Preview: Besiktas Istanbul vs. Manchester United

Již zítra čeká hráče Manchesteru United první zápas v základní skupině Champions League. Pojďmě si proto představit našeho zítřehšího soupeře

Město:

Istanbul, dříve taky Konstantinopol nebo Cařihrad, je největší turecké město, má asi 12 milionů obyvatel a pyšní se také jednou zvláštností. Rozkládá se totiž na dvou kontinentech, které spojuje a zároveň rozděluje Bosporská úžina. Historie města sahá až do antiky, kdy byla tehdejší Byzantie metropolí Východořímské říše. Stalo se centrem i řecké kultury a později i Pravoslavné církve. Do města několikrát vtrhly i křížové výpravy. Istanbul po dobytí Osmany dostal své nynější jméno až roku 1453 a díky šíření islámu zde byly vystavěny mnohé mešity a katedrály byly přestavovány. Zlomový moment přišel pro Osmanskou říši v První světové válce, kdy se přidala po bok Německa a Rakouska-Uherska a válku prohrála. To byl její konec, zem se dostala pod moc Anglie a Francie a za pět let byla vyhlášena republika. Do 50. let 20. století zde žilo obrovské % Řeků, ale po útocích, které zinscenoval sám turecký premiér Menderes byli nuceni odejít. Poté začalo město prosperovat a modernizovat. Během tří let se dokonce počet obyvatel zvedl z milionu jednoho na pět a roku 2000 dokonce Istanbul ve velikosti předstihl Paříž. I dnes je Istanbul obchodní a multikulturní křižovatka, proto lze říci, že je to kosmopolitní město kde vedle sebe žijí křesťani, muslimové i židé.

Tým:

Besiktas Jimnastic Kulübü, což v překladu znamená Besiktasský gymnastický klub, byl založen roku 1903 a kromě fotbalu se angažuje v mnoha dalších sportech, například basketbal, volejbal, házená, atletika, box a mnohé další. Klubové barvy Černých orlů, jak se Besiktasi přezdívá, byly původně červená a bílá. Ke změně na černou došlo poté, co v roce 1913 zemřel celý fotbalový tým v První světové válce. Na památku zesnulých byly tedy klubové barvy upraveny. Besiktas je dokonce jediný tým v Turecku, který se může pyšnit národní vlajkou ve svém znaku. Tu dostal Besiktas jako odměnu za to, že v roce 1952 posloužil jako reprezentační tým Turecka v zápase proti Řecku. Besiktas se stal tureckým mistrem celkem 13x a 8x vyhrál i domácí pohár. Zajímavostmi pro mnohé mohou být následující informace. Besiktas se stal jediným neporaženým vítězem ligy. Byl prvním sportovním klubem založeným v Turecku. Nejvíce výher v lize v řadě je 18. Nejvíce vstřelených branek v jedné sezoně tímto týmem je 90, 599 poté po dobu 8 sezon. Besiktas vyhrál jako první turecký superpohár v roce 2006, kdy porazil Galatasaray 1:0. A na závěr opravdový rekord. Po dobu 10 let nebyl doma poražen od žádného jiného týmu než od Fenerbahce a Galatasaray.

 

Stadion

Plné jméno: Beşiktaş İnönü Stadium
Umístění: Besiktas, Istanbul
Postaven: 1939 – 1947
Otevřen: 19. 5. 1947
Vlastník: Besiktas, J.K.
Kapacita: 32 145
Rozměry trávníku: 105 x 68 m 

Beşiktaş İnönü Stadium je domovským stánkem fotbalového Besiktase Istanbul. Nachází se ve čtvrti Dolmabahce, v těsné blízkosti Dolmabachcského paláce. Tato čtvrť se nachází v evropské části Istanbulu a stadion Inönü je prvním moderním stánkem svého druhu, který byl v Istanbulu postaven. Až do 60. let na tamním trávníku hráli také úhlavní rivalové, Galatasaray a Fenerbahce, kteří neměli vlastní moderní stadion podobných parametrů jakými se může pyšnit Inönü. Stadion má 4 hlavní sektory. Tribuna jménem Kapali se nachází na severní straně a je souběžná s hrací plochou. Pojme 5 881 sedících diváků a je vyhrazena nejfanatičtějším příznivcům domácího klubu. Naproti tribuně Kapali se nachází sektor jménem Numarali, který pojme 5237 sedících diváků Sektory za bránami se jmenují Eski Acik s kapacitou 7 962 a Yeni Acik s kapacitou 13 065 sedících diváků. Po obou stranách tribuny Eski Acik se nacházejí věže, které jsou historickými památkami na doby dávno minulé. Podle legendárního brazilského fotbalisty Pelého, je tento stadion nejkrásnějším v Evropě a může se pyšnit jedním z nejlepších výhledů na celém světě. Tomu podle Pelého napomáhá i jeho poloha. İnönü se totiž nachází v blízkosti hranice mezi Evropou a Asií. Je tedy jediným fotbalovým stánkem světa, z kterého vidí návštěvníci na dva světové kontinenty. Na závěr si dovolím jednu perličku. Tento stadion drží evropský rekord v hlasitosti fandění. Fanatičtí turečtí fanoušci při utkání s Liverpoolem vytvořili takovou atmosféru, že bylo naměřeno neuvěřitelných 132 dB, čímž byl překonán předchozí rekord, který drželi právě fans Liverpoolu.

