Preview: Manchester United – Wigan Athletic

U United se opět potvrdil syndrom z úvodu ligy a stejně jako v předchozích letech ztrácíme body hned na úvod soutěže. Chuť si můžeme spravit už tuto sobotu, kdy Manchester odjíždí na DW Stadium k další těžké bitvě o 3 body.

Začátek soutěže ze strany United nebyl špatný. Konečně po třech letech se nám podařilo zvítězit úvodní zápas Premier League, nicméně ihned v tom následujícím přišla studená sprcha. Na úřadujícího mistra Anglie si vyšlápl nováček s rozpočtem pouhopouhých 16 milionů liber. Celý klub má tedy rozpočet jako libovolní dva hráči United za rok. Burnley po životní trefě Blakea zvítězili 1:0 a nutno říci, že zaslouženě. Podporování plnými tribunami bojovali po celých 90 minut až na krev a nakonec své těsné vedení uhájili až do konce. Manchester se sice neprezentoval nejlepším výkonem, ale nutno říci, že ani nejhorším. Po celý zápas měli Red Devils nad soupeřem navrch a místy to vypadalo, jako dobývání středověkého hradu. Každý poločas byla ušlapána pouze jedna polovina hřiště, což jenom dokládá drtivou herní převahu United, která ale byla očekávaná. Aby zápas skončil vítězně, chyběly tři důležité věci- hra na křídla (což měl dle mého zabezpečit Valencia a Nani, které SAF nepochopitelně nepostavil), střelba ze střední vzdálenosti (tady měl Anderson ukázat, co se v letní přípravě přiučil, popř. poslat do hry Scholese) a třetí a nejdůležitější věc, proměnit penaltu. Tyto 3 faktory nás stály ve středu body, nicméně vše teď musí hráči hodit za hlavu, poučit se z chyb a v sobotu získat povinné 3 body. Je tu šance na reparát s názvem Wigan Athletic.

Latics vstoupili do sezony skvěle a hned v prvním kole zvítězili ve Villa Parku s domácí Aston Villou 0:2. Po skvělém výkonu Rodallegy, Koumase a N´Zogbii, kdy první dva jmenovaní vstřelili branky, získal Wigan první 3 důležité body, které mnoho lidí neočekávalo, na druhou stranu se ale na hřišti Villans Wiganu dlouhodobě daří, takže i proto se o úplné senzaci mluvit nedá. Ve druhém zápase přivítali na DW Stadium nováčka z Wolverhamptonu. Po tomto zápase už ale Roberto Martinez tolik důvodů ke spokojenosti neměl, jelikož jeho svěřenci prohráli 0:1 brankou Keogha z 6.minuty. Oba týmy tedy mají na svém kontě 3 body, díky skóre nás dělí pouze 2 příčky a United se tímto zápasem budou chtít bezpochyby před svého soka dostat, jednoduché to mít ale rozhodně nebudou.

DW Stadium:

Bývalé JJB Stadium svůj nynější název dostal před začátkem letošní sezony, nachází se v Robin Parku a slouží mimo fotbal i k zápasům v rugby, které je nejen ve Wiganu, ale i celé Anglii velmi populární. Stadion byl pojmenován po hlavním sponzorovi JJB Sports, který vlastnil předseda Wiganu David Whelan, nynější majitel Wigan Athletic FC. V současné době je tedy pojmenován po hlavním sponzorovi DW Sport Fitness. Stadion byl postaven v roce 1999 a otevřen 7.srpna 1999. Náklady se vyšplhaly až na 30 milionů liber. Rozměry hřiště jsou 110 x 60 m. Jeho kapacita je 24 826 míst, ovšem rekordní návštěva je ještě o více než 300 míst větší. Přesně 25 135 míst. Stalo se tak na konci sezony 2007/2008, kdy zde hrál shodou okolností Manchester United a Wigan hrál o své přežití.

