Review: Manchester United vs. Birmingham City

Hráči Manchester Untied dokázali ve svém prvním zápase v nové sezóně porazit nováčka z Birminghamu 1:0. V review si můžete přečíst o průběhu utkání

Fanoušci anglického fotbalu se dočkali. V sobotu byl zahájen nový ročník Premier League, nejkvalitnější fotbalové soutěže světa. V úvodních zápasech zvítězili všichni aspiranti na titul a tak museli svěřence Alexe Fergusona v dnešním zápase proti nováčkovi anglické nejvyšší soutěže, týmu Birminghamu City, bezpodmínečně zvítězit a neztratit cenné body hned na začátku nové sezóny

Zápas začal stejně jako ostatní zápasy minutou potlesku za nedávno zesnulou legendu anglického fotbalu, Sira Bobbyho Robsona, dlouholetého přítele Sira Alexe Fergusona.

Foster – Fabio – O´Shea – Evans (74´Brown) – Evra – Valencia – Fletcher – Scholes – Nani (46´Giggs) – Rooney – Berbatov (74´ Owen

Sestava Birminghamu City:
Hart – Carr – Johnson – Queudrue – Vignal – Larsson – Carsley (74´ Benitez) – Ferguson – Fahey – McFadden – Jerome (65´ O´Connor)

Zápas mohl začít. Hlavním rozhodčím dnešního utkání byl zkušený Lee Mason.

Manchester United vstupoval do utkání jako jasný favorit a jako takový se také od prvních minut choval.

Birmingham City do začátku utkání začal bez bázně a hned od prvních minut ukazoval, jakou taktikou chce uspět proti Manchesteru United, obhájci titulu. Receptem na technické hráče United měla být tvrdost. To pocítil jako první Dimitar Berbatov, kterého hned v první minutě skolil k zemi pravý bek Vignal

Úvodní minuty proběhly v duchu oťukávané. Žádný z týmu nechtěl udělat první chybu a snažil se držet míč na svých kopačkách a tím do svých řad vnést klid.

4. minuta – Manchester United se poprvé usadil před pokutovým územím Birminghamu, ale jeho snaha nevedla k žádnému ohrožení Hartovy svatyně.

S každou minutou teď Manchester United získával půdu pod nohama a s podporou skvělých fanoušků pomalu přikládal pod kotel

7. minuta – poprvé o sobě dala vědět útočná zbraň Sira Alexe Fergusona, Wayne Rooney. Populární Wazza si naskočil na centr z pravé strany, jeho hlavičku však bez problémů zpacifikoval hostující brankář Hart

V úvodních minutách se Birmingham na půli soupeře příliš nepodíval a jeho kombinace většinou probíhala na vlastní polovině hřiště. Při pokusu proniknout dopředu k hráčům Birminghamu okamžitě přistupovali naši obránci a nenechali hráče soupeře cokoli podniknout

9. minuta – po křídle pronikl až do pokutového území Evra, ale jeho tvrdou přízemní střelu kryl Hart

10. minuta – poprvé v akci také Birmingham. Střela zkušeného McFaddena však minula pravou tyč Bena Fostera

11. minuta – první obrovská šance Manchesteru United. Berbatov nejprve nastřelil Harta, k dorážce se tlačil Rooney, ale nedostal šanci ke střele. Odražený míč dorážel ještě Nani, jeho pokus však na cestě do brány zablokovalo tělo jednoho z obětavě hrajících obránců hostí.

12. minuta – znovu o sobě dal vědět Rooney. Jeho nádhernou střelou z 25 metrů s vypětím všech sil vyrazil Hart

V dalších minutách počáteční nápor Manchesteru United ochabl, v žádném případě to však neznamenalo, že by se k náporu nachystali hráči hostujícího celku. Hra se odehrávala ve středu pole a oba týmy čekaly na případnou chybu soupeře

Z letargie fanoušky vyvedla až 18. minuta. McFadden poslal z levé lajny nebezpečný centr „do kapsy“, ten však skvěle ukryl ve svých rukavicích před nabíhajícími forwardy Ben Foster

21. minuta – po střele Scholese se pokoušel tečovat Berbatov, záměr mu však vůbec nevyšel

22. minuta – další střela aktivního Rooneyho. Znovu skvělý Hart.

Další pětiminutovka příliš fotbalové krásy nenabídla, hrálo se znovu především o střed pole a ani jeden tým zrovna nehýřil aktivitou

28. minuta – z podobné pozice jako proti Chelsea zacílil Nani, ale tentokrát jeho střela nalezla jen připravenou náruč gólmana

Po třiceti minutách v Premier League nemohli být manažeři ani jednoho z týmu spokojení. Birmingham City byl v útoku naprosto bezzubý, Manchesteru United zase scházela finální fáze

30. minuta – pevnou půdu pod nohama opět získává Manchester United. Zahrává několik rohových kopů po sobě. Ani jeden z nich však neznamená pro Birmingham a jeho obranu velké nebezpečí

32. minuta – skvělý průnik po pravé lajně předvedl Fabio, vystřelil, Hart vyrážel jen pod nohy Rooneyho který se jen o milimetry neprodral k dorážce

33. minuta – další šance Manchesteru United. Berbatov nedostal ve vápně ke střele dostatek času a z následné dorážky mířil Nani bekhendovou střelou nad

34. minuta – první gól Manchesteru United v nové sezóně je na světě. Nani skvěle nacentroval, Rooney trefil hlavou tyč a následně si svou střelu i dorazil. Brankář Hart byl bezmocný. 1:0 pro Red devils.

