Záloha Manchesteru United – Díl 2

V tomto svém subjektivním zamyšlení se pokusím o analýzu hráčů, které má Sir Alex Ferguson k dispozici na krajích záložní formace

Dnes bych se chtěl zaměřit ve svém zamyšlení na krajní záložníky Manchesteru United. Křídelní hra byla vždy silnou zbraní Manchesteru United a podle mého názoru tomu tak bude i nadále, jelikož tým Alexe Fergusona disponuje řadou hráčů, jejichž kvality je předurčují k vedoucí úloze v celém týmu a kteří nastupují právě na kraji záložní formace. 

Antonio Valencia

Klady: 

Ekvádorský záložník se nachází v nejlepších fotbalových letech. Jeho dlouho avizovaný letní přesun z Wiganu do Manchesteru se konečně stal skutečností a Antonio hned ve svých prvních zápasech v dresu Rudých ďáblů ukázal, v čem tkví jeho přednosti. Rychlost, dravost a bojovnost. Rychlost je v každém případě hlavní předností ekvádorského esa. Jeho zrychlení je dechberoucí, schopnost přejít v souboji 1 na 1 velmi dobrá. Antonio se nezatěžuje složitým kličkováním, prostě si předkopne míč, zasprintuje a z jeho kopačky vyletí přesný centr hledající ve vápně některého z útočníků. Na jednu stranu velmi jednoduchá hra, na druhou velmi účinná. Jeho přednosti však rychlostí nekončí. K ní totiž přidává však také solidní techniku, bojovnost a svědomité plnění defenzivních povinností. Plusem je jistě také skvělá fyzický připravenost, která mu dovoluje hrát naplno celých 90 minut zápasu.

Zápory:

Hledat zápory tohoto hráče není nic jednoduchého, protože jich za dobu svého působení na Old Trafford příliš neodhalil. Já si však všiml, že jeho výkonnost není stejná po celých 90 minut. V určitých momentech dokáže být ústřední postavou týmu a jeho kopačky míče doslova přitahují, ovšem v některých fázích se dokáže ze hřiště vytratit. Aby se stal vůdcem, musí na této slabině zapracovat. Někdy se mi také zdá, že je trochu zbrklý a v některých situacích se nerozhoduje tím správným způsobem.

Nani

Klady: 

Portugalec Nani je pořád ještě velmi mladým hráčem. Když před třemi lety přicházel na Old Trafford, měl nálepku velké naděje. Bohužel pro něj, začal být velmi záhy srovnáván se svým starším a o poznání zkušenějším krajanem Cristianem Ronaldem. Po první, úspěšné sezóně na Old Trafford přišel minulý rok velký útlum, ale nyní se zdá, že je Nani znovu v dobré formě a je připraven pomoci Manchesteru k dalšímu titulu. Pro tohoto hráče mám slabost a i když jsem si vědom záporů jeho hry, kterých není málo, klady jednoznačně převažují svou důležitostí a intenzitou. Skvělá technika, běhavost, střela a sebevědomí. To je čtyřlístek jeho hlavních předností. Nani je pověstný hračička, jeho jižanská krev se v něm nezapře. Dříve sóloval o poznání více, nyní se mi zdá, že si uvědomil, že není třeba řešit každou situaci kličkou. Dokáže skvěle podržet míč a dále ho rozehrát. Je na něm také vidět nezměrné úsilí, kterým chce dokázat fanouškům i trenérovi, že chce být pro tým prospěšný a nechce se smířit s rolí náhradníka. K těmto přednostem přidává skvělou, prudkou střelu a také solidní zahrávání standartních situací. Své seběvědomí prezentoval například s milimetrovou přesností proměněným pokutovým kopem do sítě Bayernu Mnichov. 

Zápory:

Samozřejmě, že při způsobu jeho hry se objeví i řada záporů. Nani poměrně často ztrácí míče, ale to je, podobně jako u Andersona dáno způsobem jeho hry. Pokud si má vybrat mezi jistotou, kterou znamená přihrávka dozadu, nebo nejistotou, kterou je riskantní přihrávka nebo drzý průnik, volí většinou druhou variantu. Z toho samozřejmě rezultují nepřesnosti, chyby a ztráty, ale to už je daň modernímu pojetí fotbalu.

Park Ji-Sung

Klady:

Park Ji-Sung. Na tomto hráči si cením především vyrovnanosti jeho výkonů, jeho schopnosti kdykoli naskočit do hry a také toho, že nebývá často zraněný. Ale to nejsou zdaleka všechny přednosti tohoto Korejce. Jeho hru zdobí nezměrná bojovnost, běhavost a týmovost. Týmový duch je Parkovi opravdu vlastní. Nedělá mu problém nastoupit vedle kohokoli, vždy si dokáže se svými spoluhráči vyhovět a jeho práce pro tým je příkladná. Jeho místo je podle mě hlavně v zápasech proti silným soupeřům, kdy je třeba hodně běhat, bránit a bojovat. Naopak, hůře se prosazuje proti slabším týmům v situaci, kdy ty zhustí vlastní polovinu a proto je třeba hráčů schopných něco vymyslet a třeba kličkou obejít soupeře. 

