Budoucnost United : Manažer a současné legendy – díl 3. (3/4)

V dalším díle jsem se rozepsal o úhlavních postavách posledních 20ti let a zamyšlení nad dalšími pokračovateli tohoto řemesla.

Opět bych chtěl upozornit, že veškerá zamyšlení a názory jsou osobní a čistě subjektivní a nikomu je nenutím.Ovšem rád se s Vámi o ně podělím. Jsou to možná věci, které někteří velmi dobře znáte, ale mě jde o to, napsat co si myslím já a vy to můžete porovnat a napsat svůj názor. Někteří se z článku mohou dozvědět nové věci či si udělat vlastní představu o fungování v klubu, toť vše.

Obrovskou roli v této věci hraje Sir Alex Ferguson. Jeho dosavadní vliv a působení je ohormující. Byl schopen z tápajícího celku vytvořit opět skvěle fungující klub, který má dnes skvělý zvuk, pověst a nejednomu soupeři nahání hrůzu a v neposlední řadě má také stále bohatší a krásnější historii. U klubu je pan Ferguson již 23 let. Za tu dobu se klub postupně měnil, až dostal tvář jakou má dnes a za to můžeme z velké části vzát díky hlavně našemu managerovi. Ten během této doby za sebou zanechává velmi tvrdě odvedenou, dlouhodobou práci. Udržet pozici tak velkého mužstva nebylo není a nebude nikdy snadné, ale on si dokázal se vším poradit po svém, což má za následek to, že Sir Alex Ferguson zůstane navždy zapsán v historii Manchesteru United, stejně jako celého fotbalu, jako výjimečný manažer.

Každý fanda by si přál, aby klub zůstal takový jaký je dnes, protože jak se zdá, v posledních letech bylo dosaženo ideláního rozpoložení všech odvětví a pozic tomto kompaktním a skvěle pracujícím týmu.

Ovšem všechno jednou končí a tudíž se jednoho dne dočkáme toho, že United budou muset chtě nechtě hledat nového kouče. Tento fakt je bohužel nevyhnutelný. Je tedy na místě trochu filizofovat a spekulovat kdo našeho lodivoda po tak dlouhé době plnohodnotně nahradí, je-li to vůbec možné. Jak moc to ovlivní klub jako takový? Vše je nejisté.Možná bude novým strátégem někdo ze současného vedení United. Možná některý ze současných či bývalých hráčů a možná také někdo uplně neznámý. O tom kdo by mohl nahradit Sira Alexe Fergusona se těžce spekuluje. Pak nás napadají takové otázky jako "Bude pokračovat v úspěších jako Ferguson?" nebo "Jak dlouho vydrží u United?". Nový kouč může být nevyzpytatelný a co od něho očekávat si raději nechceme představovat. Je však třeba si připustit mnoho takovýchto nevyzpytatelných věcí. Nastane jakási nová éra United, další etapa. Na nový list se začne psát další pokračování historie Manchesteru United. Musíme si přiznat, že United jsou teď na vrcholu a výš už vystoupat nelze. Můžeme proto být na stejně úspěšné úrovni jako dnes a nebo a to je mnohem snažší, padat dolů. Od každého,kdo je na vrcholu a je na něho upřena pozronost, se očekává sebemenší klopýtnutí nebo chyba, která dnes nikomu neujde. Nejinak tomu je i zde. To všechno však způsobují média, jejich tlak a chamtivá touha po senzaci. Není fanoušek United, který nemá strach o budoucnost tohoto klubu.Obavy narůstají i s vědomím nejistých záměrů ze strany majietele klubu, Po těchto nelichotivých prognózách přícházejí obavy a nejistota. Nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako ctižádostivá Chelsea nebo chamtivý Real Madrid či chvástavý Manchester City. Máme právo bát se prodeje hráčů a zhroucení celého klubu a odchod posledních nadějí. Tento velice pesimistický výklad možná není na místě, ale pokusme se zamyslet nad touto věcí a uvědomit si že, podobné období může již brzy nastat. V žádném případě nechci nikoho strašit a děsit. Ovšem je třeba brát v úvahu takové situace, ikdyž je vlastně prakticky nemůžeme ovlivnit.

Věřte mi ale, že k těmto radikálním změnám v brzké době (10-15ti let) nedojde. Svět je dosti nepochopitelný, ale tohle by se stát nemělo. Už jen proto, že je spousta vlivných lidí, kteří jsou připraveni hájit a bít se za náš milovaný klub a postavit se za něj v těžkých chvílích a nedovolit tak kolaps a narušení struktury. Výsledky rozhodně nebudou katastrofální, pouze již nebudou porovnatelné s dneškem. Příliš jsme si zvykli na vítezství, ovšem musíme umět i přijímat i těžko stravitelné porážky. Jak jsem tedy zmínil, dopad a to ne nijak zásadní, bude ve výsledcích. Věrnost je to, o co dnes se můžeme opírat. Konkrétně myslím především fanoušky z Anglie. Velká podopora z ostatních zemí z celého světa jako např. Slovensko nebo Česká republika jistí další členy oddanosti a důvěry. Můžeme očekávat i hráčské odchody ve větším měřítku, ovšem to je běžný proces. Rezerva a hráčské možnosti jsou tím méně závažným problémem, který se po změně manažera může vyskytnout. Vedení ani fanoušci United si nenechá jen tak vzít trdě odvedenou a dlouhodobou práci a charakter klubu během "několika" chvil. Tradici, historii a zavedená pravidla budou tvrdě bránit.