 

 

Trenér: Mustafa Denizli
Mustafa Denizli je tureckým trenérem s bohatou hráčskou i trenérskou minulostí. Jako hráč působil pouze ve dvou klubech. 17 let strávil v SK Altay, za který odkopal 476 utkání a vstřelil v nich 83 gólů. Závěr kariéry pak strávil v Galatasaray Istanbul, za který však odehrál pouze 8 utkání, aby poté v roce 1984 ukončil profesionální hráčskou kariéru a pokračoval na lavičce Galatasaraye jako asistent trenéra. Co se týká trenérské dráhy, ta je již, co se týká působení v různých klubech, daleko bohatší. Od roku 1985 vedl Denizli kluby jako Galatasaray Istanbul (ten dokonce dvakrát), Alemannii Aachen, Kocaelispor, Manisaspor, Persepolis či Fenerbahce Istanbul, se kterým v sezóně 2000/2001 slavil mistrovský titul. Denizli si vyzkoušel také roli trenéra turecké reprezentace, kterou vedl v letech 1996 – 2000. V roce 2000 dovedl Turecko na Mistrovství Evropy až do čtvrtfinále a bylo to poprvé v historii země, kdy se turecký národní tým dostal tak daleko na akci podobného formátu. 9. října 2008 podepsal jednoletý kontrakt s Besiktasem Istanbul, když nahradil po blamáži v 1. kole Poháru UEFA Ertugrula Saglama, který nedokázal s týmem od Bosporu přejít přes průměrný Metalist Charkov do základní skupiny Poháru UEFA. Pod jeho vedením vybojoval Besiktas v sezóně 2008/2009 v pořadí 13. titul v turecké nejvyšší soutěži a automaticky se tak kvalifikoval do základních skupin LM, kde byl Besiktasi přisouzen Manchester United, Wolfsburg a CSKA Moskva. Mustafa Denizli je jediným tureckým trenérem, který kdy z pozice trenéra vyhrál turecký titul se všemi třemi největšími tureckými istanbulskými týmy (Galatasaray, Fenerbahce a Besiktas)

Soupiska:

Brankáři
1 Rustu Recber 
84 Hakan Arikan 
87 Korcan Celikay 

Obránci
4 Ibrahim Kas 
20 Ibrahim Toraman 
19 Ibrahim Uzulmez 
7 Ridvan Simsek 
44 Erhan Guven 
27 Matteo Ferrari 
3 Ismail Koybasi 
6 Tomas Sivok 

Záložníci
77 Erkan Zengin 
26 Onur Bayramoglu 
15 Rodrigo Barbosa Tabata 
25 Ugur Inceman 
10 Matias Emilio Delgado 
14 Rodrigo Alvaro Tello 
29 Yusuf Simsek 
28 Fabian Ernst 
5 Michael Fink 
18 Necip Uysal 
17 Ekrem Dag 
21 Serdar Ozkan 

Útočníci
8 Nihat Kahveci 
11 Mert Nobre 
13 Deivson Rogerio Da Silva 
23 Filip Holosko 
9 Batuhan Karadeniz

 

Přestupová politika (léto 2009)
Příchody 
Michael Fink (Frankfurt → Besiktas)
Nihat Kahveci (Villareal → Besiktas)
Mateo Ferrari (Janov → Besiktas)
Rodrigi Tabata (Gaziantepspor → Besiktas)

Odchody 
Gökhan Zan (Besiktas → Galatasaray)
Edouard Cisse (Besiktas → Marseille)
Tomáš Zápotočný (Besiktas → Bursaspor; hostování)

Předchozí sezóny:

2006/2007
1. Süper Lig → 2. místo (61 bodů)
pohár UEFA → základní skupina (4. místo, 3 body)

2007/2008
1. Süper Lig → 3. místo (73 bodů)
Liga mistrů → základní skupina (4. místo, 6 bodů)

2008/2009
1. Süper Lig → 1. místo (71 bodů)
Pohár UEFA → 1. kolo (Besiktas vypadl s ukrajinským Metalurgem Charkov – 1:0, 1:4)

Současná sezóna 
Do nové sezóny nevstoupil Besiktas vůbec dobře a po prvních 5 zápasech turecké ligy se krčí na průběžném 9. místě ligové tabulky s pouhými 6 body. Poslední zápas Besiktas prohrál s úhlavním rivalem Galatasarayem 3:0, když dva góly vstřelil také český reprezentant Milan Baroš. 