Zápory:

Zápory jsem vlastně již krátce zmínil na konci povídání o přednostech tohoto korejského záložníka. Park nepatří k nejrychlejším hráčům a ani jeho schopnost něco vymyslet 1 na 1 není na tak dobré úrovni, jako je tomu například u Naniho nebo Giggse. Proto, jak už jsem zmínil, je Park spíše hráčem do kombinace, ale chybí mu vůdcovský instinkt a schopnost svým výkonem rozhodovat zápasy. Park pro mě vždy bude dobrým hráčem na kterého je spolehnutí, ale nikdy nedosáhne extratřídy typu Ronalda.

 

Zoran Tošic

Klady: 

Dá se říci, že tento mladý srbský záložník má celou kariéru před sebou. V Manchesteru působí poměrně krátkou dobu, ale je na něm neustále znát progres, kterým prochází. Tento hráč je uprostřed vývoje a myslím si, že na hotového Zorana Tošiče si ještě budeme muset nějaký ten pátek počkat. Už teď ale ukazuje, jak skvělým přínosem pro tým Alexe Fergusona může být. Rychlé nohy, skvělá technika a schopnost obejít hráč v souboji 1 na 1. To jsou hlavní přednosti srbského mladíka. 

Zápory:

Samozřejmě, záporů v jeho hře je celá řada. Pramení převážně z nedostatečné vyspělosti a z neschopnosti řešit situace na hřišti tím správným způsobem. Často se dopouští nepřesností a někdy se mi zdá, že na to není ideálně silově. Nezbývá než doufat, že tuto schopnost s věkem a přibývajícími zkušenostmi získá. Pokud se tak nestane, zůstane Tošič zřejmě navždy průměrným hráčem. Jeho talent je však neoddiskutovatelný. 

Ryan Giggs

Klady:

Vyjadřovat se ke hře Ryana Giggse je podle mě naprosto zbytečné. Zpochybňovat jeho hru je, jako byste nevěřili v existenci Slunce. Ryan Giggs je legenda, je to hrající legenda a vzor všech hráčů, nejen těch z Manchesteru United. Týmovost, přihrávka, schopnost zakončit, bohorovný klid. To je jen výběr z jeho předností. Ani v pokročilém fotbalovém věku neztratil nic ze svého mladistvého elánu a stále dokáže prohnat i o patnáct let mladší soupeře. Svoji zkušenost znovu jen dokumentoval v nedělním utkání proti Chelsea, kdy nádherným pasem za obranu vyzval ke skórování motor útoku United, Wayna Rooneyho. Myslím si, že z trojice veteránů Giggs, Scholes a Neville může Ryan nabídnout nejvíc. Snad zdraví i chuť do fotbalu vydrží.

Zápory:

K záporům se mi vyjadřuje podobně těžce jako u Paula Scholese. Příliš jich není a nikdy nebylo. Samozřejmě, Ryan už jen těžko odehraje celých 90 minut. Spíše si myslím, že je to hráč na 60, 70 minut, který pomůže ve vypjatých utkáních, v kterých bude zapotřebí hlavně jeho zkušeností. A těch může Ryan nabídnout opravdu požehnaně. Navíc se domnívám, že Ryan opět část zápasů odehraje na pozici středního záložníka, i když tam disponuje Manchester United opravdu velkým počtem kvalitních hráčů. Ale jak Ryan v minulé sezóně dokázal, s místem středního záložníka se umí popasovat velmi dobře, takže pokud by na tomto postu vznikla rozsáhlá marodka, je kdykoli schopen zde zaskočit a své povinnosti si do posledního písmene splnit.

Hráče jako Gabriel Obertan či Tom Cleverley nebudu ve svém zamyšlení zmiňovat, jelikož se domnívám, že ještě nebudou tak pevnou součástí kádru Manchesteru United. Několik zápasů jistě odehrají, půjde však spíše o pohárové zápasy, kde dá Sir Alex Ferguson těmto mladým hráčům jistě šanci ukázat, co v nich je. 

Celkově se domnívám, že záložní řada United je nejsilněji a také početně nejvíce obsazeným postem Manchesteru. Když počítám stálé členy „A“ týmu, dostanu se k číslu 11, což jsou takřka 3 záložní formace. Tato vysoká variabilita a možnost výběru bude pro nadcházející sezónu nesmírně důležitá a může hrát rozhodující roli při měření sil s nejsilnějšími soupeři. Ani jeden z trojice Chelsea, Liverpool a Arsenal totiž tak širokým kádrem nedisponuje. 

Navíc konkurence na všech záložních postech způsobí, že ze sebe hráči vydají jen to nejlepší, protože každý zápas pro ně vlastně bude bojem o základní sestavu. Myslím, že se opravdu máme na co těšit!

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.