Náš manažer, ovšem nebude jedinou ikonou, která ukončí dlouhodobě vykonávající funkci. Společně s panem Fergusonem ukončí své působení v United v brzké době, jak asi všichni tušíme zejména Gary Neville, Paul Scholes, Ryan Giggs nebo Edwin van der Sar. Tedy tři věrné a nezapomenutelné legendy a velezkušený gólman hýřící jistotou a přehledem. Nesporné osobnosti klubu. Věrnost se jaksi vytratila a tak tito veteráni jsou posledními mohykány, kteří zůstali a stali se stálicem. Tito hráči budou velmi chybět. Pokud zůstanou u klubu i nadále jenom dobře. Nám však nezbývá než věřit, že je brzy napodobí a zastoupí hráči jiní, se stejně bijícím srdcem pro jediný klub. Na to ovšem záruky nejsou. I přesto již dnes můžeme pozorovat možné následovníky, kteří mají proporce a perspektivu k této pro klub velice vážené a důležité roli. Takové hráče zdobí autorita a charakter a především zkušenost. Není žadným překvapením, že takovými hráči se mohou stát jména jako Wayne Rooney, John O´shea, Darren Fletcher, Darron Gibson a jiní, kteří jsou u United od velmi útlého věku. Ikonami jsou jistě i Rio Ferdinand, Nemanja Vidič či Michael Carrick, kteří u klubu již působí déle, ale mě jde nyní o odchované borce.A však na kvalitách a oddanosti jiných hráčů rozhodně neubírám, pouze jmenuji ty přední a nejpravděpodobnější náhrady.

Místo dnešních legendárních hráčů proto absloutně není třeba kupovat drahých posil. Naproti tomu by bylo nejrozumnější dát možnosti mladším hráčům, kteří přece již čekají v rezervě na svou šanci. Nezaručí sice okamžitý úspěch, který je vyžadován na prvním místě, ale Manchesteru vlastní trpělivost a propracovanost může brzy sklízet první plody z bohaté úrody. Tento systém u nás funguje skvěle. Chytré a vhodné nakupování, stejně jako výchova vlastních talentů, je rovněž specialita pana Fergusona posledních let. Pominuli pár nevydařených obchodů v poslední době si vede skvěle a zatím mu záměry vycházejí a nad míru se vyplácejí.

Abych to shrnul. K zamyšlení mě nepřímo přivedla média. Snažím se naznačit, že obavy, které často vyvolávají, jsou vlastně nesmyslné, ale ovlivňují nás všechny.

Ostatně pak se tu opět objevuje např. ta stále stejná pohádka podle, které hráč přestupuje do konkrétních klubů, které za něho zaplatí vymyšlené peníze a které nabízejí zvýšení platu či výměnu za jiného hráče. Což nám vštěpuje názor, že bychom i my, dle našich možností, měli kádr posílit a pozměnit tak, jak to obyčejně dělají jiné velké kluby, po kterých se vyžaduje okamžitý úspěch nehledě na kvalitu kádru. A u kterých můžeme poté pozorovat fakt, že jakmile se nedaří nebo pokud se některá z opor týmu rozhodne změnit působiště či ukončit kariéru, může tato bez médií obyčejná věc, významně zasáhnout do struktury klubu a markatně tak ovlivnit či změnit jeho herní projev, řízení, někdy trenéra a další aspekty, za čímž dnes velmi často stojí i majitelé klubů a sponzoři. Proto poslední část mých názorů a zamyšlení věnuji médiím a bulváru, která mají tyto zbytečné problémy na svědomí asi z 80%.

Nečekejte proto příliš čtivý nebo zajímavý článek, ale pouze shrnutí a mé poznatky o zdroji zaražejících lží a klamů našeho světa.

 

Pro ty z Vás, kteří ste nečetli nebo byste si chtěli připomenou předchozí díl, můžete tak učinit zde : http://www.manutd.cz/2009091305-budoucnost-united-financni-situace-dil-.html

a zde http://www.manutd.cz/2009091802-budoucnost-united-rodici-se-kadr-dil-.html (pokud Vám odkazy nefungují zkuste si ho zkopírovat, bude-li tomu tak, pak se velice omlouvám)

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.