, které nemá podstatu a v součtu ani smysl. Vyjímečně předvede dobrou kombinaci nebo nebezpečně zaútočí, jenže to je hodně málo. Zahrávání rohových kopů by, se měl nejspíš zhostit někdo jiný a o standartních situacích s výjimkou gólu proti Wiganu ani nemluvě.

Po velkém boomu v 1. sezóně nastal možná trochu nepochopitelný útlum. Nani se zřejmě přeci jen ještě nedokázal plně přizpůsobit a adaptovat na anglický fotbal a stejně, jako mnoho dalších fotbalistů z jižních států, docela dobře možné, že tento fakt sehraje určitou roli i v následujících letech také u Naniho.

Těžko říci, co tedy bude s Nanim dál ?  A také je zde otázka, jak je možné, proč se v první sezóně dokázal tak výrazně prosadit oproti dalším ročníkům ?

Jeho nevýrazných výkonů se ve velké míře chytila také média a proto bude zajímavé, jak se se vzrůstajícím tlakem na svou osobu dokáže Nani popasovat.
Podle posledních bulvárních informací je tu totiž zájem na příklad z Itálie či Španělska. Nani sám vyjádřil menší nespokojenost s jeho využitím na hřišti. Před pár měsíci, ale prohlašovat jak je v Manchesteru šťastný. Naproti tomu co říkal v létě a jeho aktuálních vyjádřeních by si měl sám hráč uvědomit a vyjasnit, co je v tuto chvíli správné a začít rychle jednat. Ještě má čas na to, aby svá slova proměnil v činy.

Jeho další působení na Old Trafford je tedy ve hvězdách. I přes to všechno si myslím, že zde i nadále zůstane minimálně ještě 2 roky.

 Dodatek : Jak možná někteří víte, Nanimu je 17.11. 23 let, a tak mu tedy popřejme vše nejlepší.

 Možné téma k diskuzi : Nani a jeho minulost současnot a budoucnost v Manchesteru United.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.