Man U je urážka! Ale proč?

Jaký je důvod toho, že toto spojení vyvolává odpor fanoušků United. Málokdo ten důvod zná a tak si pojďme objasnit celou pravdu tohoto, pro obyčejného člověka, běžně používaného označení pro Manchesteru United

Odpověď není příjemná, ovšem minulost nelze změnit, bohužel.

Výraz nás zavádí zpět do historie United a přímo souvisí s tragickou leteckou katastrofu v Mnichově roku 1958.

Při tomto neštěstí zahynulo celkem 23 lidí, mezi nimi 8 hráčů týmu Manchester United.Jedním z nich byl mladý Duncan Edward.Edward za Manchester United debutoval, když mu bylo 16 let a předpovídala se mu velká budoucnost. V United působil od roku 1953 a celkem odehrál 151 utkání, ve kterých vstřelil 20 branek. Za Anglii odehrál 18 utkání, ve kterých vstřelil pět branek. Svůj talent nemohl plně ukázat, jelikož zemřel ve věku 21 let.A patnáct dnů po tragédii v mnichovské nemocnici na následky zranění utrpěné při nehodě.

Rivalství mezi jednotlivými týmy je vysoké a sem tam se objeví opravdu nelidské vyjadřování.

Prvními, kdo zneuctili památku tohoto hráče ,byli fanoušci West Bromwiche a to svou písní : "Duncan Edwards is manure, rotting in his grave, man you are manure – rotting in your grave".

Písmeno "U" v jejich přeneseném vyjádření znamená "You"

Dalšími,kteří tohoto označení využili, ale spíše by bylo trefnější poznamenat zneužili, byli také fanoušci Leedsu a Liverpoolu a v jejich podání vznikl tvar, který potupil památku všech obětí mnichovského neštěsí
Tento tvar tedy zněl : "man u/you" Urážlivé spojení pak :

"ManU ManU went on a plane ManU ManU never came back again"

nebo rovněž odporné "Man U Never Intended Coming Home" přičemž počátěční písmenka vytvoří slovo "MUNICH"

Výraz Man U je pro laiky a neznalé fans naprosto přirozeným označením.Pro fanoušky jiných týmů než Manchesteru United, kteří moc dobře vědí co slovo znamená , je příhodným urážením a potupy United.

U nás v Čechách a na Slovensku je tento výraz málo obeznámen veřejnosti i ostatním a tak je s oblibou, ovšem nevhodněl,  psán v novinách nebo na světelných tabulích či časomírách v televizi kde je možná nejvíce vidět.

Ve fotbalové  Anglii a zvláště v Manchesteru tento výraz raději nepoužívejte nebot můžete přijít k úrazu.Místním lidem a zvláště pravým fanuškům United tohle označení hodně leží na srdci! Angličané, jak známo, jsou hrdí na svou zem, její historii i současnost a proto ani zdaleka není lhostejné, pokud je někdo uráží a ponižuje a to i v oblasti fotbalu, přímo to nesnášejí a stojí si za svým názorem.

Z pohledu příznivce Manchesteru United bych tedy doporučil termín : Manchester United, United ,Man Utd ,Man United

Výraz Man U ,který jsem nyní napsal naposledy, proto už nikdy více nevyužívejte! Alespon ne v dobrém slova smyslu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.