37. minuta – varování ze strany Birminghamu City. Desítka v dresu hostí, Jerome, napřáhla z hranice velkého vápna a tvrdá střela z kopačky útočníka Birminghamu jen těsně minula pravou tyč Bena Fostera. Následoval rohový kop. Po něm se prosadil jeden z vysokých hráčů Birminghamu a Patrice Evra musel opět ukázat, že je v současné době asi nejlepším gólmanem Manchesteru United. Jeho reflex a vyhlavičkování míče z brankové čáry byly vskutku ukázkové.

39. minuta – další zablokovaná střela Manchesteru United. Tentokrát svůj projektil až k brankáři Hartovi nepropašoval Valencia. Obrana hostí hraje velmi obětavě a velmi tak svému gólmanovi pomáhá

Konec poločasu se nesl ve znamení tlaku Manchesteru United. Jeho hráči kontrolovali hru a v poklidu kombinovali

45. minuta – už v nastaveném čase sehráli nádhernou kombinační akci Evra s Nanim. Prvně jmenovaný následně předložil míč do gólové pozice pro Fletchera, který však svoji šanci trestuhodně zahodil

Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí Manchester

Do druhého poločasu provedl Sir Alex Ferguson jedno střídání, když Naniho nahradil Ryanem Giggsem

Druhá půle už nenabídla tolik šancí jako ta první, i přesto se bylo na co koukat

Manchester United vstoupil do druhého poločasu stejně dobře, jako skončil ten první. Solidně kombinoval, držel míč a nepouštěl soupeře do žádných nebezpečných situací

Birmingham City hrozil především po stranách, centry jeho křídelníků však pohodlně ukrýval do svých rukavic dnes velmi pozorně chytající Foster

53. minuta – do obrovské šance se téměř dostal Berbatov. Rooney zpracoval míč na hranici vápna a čechral ho na hlavu nabíhajícího Berbatova. Před ním však zakročil jeden z obránců hostí a ukradl tak Berbatovovi jasnou gólovku

58. minuta – zastřelování hráčů Birminghamu pokračovalo. Fahey poslal míč znovu jen těsně vedle pravé tyče Bena Fostera

60. minuta – v blízkosti pokutového území byl faulován skvělý Rooney. Vignal viděl žlutou kartu a pro Manchester se naskytla zajímavá pozice. K míči se postavili Rooney s Giggsem. Druhý jmenovaný nakonec vystřelil, jeho střela byla ztečována zdí na roh

64. minuta – Birmingham City konečně trefil bránu. McFadden vystřelil, s jeho přízemní střelou však neměl Foster ani nejmenší problém

66. minuta – nebezpečnou standartní situaci zahrával Birmingham. Foster však skvěle vyrazil

V této fázi hry začíná hra ze strany Manchesteru United ztrácet na tempu. Hráči se příliš nenabízejí a nedaří se vepředu podržet balón. Na vině je mimo jiné také nevýrazný výkon Dimitara Berbatova, který se v dnešním zápase nějak nemůže chytit

71. minuta – v době, kdy se blížilo jeho střídání, zmohl se bulharský forward ke svému nejlepšímu okamžiku v utkání. Po rohu si naskočil a jeho hlavičku odvrátil na brankové čáře Carsley. Vzápětí byl Berbatov nahrazen Owenem, který si odbyl ostrý debut v dresu United

75. minuta – po prvním gólu přichází také první žlutá karta nového ligového ročníku. Obdržel ji Darren Fletcher

78. minuta – největší šance Birminghamu City. Poměrně laxní přístup hráčů Manchesteru mohl potrestat střídající Benitez. Ten se krásně uvolnil ve vápně a jeho střelu zblízka zázrakem vytěsnil Foster na roh

79. minuta – obrana Birminghamu blokuje tvrdou střelu Scholese z voleje poté, co Scholes dostal skvělý balón po rohovém kopu od Ryana Giggse

82. minuta – snad desátá Rooneyho střela v utkání. Druhý gól se však ani jemu, ani celému týmu United nedaří vstřelit

83. minuta – a znovu Rooney. Giggs umotal na pravé straně Carra, následně předložil míč do vápna Rooneymu, který hlavou zamířil jen těsně vedle levé tyče Harta

91. minuta – Owen se dostal do gólové příležitosti, ale tváří v tvář Hartovi po skvělém prodloužení od Rooneyho zklamal v zakončení

Do konce utkání se již nic nestalo a Manchester United zaslouženě získal první tři body v nové sezóně

Na utkání bych vyzdvihl především dva aspekty, které podle mého názoru doprovázely celý zápas. Na jedné straně nemohoucnost Birminghamu City hrát s Manchesterem vyrovnanou partii. Hráči Birminghamu se sice dostali za zápas do dvou gólových šancí z kterých mohli vstřelit branku, jinak však moc nepředvedli a nemohli si proto činit nárok na zisk nějakých bodů.

Na druhou stranu, Manchester United kontroloval hru celé utkání, hrál velmi solidně kombinačně, řady se dostatečným způsobem doplňovaly a útočníci dostávali dostatek kvalitních míčů. Výsledný efekt však přinesla pouze akce Naniho s Rooneym, po které druhý jmenovaný skóroval. Do příštího zápasu je tak třeba zapracovat především na zakončení, které se ukázalo být hlavní slabinou jinak velmi kompaktně hrajícího Manchesteru United.

Sečteno a podtrženo, Manchester United sehrál velmi dobré utkání a získal tři body, což se cení nejvíce.

Další utkání sehrají hráči United na hřišti dalšího nováčka anglické nejvyšší soutěže, týmu Burnley. Zápas začíná ve středu ve 20:45.