 


 

 

Informace o Wiganu:

Wigan Athletic se letos dá zařadit mezi ty kluby, u kterých není snadné odhadnout jejich šance v začínající sezoně. Klub, který zažil po dvou utrápených sezonách konečně jednu kvalitnější, vyměnil managera. Je jím nezkušený, leč z pohledu Latics velice významný Španěl, Roberto Martinez, člen legendární trojice španělských hráčů, zvané „Three Amigos“, která je symbolem éry po převzetí klubu D.Whelanem. Změna teoreticky může klubu prospět, poněvadž Steve Bruce je v prozatímní kariéře hlavně výborný záchranář a expert přes defenzivní činnost. Naopak Martinez preferuje útočný a atraktivní kombinační fotbal, kterým si získal fanoušky Swans a se kterým už slavil úspěchy. I kdyby Martinez neuspěl v pozici managera, je potřeba, aby se kádru ujal někdo, kdo jej dokáže posunout dále a hlavně zastaví neuvěřitelnou nestálost hráčů, kteří mají Wigan jen jako přestupní stanici. Jestli jím nebude manager, který podle slov Whelana odmítl Celtic FC, aby mohl přijmout pozici ve Wiganu, tak už zřejmě nikdo.  Změn ale přišlo mnoho, byl přejmenován stadion, klub má po skoro dvaceti letech prvního skutečného sponzora na dresech, získal historicky nejvyšší prize money za umístění v lize a uskutečnil se nejdražší odchod v historii klubu.

V tomto směru zatím Martinez prospěl klubu nejvíce. Během loňské sezony totiž několik hráčů oznámilo, že jejich čas ve Wiganu je u konce. V čele party odcházejících stál kapitán Mario Melchiot, dále univerzál Paul Scharner a dvě křídla, Daniel De Ridder a Olivier Kapo. Těžko říci, čím manager motivoval hráče k setrvání, ale všichni svá předchozí vyjádření odvolali a tak Antonia Valenciu v odchodu z klubu doprovodil pouze Lee Cattermole, jenž přestoupil k Black Cats. Kádr se tak snad poprvé od vstupu do PL (prozatím) daří udržet pohromadě a za částku obdrženou odchodem Valencii byl vhodně doplněn. Martinez je zastáncem stylu 4-4-1-1, kde mezi hrotem a zálohou neoperuje podhrot typu Robbie Keane, ale ofenzivně laděný střední záložník. Proto má Wigan momentálně až 6 CMF a snaží se zredukovat počet útočníku na 2. Tento herní styl má zatím velké zastání mezi hráči, což se naopak o stylu preferovaném Brucem říci nedalo. V bráně je dlouhodobě stálicí Chris Kirkland, který patří mezi nejlepší hráče klubu a pokukuje i po reprezentaci. Bohužel jeho kariéru neustále provází chronické zranění zad, které mu neumožnilo dochytat loňskou sezonu a ani celou letošní přípravu. Na post dvojky se tlačí Richard Kingson a Mike Pollitt. V přípravě dostával podporu anglický golman, nicméně jeho výkony byly oproti dřívějším sezonám neuvěřitelně slabé, naopak Kingson už mnohokrát odchytal dobré zápasy a měl by zaujmout pozici za Kirklandem. Obrana je momentálně nejméně zajištěným postem. Zatím ji Martinez nikým nedoplnil, alespoň se mu ale povedlo udržet stopery Boyce a Brambla, kteří by se měli stavět do středu obrany. Pokud však nepřijde žádná další posila, zůstane post ve středu obrany také v režii Paula Scharnera, který už mnohokrát požádal o častější hru v záloze. Pravý kraj ovládá velezkušený kapitán Mario Melchiot a na druhé straně nastupuje objev loňské sezony Maynor Figueroa. Problémem v obraně je, že jen levá strana je plně zajištěna  – Hondurasanovi kryje záda Erik Edman. Napravo ale plní roli náhradníka Emerson Boyce, který je zároveň hráčem základu na postu středního obránce. Tam pro změnu zaskakuje Scharner, který by měl být využíván jako DMF. Celkově tedy obrana Wiganu čítá 6 jmen a je přímo nutností přivést někoho, kdo ji doplní.
Vzhledem ke stylu, kterým se Wigan prezentoval v přípravě a který se i nadále očekává, bude právě záloha rozhodovat o úspěších Latics. Došlo tu k nejvýraznějšímu oslabení – klub opustil Antonio Valencia za rekordní částku 16 milionu liber a doteď na jeho post nepřišla náhrada. Podle slov Martineze jde jeho odchod nahradit hráči, kteří v klubu jsou. Jistotu základu na křídle má jen Charles N’Zogbia, který se stal ohromnou posilou, v přípravě je nejlepším hráčem a klub může zas jednou poděkovat umění Steva Bruce na přestupním trhu. Křídla byla v přípravě hodně v pohybu, ve většině zápasů však nastupovali hráči na stranách tak, aby měli silnější nohu uvnitř hřiště a mohli zakončovat, či posílat centry směrem do brány. Ve středu pole by měl operovat Thomas, Cho, Scharner. Thomas je jednou z nových akvizic klubu, jedná se o kompletní CMF, které si poradí směrem dozadu a umí i podpořit útok, stejně tak jako jeho konkurence. Nejvíce vysunutý je pak jeden z dvojice Ben Watson, Jordi Gomez. Gomez je další posilou přivedenou Martinezem, bude mít v boji o základ výhodu v tom, že si přinesl ze Swansea ohromnou střeleckou bilanci a mohl by zdatně sekundovat hrotu, který bude vysunut před ním. V útoku můžeme vidět Huga Rodallegu, který je hráčem Wiganu od letošní zimy a novou posilu Jasona Scotlanda. Scotland se okamžitě usadil, v prvních dvou zápasech za Wigan si připsal gól a dvě asistence, čímž navazuje na svoji bilanci ze Swansea, kde měl více než 0,5 gólů na zápas. Klub opustili Sibierski a Camara, s nimiž byl ukončen kontrakt a Mido se Zakim, kterým vypršelo hostování. Třetím útočníkem klubu je momentálně Marlon King. Ten projevil zájem o setrvání a chce usilovat o místo v sestavě.

