Manchester United vs. Manchester City (TOP 10 největších zápasů historie)

V tomto článku, který se vrací do historie obou klubů z Manchesteru, si připomeneme největší zápasy historie, v kterých hráli hlavní roli hráči United a City

Historii vzájemných střetnutí je možno vysledovat až k roku 1881, kdy se v přátelském utkání střetly týmy West Gordon (předchůdce dnešních City), který nastoupil na domácí půdě, a Newton Heath, týmu, z kterého později vzešel slavný Manchester United. „Heathens“ nakonec zvítězili 3:0 a místní tisk se o zápase vyjadřoval v superlativech.

První ostré utkání v rámci fotbalové ligy se odehrálo v sezóně 1894/1895, kdy klub Newton Heath porazil na Hyde Road Manchester City 5:2

První střet v nejvyšší soutěži se pak datuje do roku 1906, kdy City zvítězili v poměru 3:0, za což si vysloužili v té době obrovskou sumu peněz, 1000 liber.

1. Manchester United vs. Manchester City – 4:1, Division One, 31. 8. 1957
Toto utkání bylo posledním derby, v kterém se úhlavní rivalové střetli ještě před mnichovskou katastrofou. Roger Byrne, Eddie Colman, David Pegg, Liam Whelan, Duncan Edwards a Tommy Taylor, ti všichni nastoupili ke svému poslednímu derby, protože už za pět měsíců je čekala tragická smrt. Góly Edwardse, Taylora, Berryho a Dennise Violleta rozhodly o skvělém vstupu United do nové sezóny

2. Manchester City vs. Manchester United – 3:3, Division One, 6. 11. 1971
Mezi zlaté hřeby tohoto zápasu patří bezesporu debutový gól při debutovém startu za United 17letého Sammyho Mcllroye, úchvatné představení Colina Bella, skvělé zákroky Alexe Stepneyho a obvinění George Besta ze strany Francise Leeho, který se domníval, že ikona Manchesteru často simuluje. Zajímavostí je,, že se City otřepali z nepříznivého stavu 0:2 a 2:3 a vždy dokázali vyrovnat.

3. Manchester United vs. Manchester City – 0:1, Division One, 27. 4. 1974
V tomto utkání rozhodl o výhře City bývalý hráč Manchesteru United Dennis Law, který efektní patičkou poslal svůj tým do vedení, o které se již hráči City nenechali připravit. Často se hovoří o tom, že tento gól poslal United do 2. ligy. Není to však pravda. Toho dne totiž zvítězil také Birmingham a tak United sestupovali bez ohledu na vlastní dosažený výsledek. Antioslava gólu Dennise Lawa nicméně vstoupila do historie.

4. Manchester City vs. Manchester United – 5:1, Division One, 23. 9. 1989
Zpočátku utkání hráli hráči Manchesteru skvěle. Po deseti minutách byl však zápas přerušen kvůli řádění fanoušků a hráči museli do kabin. Po návratu na hřiště převzali iniciativu v zápase City a výsledkem byla blamáž Manchesteru United v poměru 5:1. Jediný gól United vstřelil současný kouč City Mark Hughes. Sir Alex Ferguson se později vyjádřil, že se jednalo o nejhorší prohru v jeho životě.

5. Manchester City vs. Manchester United – 2:3; Premiership, 7. 11. 1993
V tomto zápase se Manchester United zuby nehty snažil udržet svůj 11bodový náskok v čele tabulky. Jeho plán dostal povážlivé trhliny po dvou gólech Nialla Quinna. United však kontrovalo, dva góly vstřelil Eric Cantona a nakonec tři minuty před koncem rozhodl o důležitém vítězství Manchesteru United Roy Keane. 

6. Manchester United vs. Manchester City – 5:0, Premiership, 10. 11. 1994
Nejlepší derby ze strany United v historii přišlo jen 8 dní po vysoké prohře s Barcelonou. Výsledkem této porážky bylo masivní zkupování dresů katalánského velkoklubu ze strany fandů City. Ani to jim však nepomohlo k úspěchu. V tomto utkání se nesmazatelně zapsal do paměti fanoušků Manchesteru United Andrei Kanchelskis, který zaznamenal hat-trick.

7. Manchester United vs. Manchester City – 1:1, Premier League, 21. 5. 2001
V tomto utkání na Old Trafford vyvrcholila dlouholetá nevraživost mezi Royem Keanem a Alf-Ingem Haalandem. Vše začalo v roce 1998, kdy kapitán United utrpěl zranění křížového vazu poté, co uháněl sám na bránu, ale zezadu se k němu přiřítil Haaland (tehdy hrající za Leeds) a ošklivě do něho zajel. Odveta se konala za tři roky na Old Trafford, kdy Keane zaútočil na koleno Haalanda a později ve své autobiografii přiznal, že se jednalo o úmyslný zákrok. Keane dostal pokutu 150 000 liber a stop na 5 zápasů.

8. Manchester City vs. Manchester United – 3:1, Premier League, 9. 11. 2002
13 let trvala neporazitelnost Manchesteru United v zápasech se City. Vše se mělo změnit v tomto zápase, jehož hrdinou se stal Shaun Goater. Nejprve se však za City prosadil Nicolas Anelka, který využil chyby svého krajana Fabiena Bartheze. Za United dokázal srovnat Ole Gunnar Solskjaer, ale poslední slovo měli hráči City, konkrétně Shaun Goater, který dvěma góly rozhodl o vítězství City v poměru 3:1.

9. Manchester City vs. Manchester United – 3:1; Premier League, 14. 1. 2006
Další vítězství City, tentokrát navíc okořeněno vyloučením Cristiana Ronalda. V době, kdy United prohrávali už 2:0 po gólech Trevora Sinclaira a Dariuse Vassela přišel ošklivý zákrok Ronalda, který šlápakem zajel do břicha Andyho Cola (názor rozhodčího). Hlavní rozhodčí utkání, Steve Bennett, Ronalda bez milosti vyloučil, i když jen pár minut předtím přehlédl zcela evidentní a ostrý zákrok Stephena Jordana právě na vycházející portugalskou hvězdu Manchesteru.

10. Manchester City vs. Manchester United – 0:1, Premier League, 5. 5. 2007
V tomto utkání se blýskl Edwin van der Sar, který zlikvidoval penaltu a hlavně díky němu se mohli hráči United radovat ze zisku titulu. Jak příhodná chvíle, slavit titul na hřišti úhlavního nepřítele. Zápas rozhodl proměněným pokutovým kopem Cristiano Ronaldo, který potrestal faul Michaela Balla

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.