Ferguson versus Wenger

Souboj Manchesteru United s Arsenalem FC nepřináší jenom zajímavé zápasy na travnaté ploše, nýbrž i v zákulisí, kde skrz média vedou tito manažeři svou psychologickou válku už několik dní dopředu. Zde máte souhrn nejzajímavějších z nich.

 

Jak jste si již mohli přečíst v preview, souboje „Rudých ďáblů“ s „Kanonýry“ se nenesou pouze ve sportovním duchu na hřišti, ale i přes noviny. V posledních letech můžeme vidět ale takovýchto slovních přestřelek čím dál méně. Sir Alex v poslední době spíše skrz noviny koketuje s Rafaelem Benítezem, manažerem Liverpoolu. V minulosti ale bylo pravidlem, že před zápasem s naším zítřejším soupeřem si vjeli do vlasů i s Wengerem. Nutno říci, že některé jejich výroky byly velmi podivné, zesměšňující nebo urážlivé, vždy ale „trefily hřebíček na hlavičku“. Všechno to odstartovalo angažování Arséna Wengera na lavičku Arsenalu před 13ti lety. Od té doby Wenger získal několik mistrovských titulů a to se samozřejmě Fergusonovi nelíbilo, stejně to bylo ovšem i naopak v dalších letech. Za ty léta se z nich stala doslova nerozlučná dvojice, bez jejichž rýpnutí si kde kdo neuměl toto derby představit. Pojďme se podívat zpět do ne zase tak staré minulosti na ty nejlepší z nich.

1996- Ferguson opovrhuje nově příchodem francouzského intelektuála do Premier League, když Wenger dorazil do Arsenalu a prohlásil: „Mám 15letého chlapce z Pobřeží Slonoviny, umí mluvit pěti jazyky.“

Duben 1997- Wenger si stěžuje na rozpis zápasů a tvrdí, že je Manchester ve výhodě. „Je to špatné rozlosování, je uděláno tak, aby si United odpočinuli a vyhráli vše.“  Na toto Ferguson reagoval slovy: „Je to nováček. Měl by se svými názory jít do Japonské ligy.“

1999- Po památném semifinále FA Cupu ve Villa Parku odmítl Wenger potřást rukou Fergusonovi. Ten poté přiznal, že je to pro něj doposud největší urážka, jakou z postu manažera United zažil.

1999 a 2002– Ferguson kritizuje disciplinární řízení s Arsenalem v těchto letech a ptá se, proč měli Patrick Vieira a Thierry Henry své slyšení před disciplinární komisí zpožděno o tři měsíce. „Nečekalo by se tři měsíce, pokud by se jednalo o hráče United, naše disciplinární tresty jsou děsivé. Jsem na ně (členy disciplinárky, pozn. Guetta) hrdý.“  Wenger reagoval trochu mimo mísu: „Jediná věc, kterou k tomu řeknu je ta, že mě vůbec nemá v noci rušit. Nic jsme neudělali, ale pokud jsme podle něj chytří, je to kompliment.“

Říjen 2004- Jeden z hráčů Arsenalu hodil pizzu po hráči Manchesteru v šatně poté, co United porazili Gunners 2:0 po kontroverzní penaltě. Ferguson toto komentoval slovy: „Bylo to to nejhorší, co jsem ve sportu viděl. Zůstali bez trestu.“ Wenger byl předvolán před komisi FA poté, co po zápase obvinil Ruuda van Nistelrooye z filmování.

Leden 2005-  Ferguson nazval hanbou události, jenž se přihodily v říjnu 2005 a chtěl, aby se Wenger za tyto incidenty veřejně omluvil. Také uvedl, že už nic horšího od „tohoto typu člověka“ nečeká. Wenger zpočátku tyto události popíral a trval na tom, že se Fergusonovi neomluví, na konci měsíce ale malé skupince novinářů vzkázal, že by se měl stydět spíše Ferguson za svou špatnou pověst. „Ferguson si dělá co chce a vy novináři jste jenom jeho nohsledi.“ Později pro jednu francouzskou televizi říká: „Ferguson ztratil veškerý smysl pro realitu.“

Leden 2007- Arsenal skóroval dvakrát v posledních deseti minutách a zvítězil díky tomu 2:1. Wenger poté na adresu United vzkázal: „Týmu chybí fyzická kondice a vytrvalost.“ Fergie samozřejmě na Wengera reagoval a nazval ho „malým“ a „hovořícím nesmysly“. Arsénovou odpovědí mu bylo to, že „on by nikdy takto o něm (Fergusonovi) nemluvil“.

Březen 2007- Prezident FIFA Sepp Blatter poprvé vyvolává myšlenku o zavedení kvót pro domací hráče v Premier League. Ferguson tuto změnu přivítal, ale řekl, že neví jak se na to bude tvářit Arsenal. Wenger reagoval slovy: „V Premier League je spousta domácích hráčů,“ a Fergusona nazval pokrytcem.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.