 

Info o zápase:

Nekonečné patálie se zraněními obránců snad neberou konce. Rio Ferdinand, který nenastoupil zatím ani k jednomu zápasu Premier League vinou lehčího zranění, bude nakonec muset místo předpokládaných 2 týdnů muset odpočívat až týdny 4. Pro obranu Manchesteru je to určitě ztráta veliká, nicméně aspoň jeden důvod k radosti Sir Alex má. V sobotu by měl konečně do hry zasáhnout uzdravený Nemanja Vidič. I nadále jsou mimo hru Sar, Obertan, Rafael a Owen Hargreaves. Na straně Wiganu nás při pohledu na marodku čeká o poznání radostnější pohled. Zraněný je pouze O.Kapo, který je ale vzhledem ke svým kvalitám posilou pro Wigan právě na lavičce.

Předpokládané sestavy:

Manchester United podle manutd.cz:

Foster- O´Shea, Vidič, Evans, Evra- Valencia, Fletcher, Carrick, Nani- Berbatov, Rooney

Wigan Athletic podle Chazyho:

Kirkland- Melchiot, Scharner, Bramble, Figueroa- N’Zogbia, Brown, Thomas, Koumas- Gomez- Rodallega

Něco málo ze statistik:

United vyhráli s Wiganem všech 9 zápasů ve všech soutěžích.

Wayne Rooney skóroval 9-krát proti Wiganu ve všech soutěžích.

Wigan ve 3 ze 4 zápasech vždy nad United vedl, ale vždy prohrál.

V posledních 4 zápasech United skórovali jen 2-krát.

Ve dvou zápasech má Wayne Rooney na svém kontě 6 střel mimo bránu, co je nejvíc v Premier League.

Ve dvou zápasech se proti United zahrávali jen 3 rohové kopy.

Wigan skóroval jen 12-krát ve 21 zápasech, což je nejméně ze všech týmů v Premier League.


 

 

Souhrnné info:

Wigan Athletic-Manchester United

Datum: 22.8.2009

Čas: 16:00 SEČ

Místo: DW Stadium

Koho sledovat: Antonio Valencia (MU),Charles N´Zogbia (Wigan)

Jak sledovat: www.atdhe.net, www.myp2p.eu, www.rojadirecta.com, STV3 přímý přenos

 

INFO O WIGANU PŘEVZATO Z WEBU www.premierleague.cz ZA COŽ PATŘÍ PODĚKOVÁNÍ HLAVNĚ CHAZYMU, KTERÝ JE AUTOREM ČLÁNKU A DOVOLIL MI HO UVEŘEJNIT.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.