Hvězdy týmu

Rustu Recber
Rustu Recber je dnes již takřka legendárním tureckým brankářem, který proslul nejen skvělými fotbalovými dovednostmi, ale také populárními bojovými barvami, kterými často zdobí své tváře. Tento brankář chytající v současné době za Besiktas Istanbul za sebou má bohatou kariéru jak na klubové, tak mezinárodní úrovni. Rustu se může pochlubit hned několika nej. V roce 2002 byl vyhlášen nejlepším gólmanem podle UEFA. Legendární Pelé ho zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů planety. Za svou reprezentaci nastoupil k neuvěřitelným 119 mezistátním utkáním. Vrcholem kariéry tohoto gólmana je pravděpodobně MS 2002 v Japonsku a Jižní Koreji, kde Rustu docedl Turecko až k zisku třetího místa, což je největší úspěch tureckého fotbalu v jeho novodobé historii. Na klubové úrovni odehrál Rustu více než 400 utkání, a to hlavně ve Fenerbahci Istanbul, za který odehrál 350 soutěžních utkání. Vyzkoušel si i krátké angažmá v Barceloně, ale od roku 2007 stráží branku Besiktase Istanbul, kde se hned po svém příchodu stal nedílnou součástí týmu.

Nihat Kahveci
Tento turecký štírek patří mezi nejzkušenější hráče Besiktase Istanbul a právě jeho zkušenosti a instinkt střelce ho předurčují být největší útočnou zbraní Besiktase. Právě na něj se budou muset zaměřit obránci United, pokud si chtějí odvést na Old Trafford všechny body z úterního utkání. V listopadu třicetiletý Nihat prošel za svou bohatou a dlouhou kariéru především španělskými kluby. Jméno si udělal působením ve španělském Realu Sociedad, kde vytvořil společně s Darkem Kovačevičem jednu z nejlepších útočných dvojic světa. VE 133 zápasech zaznamenal Nihat 58 gólů, což mluví samo za sebe. Následovalo již ne tak povedené angažmá ve Villarealu, které bylo poznamenáno častými zraněními. Za tři sezóny stihl Nihat pouze 63 zápasů, ve kterých vstřelil 18 gólů. Před touto sezónou se Nihat rozhodl k návratu domů a angažmá mu nabídl právě klub trenéra Denizliho. Nihat se tak vrátil do klubu, ve kterém v roce 1997 vstoupil do světa velkého fotbalu. Na mezinárodní úrovni odehrál Nihat od roku 2000 62 zápasů a vstřelil v nich 17 branek.

Fabian Ernst
Fabian Ernst je německým fotbalistou, kterému bylo letos 30 let. Celou svoji bohatou kariéru strávil v německých klubech, které snesou přídomek velko. Během své kariéry prošel Hannoverem, Hamburgem, Werderem Brémy a jeho zatím poslední německou štací bylo Schalke. V letošním roce přestoupil do Besiktase Istanbul s tím, že si přeje zkusit zahraniční angažmá. 
Tento záložník se na turecký styl hry velmi dobře adaptoval a v prvních 18 zápasech vstřelil dvě branky a stal se nedílnou součástí mužstva trenéra Denizliho. Za vše mluví to, že se dostal do All star sestavy turecké ligy za ročník 2008/2009. 
Ernst se prosadil také v německé reprezentaci, za kterou nastoupil ve 24 zápasech, v nichž zaznamenal jeden gól. 

Češi a Slováci v kádru Besiktase
Za Besiktas Istanbul nastupují čeští reprezentanti Tomáš Sivok a Tomáš Zápotočný (v současné době na hostování v Bursasporu) a také slovenský reprezentační forward Filip Hološko. 

Prognóza a tip na výsledek:

Aktuální forma Manchesteru United:
Manchester United se v současné době nachází ve skvělé formě, což jen dokumentoval posledním zápasem s Tottenhamem. Jeho forma je pozitivní hlavně vzhledem k faktu, že jsme nebyli zvyklí vídat Manchester na začátku sezóny v tom nejlepším rozpoložení. Zkušený tým Alexe Fergusona si do Istanbulu zcela jistě přijede pro tři body.

Aktuální forma Besiktase Istanbul:
Besiktas Istanbul prožívá rozporuplný začátek sezóny. Na domácí ligové scéně zatím spíše tápe, což jen dokumentuje výprask od Galatasaraye. Nicméně tým má ve svém středu hráče, kteří jsou zvyklí na vypjaté a těžké zápasy, ve kterých jsou schopni hrát na 101%. Proto není radno tým ze čtvrti Besiktas podceňovat.

Další faktory, které mohou ovlivnit zápas:
Na straně Manchesteru stojí dobrá rozehranost, šířka kádru a to, že se mu poměrně vyprázdnila marodka. Nejpozitivnější zprávou je to, že Rio Ferdinand po zranění odehrál celý zápas proti Tottenhamu. Besiktas zase zcela jistě potáhne 12. hráč v podobě skvělých fanoušků. Hráči Manchesteru jsou však natolik zkušení, že by se jim při nástupu na hřiště neměla rozklepat kolena a atmosféře na stadionu y v žádném případě neměli podlehnout 

Tip na výsledek: Besiktas Istanbul – Manchester United 0:2

Souhrnná informace k utkání:

Besiktas Istanbul vs. Manchester United (Beşiktaş İnönü Stadium; 15. 9. 2009, 20:45 SEČ)

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.